Odkiaľ sa v Sýrii objavili tisíce nemeckých Sturmgewehrov STG-44?
V Sýrii sa objavilo na videách z bojov množstvo ozbrojencov z Islamského štátu či Kurdov, ktorí bojovali na prvý pohľad s nemeckými útočnými puškami Sturmegewehr STG-44, táto zbraň sa objavila vo výzbroji nemeckého Wehrmachtu ešte v časoch II. svetovej vojny v roku 1944. Nejde pritom o ojedinelý prípad, kedy sa v sýrskom konflikte používali zbrane z II. svetovej vojny. Nasledujúce video obsahuje zoznam zbraní z II. svetovej vojny, ktoré v sýrskom konflikte zaregistrovali, tieto zbrane si stále udržujú svoj vysoký smrtiaci štandard.
Podľa starších informácii jedna zo sýrskych proamerických skupín našla v zabudnutom armádnom sklade 5000 kusov zbraní, ktoré spočiatku identifikovali ako nemecké Sturmgewhry STG-44, týmito zbraňami vyzbrojovali menej skúsených členov teroristických skupín. Tí boli dokonca presvedčení, že majú k dispozícii ruské Kalašnikovy AK-47, chýbali im elementráne informácie a nevedeli, že náboje ktoré majú k dispozícii sú kalibru 7,92×33.
Odborníci, ktorí uvedené zbrane identifikovali však potvrdili, že nejde o nemecké Sturmgewehr STG-44, ale o ich kópie, ktoré sa po vojne vyrábali v Československu, Číne a Turecku a používali ich aj v DDR. Tieto zbrane určitú dobu tvorili aj základnú bojovú zbraň československých a juhoslovanských výsadkárov. Nemecké Sturmgewehr STG-44 používali v čase Berlínskej krízy aj ozbrojené zložky DDR a BRD.
Ale už v 60 rokoch prešla armáda DDR na automaty Kalašnikova a svoje Sturmgewehr STG-44 poslali východní Nemci do Sýrie, niekoľko rokov predtým začalo do Sýrie posúvať nemecké koristné zbrane z II. svetovej vojny aj Československo, ktoré neskôr neprevzalo Kalašnikov, ale vytvorilo vlastnú verziu útočnej pušky SA-58.
Podľa odborníkov sa v Sýrii nachádzalo približne 5000 východonemeckých a takmrer 10 000 československých Sturmgewehr STG-44, pričom československé Sturmgewehr STG-44 boli na rozdiel od východonemeckých vyrobené po II. svetovej vojne a v licencii. Okrem týchto zbraní získali Sýrčania a Palestínci v rokoch 1954 – 1970 aj množstvo ďalších starých zbraní z II. svetovej vojny ( PPsH-41, Mauser K-98, tanky T-34, nemecké Tiger II, Panzer IV, Jagdpanzer IV). Uvedené Sturmgewehr STG-44, ktoré teroristi v Sýrii používali pochádzajú z československých dodávok. Čo sa stalo s nemeckými Sturmgewehr STG-44, ktoré dodávala DDR a ktorých časť ešte pochádzala z II.svetovej vojny nie je známe, medzi zberateľmi sú tieto zbrane žiadané.
Prečo sa prestali Sturmgewehr STG-44 v Sýrii používať? Problém spočíva v munícii. Keď sa minuli náboje 7,92×33, prestali byť aj útočné pušky Sturmgewehr STG-44 zaujímavé. Cena týchto nábojov v Sýrii kvôli nedostatku závratne stúpla, takže prestalo byť finančne výhodné Sturmgewehr STG-44 v boji používať.