Nielen Su-57. Ako môže Rusko reagovať na poľské F-35?
Poľsko, 21. februára 2020 (Sputniknews) – Poľské vojenské letectvo získa dôležitú posilu v podobe lietadiel piatej generácie. Rusko sa musí zamyslieť nad tým, ako sa ochráni pred potenciálnymi nepriateľskými aktivitami NATO. Je nutné to urobiť na mori, na súši i vo vzduchu.
Do roku 2026 má poľské vojenské letectvo získať 32 viacúčelových stíhacích lietadiel F-35. Príslušná zmluva bola podpísaná koncom januára.
Má to silne zmeniť poľské vojenské letectvo . Lietadlá piatej generácie budú činiť cez dve tretiny útočných leteckých síl Poľska a ostatných 48 lietadiel F-16 sa má použiť spolu s F-35 za účelom maximálneho využitia možností spoločných bojových aktivít strojov rôznej generácie. V porovnaní s dnešným rôznorodým a rôzne starým zložením poľských leteckých síl sa má situácia zmeniť kardinálne.
Poľsko prestupuje na piatu generáciu
Pomer síl sa zmení taktiež na Balte, nad čím sa Rusko musí tiež zamyslieť. Dá sa predpokladať, že za 5-6 rokov získa ruské vojenské letectvo niekoľko desiatok Su-57, ktoré budú mať všetky moderné kapacity, napríklad možnosť súčinnosti s dronmi. V tejto dobe však Rusko bude mať susednú krajinu, ktorá má vo výzbroji takmer rovnaký počet lietadiel piatej generácie.
F-35 je skutočný bojový stroj, aj keď má isté problémy, zato ale disponuje skúsenosťami z vojnových operácií v Sýrii, kde ich využíval Izrael proti Hizballáhu. Su-57 tiež úspešne absolvoval “testy” v Sýrii, ale nesmieme zabúdať, že teroristi, proti ktorým boli nasadené ruské lietadlá, nemajú a nemali žiadnu vážnu protileteckú obranu.
V roku 2018 vtedajší námestník ministra obrany RF Jurij Borisov vyhlásil, že keďže je Su-35 považovaný za jedno z najlepších svetových lietadiel, “nemá zmysel dnes urýchľovať prácu na masovej výrobe lietadla piatej generácie”. Toto vyhlásenie sa môže zdať trochu sporným, ale vcelku správnym vzhľadom k modernizácii poľského vojenského letectva. V tom zmysle, že “zrkadlová” reakcia nemusí byť zabezpečená len masovou výrobou Su-57. Predovšetkým je potrebné sa postarať o zvýšenie integrácie rôznych druhov zbraní do spoločného informačného priestoru.
Baltické loďstvo proti poľským letiskám
Čo teda môže Rusko postaviť proti poľským F-35?
Najlepším riešením je organizácia súčinnosti rôznorodých síl: protivzdušnej obrany, námorníctva a stíhacieho letectva. Pokrokové prostriedky objavenia, čelenia a zasiahnutia musia fungovať ako jeden organizmus.
Pre túto “spojku” sa dá rôzne použiť Baltické loďstvo. Na vode to môžu byť korvety projektu 20380 vybavené modernými protileteckými systémami Redut a tiež ponorky projektu 06363 vybavené raketami Kaliber, ktoré sa dajú nasadiť na likvidáciu infraštruktúrnych objektov, napríklad letísk a spojovacích uzlov.
Zmeny vo vzduchu
Sú potrebné kvalitatívne zmeny v zložení leteckej skupiny, čo znamená:
· Aktívne použitie lietadiel rádiolokačnej výstrahy. Rusko vlastní modely A-50 a ich modifikovanú verziu A-50U, ale nie je ich dosť. Bolo tiež vyvinuté, ale zatiaľ nedodané lietadlo A-100 Premier.
· Integráciu s pozemnými a námornými prostriedkami rádiolokačnej výstrahy, činnosť letectva bez použitia vlastných radarov v malých výškach podľa zistení cieľa z iných zdrojov, čo umožní podstatne znížiť šance na objavenie týchto lietadiel.
· Použitie stíhačiek typu MiG-31BM určených k dlhým a extra dlhým letom s raketami R-37 (dolet až 300 km).
· A samozrejme tiež nasadenie lietadiel piatej generácie, teda Su-57.
Su-35 môže zvíťaziť nad F-35, ale …
Musíme ale poznamenať, že lietadlá predchádzajúcej generácie, účinné vo vzdušnom boji, môžu byť v prípade patričnej spolupráce s inými prostriedkami vážnym problémom pre F-35 a nemusia nepôsobiť ani horšie ako Su-57.
