Česi boli v roku 1939 jediným národom planéty, ktorý si želal vojnu.” Historik Rýchlik sa vyslovil k návrhu Dňa zrady
Česko, 17. marca 2020 ( Sputnik ) – V týchto dňoch v Česku spomínajú na udalosti 14. až 16. marca 1939, kedy Československo prišlo o časť svojho územia a stratilo samostatnosť. Toto obdobie teraz veľa politických a verejných osobností označuje za temnú hodinu. Historik Jan Rychlík v špeciálnom komentári hovoril o tom, či je potrebné zaviesť k tomu zvláštny pamätný deň.
Skupina troch poslancov prišla nedávno s návrhom na uzákonenie 15.marca ako dňa zrady a zániku štátnosti Československa. Nový významný deň by v zákone o štátnych sviatkoch pripadal na začiatok okupácie zvyšku českých krajín nacistickým Nemeckom v roku 1939. Návrh, ktorý pochádza od Lea Luzara (KSČM), Jiřího Mihola (KDU-ČSL) a Heleny Válkovej (ANO), má teraz posúdiť vláda a následne aj zákonodarcovia.
Pán Rýchlik iniciatívu ustanovenia 15. marca pamätným dňom jednoznačne podporuje, ale nemá to byť štátny sviatok. Opísal, čo pre Čechov, Moravu a Sliezsko znamenala nemecká okupácia.
“Vznik tzv. Protektorátu bol popretím českej štátnosti, ktorú rešpektovali aj Habsburgovci. Tí totiž v českých krajinách vždy vládli len z titulu českých kráľov. Protektorát nebol českým štátom ani okupovaným českým štátom, ale integrálnou súčasťou Nemecka, čo žiadny Čech nemohol akceptovať. Česi boli v roku 1939 jediným národom planéty, ktorý si želal vojnu, pretože jedine vojna, a to svetová vojna, mohla privodiť porážku Nemecka a tým aj obnovu českého, keď už nie československého štátu. Preto tiež Česi s veľkou radosťou prijali vypuknutie 2. svetovej vojny, pričom ich sympatie boli jednoznačne na strane Veľkej Británie a Francúzska. Sovietsku teóriu o imperialistickej vojne prakticky nikto v Čechách neakceptoval, dokonca ani mnohí komunisti nie. Sovietsky a nemecký návrh na uzavretie mieru z 28. septembra po podpísaní nemecko-sovietskej zmluvy o vzájomných hraniciach bol prijatý v českom prostredí so zdesením. Našťastie ho Francúzsko aj Veľká Británia odmietli. “
Na otázku, či by mohol tento návrh negatívne ovplyvniť vzťahy Česka s Nemeckom a s ďalšími štátmi, ktoré sa na zrade podieľali, historik odpovedal, že žiadny vplyv na vzťahy s inými krajinami uzákonenie pamätného dňa mať nebude.
“Nemecko sa už dávno od nacionálno socialistickej minulosti dištancovalo. Súčasná demokratická Spolková republika Nemecko je dnes naším spojencom a nemá s udalosťami z roku 1939 nič spoločné, “dodal.
Pripomeňme, že podobný návrh stanoviť 15. marec Dňom pamiatky obetí okupácie českých krajín nacistickým Nemeckom predložilo tiež hnutie Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru. Kabinet ANO a ČSSD sa k nemu ale postavil záporne, a to s odôvodnením, že zavedenie nového významného dňa nepokladá za potrebné.