USA počas vojenského cvičenia simulovali jadrový útok na Rusko
USA, 22. februára 2020 (Sputniknews) – Spojené štáty uskutočnili “malé” vojenské cvičenie pre prípad ruského jadrového útoku na Európu a odvetného útoku Spojených štátov, uviedol hovorca Pentagonu.
Podľa jeho slov “scenár cvičenia zahŕňal mimoriadnu situáciu v Európe, kde prebieha vojna s Ruskom a Rusko sa rozhodne použiť obmedzené jadrové zbrane nízkej sily proti objektu na území NATO”.
Zástupca Pentagonu dodal, že v takejto situácii zasiahne minister obrany a potom prezident, “a nakoniec bude prijaté rozhodnutie o tom, ako reagovať”.
Počas vojenského cvičenia bola simulovaná reakcia USA, počas ktorej Washington “odpovedá jadrovým útokom proti Rusku”. Podľa jeho slov počas tohto cvičenia získal šéf Pentagónu Mark Esper predstavu o tom, ako by Spojené štáty mohli reagovať v podobnej situácii.
Cvičenie sa tiež zúčastnili zástupcovia Kongresu USA, aby pochopili, ako “prebieha komunikácia počas jadrovej krízy”.
Hovorca Pentagonu uviedol už v piatok, že USA nemajú v pláne umiestniť v Európe jadrové rakety s nízkym výkonom. Uistil, že americká “reakcia na porušenie zo strany Ruska” by bola nejadrová, a vysvetlil, že ide o balistické rakety takého dosahu, ako to umožňuje zmluva INF (zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu).
Na začiatku februára ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že vyzval amerického ministra zahraničia Michaela Pompea, aby prijal vyhlásenie o neprípustnosti jadrovej vojny. Dodal, že Washington sľúbil skorú odpoveď, a vyjadril nádej v jej pozitivitu.
Zmluva INF
ZSSR a USA podpísali zmluvu INF v roku 1987. Strany sa zaviazali, že zlikvidujú všetky komplexy pozemných balistických a okrídlených rakiet so stredným (jeden tisíc až 5,5 tisíc kilometrov) a kratším (od 500 do jedného tisíca kilometrov) dosahom.
2. augusta vypršala platnosť zmluvy INF. Začiatkom tohto roka Washington oznámil jednostranné odstúpenie od tejto dohody a obvinil Rusko z jej dlhodobého porušovania. Moskva všetky obvinenia odmieta. Na začiatku júla podpísal ruský prezident Vladimír Putin zákon o pozastavení zmluvy.
USA už začali testovať zbrane zakázané INF. Pred týždňom šéf Pentagónu Mark Esper oznámil, že americké vojenské letectvo spolu s Úradom pre strategické možnosti otestovalo prototyp nejadrovej pozemnej balistickej rakety. Podľa jeho slov výroba prototypu pripraveného k štartu trvala necelých deväť mesiacov namiesto dvoch rokov. Podľa údajov blogu BMPD bola raketa odpálená z Vandenbergovej leteckej základne v Kalifornii. Uletela vyše 500 kilometrov a potom spadla do Tichého oceánu.