Víťazstvo vďaka neštandardným taktickým postupom. Rozprávanie o operácii, ktorá umožnila oslobodenie Slovenska
Rusko, 25. marec 2020 ( Sputnik ) – Bratislavsko-brnenskú operáciu vykonali sovietske vojská v roku 1945 za minimálnej prevahy v živej sile a zvíťazili vďaka neštandardným taktickým postupom skúsených sovietskych vojvodcov, vyhlásil v stredu v rozhovore pre Sputnik náčelník vedeckého oddelenia Ruskej vojensko-historickej spoločnosti Jurij Nikiforov.
Bratislavsko-brnenská útočná operácia Červenej armády a spojeneckých rumunských vojsk proti nemeckým vojskám začala 25. marca 1945 s časťami síl 2. ukrajinského frontu. Cieľom operácie, ktorá skončila 5. mája, bolo oslobodenie Slovenska a ďalší postup k Prahe.
“Získať aspoň nepatrnú prevahu v živej sile na prelomových úsekoch v priebehu operácie sa podarilo len vďaka početnému stavu rumunských armád. Dá sa povedať, že sa víťazstvo dobývalo malými silami, na väčšine úsekov nemali sovietske vojská ani dvojnásobnú prevahu v počte vojakov, aj keď sily útočiacej strany majú prevyšovať sily obrany najmenej trojnásobne. Sovietskym vojskám však velili vojvodcovia, ktorí mali bohaté vojnové skúsenosti a ktorí dosahovali úspechy vďaka neštandardným riešeniam pri riadení vojsk, “povedal Nikiforov.
Historik podotkol, že Bratislavsko-brnenská operácia, rovnako ako aj väčšina iných útočných operácií roku 1945, prebiehala za nepatrnou prevahou v živej sile, ale zároveň sa od veliteľov žiadalo, aby minimalizovali straty a spôsobili nepriateľovi maximálnu škody.
“Bratislavsko-brnenská operácia bola jednou z najúspešnejších, skvele vykonaných operácií Červenej armády v roku 1945, v rozhodujúcej etape vojny. Sovietska skupina dosiahla presvedčivého víťazstva, aj keď nemala prevahu potrebnú pre úspešnú ofenzívu ani v technike. Tvrdilo sa, že bola zdrvujúca prevaha v počte tankov, nie je to ale pravda, “povedal vojenský historik.
Pripomenul, že sovietska skupina mala 272 200 ľudí, 6120 diel a mínometov kalibru 75 milimetrov, 240 tankov a samohybných diel a 645 lietadiel. Početný stav dvoch rumunských armád predstavoval 68 tisíc ľudí.
“Stála proti nim podobná a pre dlhodobú obranu dostatočne silná nemecká skupina vojsk o počte 200 tisíc ľudí, ktorá mala vo výzbroji 1800 diel a mínometov, 120 tankov a útočných diel a 150 lietadiel. Brániace sa nemecké jednotky dostali posily, aj keď to neboli práve najlepší vojaci, a do obrany bolo zapojených množstvo rôznorodých oddielov sformovaných z dobrovoľníkov, “povedal Nikiforov.
Historik pripomenul, že to bolo zložité bojisko s veľkým množstvom riek a kanálov. Nemecké velenie chcelo zastaviť útočiace sovietske vojská za využitia výhodných prirodzených hraníc. Útvary a jednotky zaujímali vopred pripravené a po ženijnej stránke dobre rozvinuté obranné čiary zaradené za využitia pohoria a veľkého množstva riek (Hron, Nitra, Váh a Morava). Aby maximálne znemožnili prekonanie vodných prekážok, vyhodili Nemci do povetria všetky mosty. Bleskurýchle akcie útočiacich vojsk však plány nepriateľa zmarili. Sovietske vojská z chodu prechádzali rieky a zariaďovali nástupišťa.
“Osobitná pozornosť sa venovala obrane osád, nemecké velenie chcelo zmeniť každé mesto v nedobytnú pevnosť podľa vzoru sovietskych miest, za príklad si vzali Stalingrad . Prakticky každú ulicu prehradzovali barikády, ktoré mali zastaviť postup obrnenej techniky, “hovorí Nikiforov.Historik pripomenul, že po celej frontovej čiare podnikali nemecké jednotky početné a silné protiútoky v snahe zničiť nástupišťa, tie ale neboli úspešné. Do polovice apríla hlavné sily 2. ukrajinského frontu prelomili nemeckú obranu.
“V krátkej dobe bola rozdrvená nepriateľská skupina vojsk v zložení približne 11 divízií, a to nehľadiac na urputný odpor Nemcov, ktorí bojovali zúfalo, aj keď chápali neodvratnosť porážky,” hovorí odborník Ruskej vojensko-historickej spoločnosti.
Spresnil, že v priebehu operácie postúpili vojská 2. ukrajinského frontu až 200 kilometrov na západ a rozdrvili deväť nepriateľských divízií. Front stratil 79 596 vojakov a dôstojníkov, z ktorých 16 933 zahynulo. V jednom boji zahynul veliteľ 27. gardového streleckého zboru generálmajor Jevgenij Aljochin. Straty rumunských a nemeckých vojsk nie sú známe.
“V priebehu operácie vojská 2. ukrajinského frontu ukončili oslobodenie Slovenska, obsadili bratislavský a brnenský priemyselný región, otvorili cestu do stredných oblastí Československa a vytvorili podmienky pre rýchlu ofenzívu na Prahu ,” povedal v závere Nikiforov.
Článok: Akí zahraniční piloti bojovali v 2. svetovej vojne na strane Sovietskeho zväzu