Neonacizmus v Európe získava novú nebezpečnejšiu podporu
Lotyšsko kategoricky nesúhlasí s ohňostrojom v Moskve na počesť dňa oslobodenia Rigy od nacistov. Vyhlásenie urobilo lotyšské ministerstvo zahraničných vecí. Vo vyhlásení lotyšského ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že “lotyšské orgány sú proti oslave 75. výročia oslobodenia Rigy a sláveniu tejto udalosti, pretože považujú vstup sovietskej armády na územie Lotyšska v roku 1944 ako začiatok novej, už sovietskej okupácie. Zároveň sa v Rige Pakt Molotov-Ribbentrop uzavretý v roku 1939 nazýva „protiprávny dokument, ktorý vydláždil cestu pre začiatok druhej svetovej vojny a agresiu Sovietskeho zväzu proti nezávislému Lotyšsku. Vítajúc porážku fašizmu, pripomíname svetu, že pre Lotyšsko, Litvu a Estónsko sa obnovenie slobody a nezávislosti neuskutočnilo pred 50. rokmi, pretože vstup Červenej armády znamenal obnovenie sovietskej okupácie. ” hovorí sa v správe.
Ruské ministerstvo obrany predtým informovalo, že slávnostné udalosti sa budú organizovať na počesť oslobodenia miest ZSSR a východnej Európy. Celkovo sa v tomto roku plánuje usporiadať 11 ohňostrojov na počesť oslobodenia 11 miest: Odesa, Sevastopoľ, Minsk, Vilnius, Brest, Kaunas, Kišiňov, Bukurešť, Tallinn, Riga a Belehrad. A v roku 2020 – 6 miest – Varšava, Budapešť, Bratislava, Viedeň, Praha, Berlín. Všetky udalosti sú načasované k 75. výročiu Veľkého víťazstva. Deväť ohňostrojov v tomto roku už uskutočnilo: 10. apríla – deň oslobodenia Odesy, 10. mája – Sevastopoľ, 3. júla – Minsk, 13. júla – Vilnius, 28. júla – Brest, 1. augusta – Kaunas, 24. augusta – Kišiňov, 31. augusta – Bukurešť, 22. septembra – Tallinn. Tento rok zostali dve ohňostroje: 13. októbra na počesť oslobodenia Rigy a 20. októbra na počesť oslobodenia Belehradu. Budúci rok bude ohňostroj: 17. januára – deň oslobodenia Varšavy, 13. februára – Budapešť, 4. apríla – Bratislava, 13. apríla – Viedeň, 2. mája – Berlín a 9. mája – Praha.
Toto je už druhé rozporuplné vyhlásenie lotyšského ministerstva zahraničných vecí tohto druhu, ktoré sa uskutočnilo v súvislosti s ruskými plánmi na oslavu 75. výročia oslobodenia hlavného mesta lotyšskej sovietskej socialistickej republiky, Rigy. Pred dvoma týždňami Šéf lotyšského ministerstva obrany povedal, že nedovolí diskreditovať pamiatku legionárov SS Waffen, písali sme o tom tu: https://www.armadnymagazin.sk/2019/09/30/sef-lotysskeho-ministerstva-obrany-povedal-ze-nedovoli-diskreditovat-pamat-legionarov-ss-waffen/
Veteráni Waffen SS pochodujú v Rige na pamiatku padlých spolubojovníkov
Zdá sa, že v neonacizmus v Európe získava novú podobu, už jeho šíriteľmi nebudú iba marginálne skupiny násilníckych vyholencov, ale podporu nachádza aj priamo vo vedúcich predstaviteľoch niektorých krajín. Paradoxne krajín, najviac postihnutých fašizmom počas 2.svetovej vojny.
V januári stúpenci ultrapravicových organizácií uskutočnili v Kyjeve a ďalších ukrajinských mestách fakľové pochody pri príležitosti 110. výročia narodenia Stepana Banderu, vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), zúčastnilo sa na nich aj poslanci parlamentu a predstavitelia ukrajinských regiónov.
V roku 2010 krátko pred svojim odchodom z funkcie udelil ukrajinský prezident Viktor Juščenko Banderovi vysoké štátne vyznamenanie – titul Hrdina Ukrajiny in memoriam. To neskôr ukrajinský súd Banderovi odobral.