Veľká hra v Arktíde: Amerika hľadá vojenský prístav ktorým by čelila Rusku a Číne na severnom póle
Americkí zákonodarcovia chcú, aby ich armáda konkurovala Rusku a Číne na mori tým, že nájde jedno alebo viac miest pre prístav, ktorý by pomohol zvýšiť rastúci apetít Washingtonu po arktickej rope a ďalších prírodných bohatstvách.
Národný zákon o autorizácii obrany 2020 (NDAA) naznačuje, že Pobrežná stráž a ďalšie pobočky americkej armády by mali identifikovať a určiť nový strategický prístav v Arktíde. Otvorene uvádza, že cieľom tohto kroku je čeliť prítomnosti Ruska v polárnej oblasti.
Návrh zákona, o ktorom sa bude hlasovať budúci týždeň, prirodzene reaguje na obavy z vojenskej expanzie Ruska v najsevernejšom regióne sveta. Moskva poukazuje na to, že má okolo 40 ľadoborcov (zatiaľ čo USA majú len jeden) a „urobila významné investície“ do vytvorenia nového velenia v Arktíde. Taktiež buduje alebo renovuje 19 hlbokomorských prístavov a 14 letísk v regióne.
Ďalšia časť zákona varuje, že Rusko sa spojilo s Čínou pri skúmaní zásob zemného plynu v Arktíde. Hospodársky význam Arktídy naďalej rastie, pretože krajiny na celom svete začínajú chápať potenciál námornej dopravy v tomto regióne a hospodársky a obchodný rozvoj v regióne.
Zákonodarcovia potom úzkostlivo zaznamenali značné množstvo prírodných arktických rezerv. Polárny kruh je domovom 13 percent z 18 neobjavených ložísk ropy na svete a 30 percent ložísk neobjaveného plynu. V neposlednom rade stojí za to aj množstvo uránu, minerálov vzácnych zemín, zlata, diamantov a miliónov štvorcových míľ s nevyužitými zdrojmi.
USA už dlho majú svoje v hľadáčiku Arktídu, kde dúfajú, že budú mať prospech z klimatických zmien, ktoré postupne menia ľadovo viazané územie na priechodné vodné cesty. Ako povedal Mike Pompeo v tomto roku: „Arktické morské cesty by sa mohli stať kanálmi Suez a Panama 21. storočia“.
Začiatkom tohto mesiaca americké námorníctvo vyzvalo k rozšíreniu operácií v Arktíde, najmä tým, že do regiónu postupne pošle ďalšie torpédoborce.
Rusko, ktoré má viac ako 11 000 km pobrežia v Arktíde, neostalo nečinné, pokiaľ ide o objavovanie otvoreného mora. V posledných rokoch ruská armáda vybudovala najmodernejšiu základňu, nazvanú „Severný trojlístok“ a zrekonštruovala množstvo opustených letísk v tejto oblasti.
Odhliadnuc od obranných zariadení, Moskva tiež počíta s obrovskými ekonomickými projektmi v rámci svojich námorných hraníc a dokonca dúfa, že uľahčí cestovný ruch v arktickom kruhu.