Zdroj: RT.com           / foto: US Coast Guard
Aktuality, Námorníctvo, Vojenská technika,

Veľká hra v Arktíde: Amerika hľadá vojenský prístav ktorým by čelila Rusku a Číne na severnom póle

Americkí zákonodarcovia chcú, aby ich armáda konkurovala Rusku a Číne na mori tým, že nájde jedno alebo viac miest pre prístav, ktorý by pomohol zvýšiť rastúci apetít Washingtonu po arktickej rope a ďalších prírodných bohatstvách.
Národný zákon o autorizácii obrany 2020 (NDAA) naznačuje, že Pobrežná stráž a ďalšie pobočky americkej armády by mali identifikovať a určiť nový strategický prístav v Arktíde. Otvorene uvádza, že cieľom tohto kroku je čeliť prítomnosti Ruska v polárnej oblasti.


Návrh zákona, o ktorom sa bude hlasovať budúci týždeň, prirodzene reaguje na obavy z vojenskej expanzie Ruska v najsevernejšom regióne sveta. Moskva poukazuje na to, že má okolo 40 ľadoborcov (zatiaľ čo USA majú len jeden) a „urobila významné investície“ do vytvorenia nového velenia v Arktíde. Taktiež buduje alebo renovuje 19 hlbokomorských prístavov a 14 letísk v regióne.

Ďalšia časť zákona varuje, že Rusko sa spojilo s Čínou pri skúmaní zásob zemného plynu v Arktíde. Hospodársky význam Arktídy naďalej rastie, pretože krajiny na celom svete začínajú chápať potenciál námornej dopravy v tomto regióne a hospodársky a obchodný rozvoj v regióne.

Zákonodarcovia potom úzkostlivo zaznamenali značné množstvo prírodných arktických rezerv. Polárny kruh je domovom 13 percent z 18 neobjavených ložísk ropy na svete a 30 percent ložísk neobjaveného plynu. V neposlednom rade stojí za to aj množstvo uránu, minerálov vzácnych zemín, zlata, diamantov a miliónov štvorcových míľ s nevyužitými zdrojmi.

USA už dlho majú svoje v hľadáčiku Arktídu, kde dúfajú, že budú mať prospech z klimatických zmien, ktoré postupne menia ľadovo viazané územie na priechodné vodné cesty. Ako povedal Mike Pompeo v tomto roku: „Arktické morské cesty by sa mohli stať kanálmi Suez a Panama 21. storočia“.

Začiatkom tohto mesiaca americké námorníctvo vyzvalo k rozšíreniu operácií v Arktíde, najmä tým, že do regiónu postupne pošle ďalšie torpédoborce.

Rusko, ktoré má viac ako 11 000 km pobrežia v Arktíde, neostalo nečinné, pokiaľ ide o objavovanie otvoreného mora. V posledných rokoch ruská armáda vybudovala najmodernejšiu základňu, nazvanú „Severný trojlístok“ a zrekonštruovala množstvo opustených letísk v tejto oblasti.

Odhliadnuc od obranných zariadení, Moskva tiež počíta s obrovskými ekonomickými projektmi v rámci svojich námorných hraníc a dokonca dúfa, že uľahčí cestovný ruch v arktickom kruhu.

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov