PAK-DA, ruský bombardér novej generácie. Vzlietne o šesť rokov ?
perspektivnyj aviacijonnyj kompleks daľnej aviacii – pokročilý letecký komplex diaľkového letectva). Prvý let je naplánovaný na rok 2025 resp. 2026.
Tupolevova konštrukčná kancelária v súčasnosti pracuje na prvom prototype tohto bombardéra, sériová produkcia uvedeného typu by mala začať od roku 2028 alebo 2029.
Pôvodne mal typ PAK-DA nahradiť v ruskom letectve všetky staršie strategické bombardéry, konkrétne Tu-160, Tu-95MS aj Tu-22M3. V roku 2015 však nariadením prezidenta Vladimíra Putina o obnovení výroby modernizovanej verzie Tu-160, ktorá obdržala označenie Tu-160M2, nastala zmena a zároveň aj jeden z dôvodov v zdržaní realizácie projektu PAK-DA.
Prvý modernizovaný nadzvukový bombardér Tu160M2 by mali ruské VVS zaradiť do svojich stavov v roku 2021. V januári 2018 oznámilo Ministerstvo obrany Ruskej federácie rozdelenie celkovej objednávky, prvá časť série Tu-160M2 bude v počte 10 kusov.
Dodanie všetkých objednaných lietadiel Tu-160M2 v počte 50 kusov, podľa niektorých hodnotení, by malo byť ukončené do roku 2030.
Okrem toho, ruský obranný priemysel uskutočňuje modernizáciu diaľkových bombardérov Tu-95MS, ktoré po jej ukončení budú mať označenie Tu-95MSM. V auguste minulého roka Ministerstvo obrany a spoločnosť Tupolev podpísali dohodu týkajúcu sa modernizácie dvadsiatich Tu-95MS na úroveň štandardu MSM.
V dôsledku pokračujúcej modernizácie existujúcich typov lietadiel ruský vojensko-obranný rezort môže napokon zakúpiť len malý počet bombardérov PAK-DA. „Je zrejmé, že sa vynasnažia vyžmýkať čo najviac z potenciálu v súčasnosti prevádzkovaných lietadiel, – nechal sa počuť nemenovaný zdroj z obranno-priemyselného komplexu. – PAK-DA tak ostane rezervou do budúcnosti“.
Ako bolo povedané už predtým, informácie o technických parametroch k PAK-DA sú veľmi skúpe.
Na základe doterajších vyjadrení by dolet lietadla mal dosahovať približne 12tisíc kilometrov, s tým že cestovná rýchlosť by mala byť podzvuková. Povrch lietadla bude zhotovený z materiálov odolávajúcich radarovému zachyteniu – stealth technológia. Okrem toho unikli informácie o tom, že nosnosť bojového nákladu PAK-DA by mohla byť 30 ton.
Ruské strategické bombardéry vo svojej podstate fungujú ako nosiče pre vypúšťanie okrídlených rakiet. Napríklad, v súčasnosti prevádzkované bombardéry môžu niesť na palube okrídlené rakety vypúšťané zo vzduchu typu Kh-101 alebo Kh-102 (variant v nukleárnom prevedení) schopné počas letu kopírovať terén a zasiahnuť cieľ podľa verzie až do vzdialenosti od 2000 km do 10tisíc km a výdržou vo vzduchu až desať hodín; podzvukové okrídlené rakety Kh-55 (NATO kód AS-15 „Kent“ ) a ďalšie z radu podobnej raketovej výzbroje.
Milan Paulus