Mongolsko dostalo dve ruské stíhacie lietadlá
Až do nedávnej minulosti slúžilo vo vzdušných silách Mongolskej republiky len zopár vrtuľníkov Mi-24V (11 ks). No od 15. novembra 2019 je Mongolské letectvo a protivzdušná obrana, ako znie oficiálny názov, opäť schopné vlastnými silami chrániť vzdušný priestor krajiny a v prípade nutnosti donútiť narušiteľa pristáť.
15.novembra 2019 sa na vojenskom letisku Nalajch neďaleko hlavného mesta Ulánbátar uskutočnila dôležitá a dlhoočakávaná udalosť pre Letectvo a protivzdušnú obranu Mongolskej republiky. Mongolské letectvo dostalo darom z Ruska dve viacúčelové stíhacie lietadlá typu MiG-29. Ich oficiálne slávnostné odovzdanie Ministerstvu obrany Mongolskej republiky, podľa správ TASS, má prebehnúť 26. novembra pri príležitosti 95. výročia vyhlásenia Mongolskej ľudovej republiky. Dodávka uvedených dvoch stíhacích lietadiel prebehla v súlade s dohodou uzavretou počas návštevy Mongolska prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom, 3. septembra 2019.
Mongoské vojenské letectvo sa po prechode zo socialistického režimu do súčasného demokratického systému potýkalo s obrovskými problémami, súvisiacimi predovšetkým s nedostatkom financií. Tie sa prejavili od roku 2006 postupným utlmovaním prevádzky stíhacích lietadiel typu MiG-21PFM až napokon vyústili v roku 2011 do ich úplneho vyradenia z prevádzky, čím sa zároveň ukončila aj spôsobilosť ozbrojených síl chrániť vlastný vzdušný priestor.
Uvedené vyradené sovietske stíhacie lietadlá MiG-21PFM sa v roku 2011 stali tiež predmetom obrovského korupčného škandálu, v ktorom sa jeden z predstaviteľov Mongolskej armády (brig. gen. Tojón Dašdeleg) a dvaja nemenovaní súkromní podnikatelia pokúsili tajne odpredať motory a ďalšie časti z 20 ks vyradených stíhačiek do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky za cenu približne 1,5 milióna amerických dolárov. Udalosť vyplávala na povrch v novembri 2011 po tom, ako severokórejský veľvyslanec podal sťažnosť u mongolských vládnych predstaviteľov, že hoci Pchongjang zaplatil dohodnutú sumu, tovar na územie KĽDR nikdy nedorazil.
Ruské viacúčelové stíhacie lietadlo MiG-29 (v kóde NATO – Fulcrum) je vo svojej kategórii i dnes vyrovnaným súperom západným stíhacím lietadlám a v mnohých ohľadoch ich dokonca prevyšuje, vrátane svojho najväčšieho súpera, ktorým je americké stíhacie lietadlo F-16 Fighting Falcon. Jeho najväčšou prednosťou je vynikajúca aerodynamika. Vďaka optimalizácii pre lety s veľkým uhlom nábehu môže pilot maximálne využiť vztlak (pri MiGu-29 je tvorený prakticky celým povrchom lietadla vrátane trupu) pri manévrovaní a znížiť polomer zatáčok. Lietadlo je tak schopné ľahko vykonávať manévre, ktoré prebiehajú pri vysokých hodnotách preťaženia.
Pilot je schopný s lietadlom viesť aktívny vzdušný boj za použitia 30 mm leteckého kanónu (Gš-30L) a pri tom zároveň uskutočňovať aktívne manévre. Lietadlo dokáže vykonávať úlohu záchytného stíhacieho lietadla pri prieniku nepriateľských prieskumných lietadiel ako aj útočných lietadiel a to vrátane nízko letiacich. Medzi výnimočné prednosti lietadla patrí jeho schopnosť vzlietnuť aj pristáť iba s jedným motorom v pracovnom režime a následne počas letu zapnúť druhý motor a letieť ďalej na oboch. Táto schopnosť dokáže ušetriť čas predovšetkým vo výnimočných situáciách, napríklad počas bojových udalostí.
Viacúčelové stíhacie lietadlo MiG-29, dodnes slúžiace v letectvách mnohých krajín sveta, sa zúčastnilo veľkého množstva bojových operácií a ukázalo sa ako vynikajúci ochranca oblohy.
Zdroj: asiarussia, mongolnow, weaponews