Predovšetkým prichádza do úvahy súčinnosť dvoch lietadiel štvrtej generácie, Su-35 a MiG-31. V reálnej situácii vzdušného boja ich však F-35 zaregistrujú dlho pred tým, než ich ruské lietadlá samy objavia, navyše existuje veľká pravdepodobnosť toho, že sa v tejto chvíli k ruským lietadlám priblížia poľské (americké) rakety. Pri stretnutí s lietadlami štvrtej generácie spočíva hlavný tromf stealth lietadiel, ku ktorým patrí F-35, práve vzdušný boj na veľké vzdialenosti. Keď sa však podarí týmto raketám vyhnúť, dokáže Su-35 prekonať v boji zblízka F-35. Práve lietadlá štvrtej generácie typu Su-27 a Su-35 sú najdokonalejšie super manévrovateľné stroje, čo je v blízkom boji hlavný faktor.
Pomôže S-400, existujú však drobné detaily
Na súši a na mori sa proti skupine F-35 dajú uplatniť protilietadlové raketové systémy S-400 s raketami typu 40N6 s veľkým doletom (podľa oficiálnych dát činí ich dolet 35 km a priemerná rýchlosť letu 1 190 metrov za sekundu), ktoré by dokázali zlikvidovať F-35 pred tým než dosiahnu hranice použitia vlastných raketových systémov.
Ale použitie tejto rakety má jeden problém: 40N6 je raketa samonavádzacia, potrebuje tak mať aspoň približné dáta cieľe, ktoré sa dajú získať z istého pozorovacieho stanovišťa, napríklad lode alebo lietadla.Preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť práve vývoju radarov. O závažnej úlohe radarov svedčí fakt, že kým obyčajné lietadla ruské radary “vidia” na vzdialenosť 150 km, potom stealth lietadlo na vzdialenosť len 30-50 km (a to len teoreticky!). Toto je ale vzdialenosť, na ktoré F-35 už odpálil svoje rakety na protivzdušné systémy, tj. Existuje možnosť, že “uvidia” rakety z F-35 skôr než samotnú F-35.
Možno, že dobrou posilou obrany ruského Baltu budú kozmické prieskumné prostriedky. Navyše je potrebné sa zamyslieť nad systémami rádioelektronického boja ako napríklad Krasucha-4, ktorá bola nasadená v Sýrii a ktorú americkej velenie označilo za “najagresívnejšiu na svete”.
Iskander znemožní vzlet
Existuje samozrejme možnosť použitia pozemných raketových systémov typu Iskander, ktoré by mohli zlikvidovať miesta rozmiestnenia F-35 na území Poľska, alebo minimálne značne skomplikovať ich nasadenie v prípade vojnových akcií. Tým skôr, že použitie raketových systémov Iskander je možné v rámci výzvednej útočnej operácie a tiež v režime reálneho času: zistenie dát rozmiestnenia lietadiel nepriateľa, ich odvysielanie raketovej batérii, odpálenie z páru raketových zariadení, čím bude miesto rozmiestnenia spolu so všetkými lietadlami na zemi zlikvidované .
Bojový cyklus takejto operácie môže dnes činiť do 10 minút od okamihu objavenia cieľa. Vyžaduje to samozrejme zladenú informačnú spoluprácu všetkých druhov vojsk a tiež vybavenie najmodernejšími systémami. Sú ruské ozbrojené sily pripravené na stelesnenie podobnej schémy, alebo proces spomaľuje nedostatočná pripravenosť tých alebo iných zložiek (napríklad elektroniky)? Na tieto otázky sa dnes bohužiaľ nedá odpovedať.
Jadrová vojna medzi Ruskom a Poľskom
Na záver pripomenieme dve veci, na ktoré upozorňujú ruské médiá. Po prvé dostane Poľsko F-35 v kompletizácii “economy class”, bez F-15EX a lietadiel s veľkým doletom. Namiesto nich sa ale dajú použiť F-16 a pozemné riadiace stanovisko, ba aj prednosti samotného F-35 to neznižuje, aj keď robí jeho použitie menej efektívnym.
Po druhé F-35 dokáže použiť jadrové bomby. Túto možnosť ale majú početné lietadlá, napríklad Su-30, ktoré Rusko dodáva Indii. Hlavné ale je, že Poľsko nevlastní a nemôže vlastniť jadrové bomby, pretože doktríny jadrových štátov neobsahujú možnosť odovzdania týchto zbraní krajinám, ktoré nie sú členmi jadrového klubu.
Skrátka sa nemusíme báť toho, že poľské lietadlá premenia Moskvu na jadrový popolček. Reálnejšie sú obavy iného druhu. Keď Poľsko realizuje všetky plány ohľadom modernizácie vojenského letectva, znamená to, že sa veľmi zmení. Rusko sa musí už dnes zamyslieť nad odporom nie včerajšom, ale budúcim. Nie je to ale zásadný problém, pretože sa zhoduje so smerom rozvoja súčasných Ozbrojených síl RF. Rozvoj moderných zbraní a hľadanie odpovedí na tieto výzvy je celkom normálna úloha.