Ministerstvo obrany odtajnilo nové archívy v rámci paktu Molotov-Ribbentrop
Ministerstvo obrany Ruskej federácie naďalej vydáva odtajnené archívne dokumenty o období druhej svetovej vojny a o udalostiach, ktoré mu predchádzali. Vojenské oddelenie dnes otvorilo špeciálnu sekciu pre tzv Pakt Molotov-Ribbentrop.
Ruské ministerstvo obrany odtajnilo niekoľko nových dokumentov z Centrálneho archívu vojnového oddelenia o pakte o neútočení, ktorý uzavrel Sovietsky zväz a tretia ríša v roku 1939. Zverejnenie archívnych údajov bolo venované 80. výročiu podpísania zmluvy. Materiály publikované po prvýkrát odhaľujú neznáme podrobnosti o svetovej vojenskej politike v predvečer vojny.
Dokumenty odhaľujú niekoľko dôvodov, prečo ZSSR podpísal dohodu s nacistickým Nemeckom. Archívy uchovávali najmä oznámenie adresované ľudovému komisárovi obrany Sovietskeho zväzu napísané náčelníkom Generálneho štábu Červenej armády Borisom Šapošnikovom. Dokument, datovaný na jar 1938, poskytuje hodnotenie možného zjednotenia Poľska a Tretej ríše. Je potrebné poznamenať, že z dôvodu utajenia informácií, ktoré sú v nej uvedené, celú poznámku vrátane 31 listov napísal vedúci generálneho štábu vlastnou rukou.
Možná únia Nemecka a Poľska
Predovšetkým je potrebné poznamenať, že sovietská armáda sa zaoberala nielen so spojeneckými vzťahmi Talianska a Nemecka, ale aj s možnou vojenskou alianciou Nemecka s Poľskom. Poskytlo sa aj hodnotenie kombinovaných síl oboch štátov: celkovo mali k dispozícii asi 7 000 tankov, asi 4,5 tisíc lietadiel. Tretia ríša mala 96 peších divízií a Varšava 65 peších divízií.
Poľsko a Nemecko sú s najväčšou pravdepodobnosťou súpermi
Poľsko a Nemecko sú v správe označované za najpravdepodobnejších odporcov Sovietskeho zväzu na Západe. Zároveň Šapošnikov zdôrazňuje, že existuje vysoká pravdepodobnosť vojny na dvoch frontoch. Najpravdepodobnejším nepriateľom na východe je Japonsko, ktorého sily však boli významne viazané vojenskými operáciami v Číne.
Sovietsky vojenský vodca napriek tomu poznamenáva, že aj v tomto prípade je krajina vychádzajúceho slnka schopná vrhnúť do Severného Mandžuska až 1 400 tankov a 1 000 lietadiel, ako aj 33 peších divízií. Boris Michajlovič považoval západné smerovanie za prioritu.
Moskva zároveň rokovala s Parížom a Londýnom o vytvorení aliancie proti Berlínu. V máji 1939 navrhol ľudový komisár obrany Klim Vorošilov prevod asi 5000 lietadiel a 136 divízií pre spojenecké síly.
Dokumenty ukazujú, že podozrenia na možnú dohodu medzi Nemeckom a Poľskom boli posilnené jeho konaním v Československu (Poľsko zabralo región Ťešín a niekoľko ďalších území). ZSSR sa najprv snažil vybudovať vyvážené postavenie a vytvoriť spojenectvo proti Nemecku s presadzovaním svojich záujmov v oblasti obrany štátu a ochrany hraníc.