Armádna letecká služba v Kentucky zamestnala holandského ovčiaka na pátracie a záchranné operácie
Letecká národná garda v má nového člena, ktorý pomáha pri pátracích a záchranných operáciách: Callie, dvojročný holandský ovčiak. Bol pridelený k 123. špeciálnej taktickej letke Kentucky Air Guard, ktorá je súčasťou SAR programu ( Pátracie a záchranné akcie ) K-9, ktorý sa začal v roku 2018 s cieľom zlepšiť schopnosť tímov rýchlej reakcie pri hľadaní ľudí pri katastrofách.
Callie je v súčasnosti jediným pátracím a záchranným psom ministerstva obrany. Armáda častejšie spolupracuje so štátnymi a federálnymi agentúrami, keď potrebuje psy na pátracie a záchranné misie.
“Callie je trénovaná na hľadanie živých,” povedal Seržant Rudy Parsons, “Nasadzovaná je v divočine a pri zrútených objektoch, počas katastrof.” Je vyškolená na zisťovanie živých ľudí, ich nájdenie a upozornenie, keď ich nájde.”
Predtým sa operácie prieskumu a záchrany v mestských oblastiach realizovali výcvikom ľudí s ťažkou technikou a s použitím kamier – metód, ktoré Parsons charakterizoval ako časovo náročné a náročné. Napriek tomu, že sa ťažká technika stále zúčastňuje, Parsons povedal, že Callie „prekonáva všetky typy zariadení, alebo strojov iba svojimi schopnosťami, nosom a inteligenciou.“
Parsons sa prvýkrát začal zaujímať o spustenie SAR programu so psami po zemetrasení na Haiti v roku 2010 v roku. Miestne zdroje informovali letcov, že budova školy bola zničená, a že 40 detí bolo uväznených, čo viedlo posádku špeciálnych taktických letcov, aby strávili niekoľko dní rozoberaním trosiek a hľadaním detí. Federálna agentúra pre riadenie mimoriadnych udalostí dorazila o niekoľko dní neskôr so psom a oblasť vyčistila za 20 minút, pričom dospela k záveru, že v troskách neboli uväznení žiadni ľudia. Podľa Parsonsa tento incident objasnil hodnotu psov počas pátracích a záchranných misií.
“Unikátnou funkciou, ktorú môžeme poskytnúť začlenením Callie, je to, že ju môžeme dostať na miesta, na ktoré sa nemôže dostať nikto iný,” uviedol Parsons. „To je najväčšia výhoda. … V situácii, ako bolo zemetrasenie na Haiti, sme ju mohli dostať na miesto okamžite, a vtedy by to mohol byť rozdiel v živote niekoho.
“Pátracie a záchranné psy sa v civilnej ochrane používajú pravidelne. Vďaka ich schopnostiam nie je nič, čo by sa im priblížilo. Pokračujeme v rozvoji, aby sme mohli interagovať a fungovať pri každej spôsobilosti, v ktorej by mohla byť armáda USA, nápomocná pri záchrane životov,” uviedol Parsons.