Ruská a turecká armáda začali prvé spoločné hliadky trasy M-4 v sýrskom Idlibe. Video
Sýria, 15. marca 2020 ( AM, Sputnik ) – Ruská a turecká armáda začali prvé spoločné hliadkovanie trasy M-4 v sýrskom Idlibe v rámci dohôd medzi najvyššími predstaviteľmi Ruska a Turecka 5. marca v Moskve. Na prvej spoločnej hliadke zo strany Ruska sa podieľa čata vojenskej polície na obrnených vozidlách. Organizuje hliadkovanie spoločného rusko-tureckého koordinačného strediska.
Spoločná hliadka začala prevádzku diaľnici M-4 od obce Trumbo (dva kilometre západne od Saraqibu). V rámci prípravy na spoločné rusko-turecké hliadkovanie trasy M-4 v predvečer bol vykonaný technický prieskum trasy. Spoločné hliadky by mali nielen zaistiť bezpečnosť pohybu civilistov na diaľnici M4 (Latakia – Aleppo) dôležité pre Sýriu, ale tiež zaručiť neobnovenia ozbrojeného konfliktu v regióne.
V Moskve sa 5. marca konalo rokovanie prezidentov Ruska a Turecka Vladimíra Putina a Tayyipa Erdogana kvôli eskalácii situácie v sýrskej provincii Idlib. Po skončení schôdzky bol prijatý spoločný dokument. Rusko a Turecko sa dohodli na zastavení všetkých bojových činností pri existujúcej línii frontu v Idlibe. Strany opätovne potvrdili svoj záväzok voči Astanskému formátu a oznámili zavedenie prímeria od piatkovej polnoci a dohodli sa na spoločných hliadkach na diaľnici M4. Očakáva sa, že časom sa pohyb automobilov obyčajných občanov po nej obnoví.
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres vyhlásil, že rusko-turecká dohoda by mala viesť k trvalému prímeriu v Sýrii.
Vyostrenie situácie v Idlibe
Situácia v Idlibe sa vyostrila po tom, čo 27. februára teroristi zo skupiny Hayat Tahrir al-Sham zahájili rozsiahlu ofenzívu na pozície sýrskej armády. Vládne vojská začali odvetnú paľbu.
Podľa informácií ruského ministerstva obrany sa do paľby spolu s teroristami dostali tiež tureckí vojaci, ktorí sa však v mieste nemali nachádzať. V dôsledku incidentu tak zahynulo 33 tureckých vojakov a viac ako 30 ich bolo zranených. Ruská strana pritom podnikla opatrenia na úplné prímerie zo sýrskej strany a zabezpečila evakuáciu mŕtvych a zranených na územie Turecka. Na Ministerstve obrany RF zdôraznili, že ruské letectvo nebolo v tejto oblasti nasadené. 27. februára začala Ankara vojenskú operáciu v severozápadnej Sýrii – “Jarný štít”. Bola to reakcia na smrť tureckých vojakov. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požiadal svojho amerického kolegu o vojenskú pomoc v boji proti “Asadovom režimu”.