Jemenskí Hútiovia zaútočili na hlavné mesto Saudskej Arábie
Saudská Arábia, 30. marca 2020 ( Sputnik ) – Jemenskí povstalcii z hnutia Ansar Alláh (boží pomocníci) uviedli, že zaútočili na ciele v hlavnom meste Saudskej Arábie – Rijáde a niekoľkých ďalších mestách v kráľovstve. Informuje o tom televízny kanál Al Masira s odkazom na zástupcu ozbrojených síl hútiov.
V noci na nedeľu Saudská armáda zostrelila dve rakety na oblohe nad Rijádom a jednu nad prístavným mestom Džizán v blízkosti hranice s Jemenom. Predtým sa nechal počuť vojenský zdroj, že lietadlá kráľovskej koalície začali sériu útokov na pozície povstalcov z radov hútiov v Saná a v ďalších provinciách, ktoré hraničia so Saudskou Arábiou.
Zástupca hútiov uviedol, že v reakcii na letecké útoky koalície zaútočili v minulých dňoch ich ozbrojené sily “pomocou rakiet a dronov na niekoľko životne dôležitých cieľov v Saudskom hlavnom meste – Rijáde, a na rad vojenských a ekonomických cieľov v Džizáne, Nadžrane a Asire” .
V piatok sa objavili správy, že jemenská vláda uznaná medzinárodným spoločenstvom a arabská koalícia, na čele so Saudskou Arábiou, reagovala na výzvu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa ohľadom prímeria uprostred hrozby rozšírenia koronavírusu. Iniciatívu OSN podporili tiež povstalci z hnutia Ansar Alah.
Generálny tajomník OSN v pondelok vyzval na prímerie vo všetkých konfliktoch sveta na pozadí všeobecnej hrozby koronavírusu. Vojenský a politický konflikt v Jemene medzi vládou a hútíjskými rebelmi z šiitského hnutia Ansar Alláh prebieha od roku 2014. Vojenská koalícia arabských krajín vedená Saudskou Arábiou je na strane vlády od marca roku 2015. Provládnym vojakom sa pomocou síl SAE podarilo získať od rebelov južný Jemen a jeho hlavné mesto Aden, ale severné provincie krajiny zostávajú pod kontrolou hútiov.
V decembri roku 2018 sa strany konfliktu v Jemene prvýkrát po niekoľkých rokoch zišli pri rokovacom stole, ktorý bol organizovaný pod záštitou OSN v Štokholme. Podarilo sa im dosiahnuť radu dôležitých dohôd, ako sú výmeny väzňov, prímerie v prístavnom meste Hodeida v Červenom mori a jeho odovzdanie hútijmi do rúk OSN, ale tieto dohody neboli od začiatku dodržiavané .
Humanitárna situácia
Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Stephen O’Brien v januári roku 2017 uviedol, že približne 2 milióny obyvateľov Jemenu požaduje okamžitú pomoc, pol milióna detí v Jemene trpia akútne podvýživou. Spôsobuje to námorná blokáda uvalená koalíciou vedená Saudskou Arábiou. Malo to zabrániť tomu, aby sa zbrane dostali do rúk rebelov, ale zároveň do Jemenu prestali prúdiť potraviny a palivo.
V novembri 2017 pohrozil vodcu hútiov Abdel Malek al-Houthi, že ak budú pokračovať v blokáde Jemenu, uštedria Saudskej Arábii bolestivú ranu. Koalícia odvtedy blokádu zmiernila a umožnila humanitárne dodávky do hlavného mesta Saná, ktoré ovládajú Hútíovia, a tiež do prístavov Hodeida a Salif.
Článok: Irán môže už čoskoro (opäť) spustiť streľbu na svoju maketu americkej lietadlovej lode