Čína úspešne vyvíja anti-stealth radary
Zdroj: Global Times
Čínske zbrojné spoločnosti nedávno vytvorili niekoľko terahertzových radarových radarových systémov s technológiou, ktorú odborníci vnímali ako účinný nástroj na prieskum stealth lietadiel.
Prototyp radaru terahertzového žiarenia bol úspešne vyvinutý tímom čínskej spoločnosti Electronics Electronics Group Corporation (CETC), vedeným vedcom Li Yuanji, a prototyp druhej generácie je už v štádiu vývoja.
Vývoj radaru terahertzového žiarenia je podľa vyhlásenia CETC celosvetovou výzvou.
Správa CCTV uviedla, že terahertzové žiarenie má vlnové dĺžky medzi infračervenými lúčmi a mikrovlnami.
Stealth lietadlá zvyčajne používajú kompozitné materiály a povlaky absorbujúce radarové vlny, takže normálne rádiolokátory ich nedokážu účinne detekovať.
Terahertzové žiarenie by na druhej strane mohlo preniknúť týmito materiálmi a odhaliť kovové časti v lietadle a tak odhaliť krytie.
Radar terahertzového žiarenia by mohol tiež jasne vysledovať obrys objektu, čo by umožnilo dokonca povedať, aký typ objektu je.
Odborníci tvrdili, že terahertzové žiarenie sa vo vzduchu rozpadá veľmi rýchlo, čo znamená, že účinný dosah radaru je pravdepodobne nízky a nie je dostatočný na detekciu pokročilého stíhacieho stíhača v čase pred tým, ako začne útoky z vizuálneho dosahu.
Aj keď anti-stealth aspekt technológia stále potrebuje čas, aby sa vyladila, technológia môže byť použitá pre air-to-ground prieskum s vysokou účinnosťou.
Takisto Čínska Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) úspešne vyvinula prvý čínsky radarový systém s terahertzovým žiarením. Radar CASIC využíva terahertzové žiarenie, aby videl cez komplikované prostredia, ako je dym, smog a tlmené svetlá, a dokáže účinne detekovať ciele pozemnej pechoty v maskovaní ,a má silnejšiu schopnosť prieniku ako infračervené zariadenia.
Pri umiestnení na lietadlo alebo na sondu by radar umožnil operátorom jasne vidieť situácie na bojisku a poskytovať presné údery na ciele, ktoré by inak bolo ťažké odhaliť.