Múdra Hypersonická Raketa Zirkon a budúcnosť ruského vojenského námorníctva
Rusko, 7. marca 2020 ( Sputnik ) – Rusko pokračuje v skúškach protilodnej rakety, ktorá môže posilniť pozície ruskej flotily v dvoch oceánoch. Časopis The National Interest označil za “nočnú moru” scenár, keď budú všetky ruské hladinové lode vyzbrojené nadzvukovými protilodnými strelami.
Čo tak vyľakalo NI? V decembri roku 2019 prezident Zjednotenej lodiarskej korporácie Alexej Rachmanov vyhlásil, že všetky ruské lode nových projektov sú pripravené na použitie hypersonických rakiet Zirkon. Potom na začiatku roka 2020 vykonala fregata Admirál Gorškov skúšobné odpálenie tejto strely z Barentsovho mora na pozemné ciele na polygón na Severnom Urale. Zirkon preletel vyše 500 kilometrov.
Tichá senzácia
Táto správa je na prvý pohľad úplne všedná, v skutočnosti to ale bola v určitom slova zmysle senzácia. Predtým boli hlásené iba skúšky verzie rakety Zirkon pre ponorky, v roku 2017 informovali médiá o možnom skúšobnom štarte Zirkonu z atómovej ponorky Severodvinsk projektu 885 Jaseň.
Je známe, že sľubná Hypersonická raketa s plochou dráhou letu Zirkon bude univerzálna. Nosičmi týchto rakiet môžu byť ako ponorky, tak i hladinové lode a lietadlá. Predpokladá sa dokonca vývoj pozemného raketového komplexu vybaveného Zirkonmi.
Predkovia Cirkonu
Na tomto projekte pracuje Vojensko-priemyselná korporácia NPO strojárstvo, ktorá je známa vývojom dosť efektívnych protilodných rakiet Granit a Onyx. Raketami Granit boli v 80. a 90. rokoch vybavené ponorky projektov 949 Granit a 949A Antej, určené na boj proti komponentom lodí, a tiež ťažké atómové krížniky projektov 1144 a ťažký lietadlový krížnik Admirál Kuznecov projektu 11435. Strely Onyx sú teraz v zložení lodných raketových komplexov Kaliber, a boli tiež zaradené do zloženia komplexu pobrežnej obrany Bastion. Mimochodom na základe rakiet Onyx sa vyvíja v spolupráci s Indiou raketový komplex BrahMos.
Zirkon a Harpoon
3M22 Zirkon sa vyvíja ako protilodná strela, ktorá bude môcť zasahovať morské hladinové ciele akéhokoľvek typu. Ohlásená rýchlosť je Mach 8 až 9 (čiže až 11000 km / h), dolet až 1000 kilometrov. Zirkon sa obyčajne porovnáva s americkou strelou Harpoon, ktorá má charakteristiky oveľa skromnejšie: rýchlosť až 1000 km / h, a dolet v závislosti na modifikácii až 280 kilometrov.
Podobné parametre robia Zirkon teoreticky skoro nezasažitelným pre súčasné prostriedky PVO .
“Chytré” technológie potopenia lietadlovej lode
Pri hodnotení potenciálu protilodnejrakety je potrebné brať do úvahy dva faktory: schopnosť prekonania systému PVO moderného námorného útvaru a ničivú silu samotnej rakety. Priamočiary let rakety Zirkon vo veľkej výške a maximálnej rýchlosti síce môžu niektoré najdokonalejšie prostriedky PVO prerušiť, ale ak bude táto raketa manévrovať a letieť v malej výške, bude jej zachytenie len málo pravdepodobné. Rakety podobného typu sa budú určite užívať predovšetkým pre ničenie veľkých útvarov s lietadlovými loďami, a preto budú odpaľované nie jednotlivo, ale salvami po 6, 8 a viac strelách. Okrem toho sa bude pravdepodobne brať ohľad na skúsenosti z vývoja rakiet Granit pre boj proti komponentom lodiam, v ktorých bola prvýkrát uplatnená taktika “chytrého” skupinového navádzania rakiet na zhluk lodí s výmenou informácií medzi strelami. Podobná taktika vzhľadom k raketám Granit umožňovala počítať so zničením útočnej skupiny lodí salvou z 20 až 24 rakiet. S ohľadom na vynikajúce letové charakteristiky Zirkonov môže byť tento počet znížený niekoľkonásobne.
Ďalšou výhodou podobnej rakety je veľká rýchlosť letu v konečnej etape. Za tejto podmienky má strela dokonca aj v nejadrovom vybavení obrovskú zásobu kinetickej energie, a preto môže spôsobiť vážne škody dokonca aj veľkým lodiam.
Raketa potrebuje “oči”
Je tu samozrejme jedna nuansa – dolet hypersonických rakiet Zirkon, ako teraz vidíme, bude určite presahovať 500 kilometrov, a to znamená, že ani ponorka, ani hladinová loď nebude môcť vlastnými prostriedkami zachytiť cieľ pre raketovú salvu na takú vzdialenosť. Približovať sa na menšiu vzdialenosť k tak dobre chránenému cieľu, ako je útočná skupina lodí, je nebezpečné, pretože loď nesúca rakety bude zachytená a zničená leteckými prostriedkami lietadlovej lode. Nezostáva nič iné, než dostávať informácie o cieli z vonkajšieho zdroja, ktorým môže byť letecká a kozmická rozviedka.
Nové možnosti Ruska v oceánoch
Má sa za to, že v budúcnosti môžu byť strelami Zirkon vybavené niektoré varianty raketového komplexu Kaliber. Médiá už písali o tom, že strely Zirkon dostanú tiež modernizované ťažké atómové raketové krížniky projektu 1144 a budúce torpédoborce projektu Lider. Teraz už vieme presne, že tiež fregaty projektu 22350, ku ktorým patrí Admirál Gorškov, môžu niesť Zirkony, a môžu byť teda zapojené do boja s útočnými skupinami lietadlových lodí, čo značne zvyšuje bojový potenciál ruského vojenského námorníctva. Myslím si, že séria lodí tohto projektu umožní v polovici 20. rokov 21. storočia vytvorenie niekoľkých bojových skupín lodí oceánskej triedy schopných bojovať s lietadlovými loďami v zložení Severného a Tichomorského flotily RF. Bude to značné obnovenie, pretože v súčasnosti nemajú ruskej vojensko-námorné sily podobné možnosti.