Odborník: Ruské systémy rádioelektronického boja môžu potláčať americké družice
Rusko, 16.apríl 2020 ( AM, Sputnik ) – Rusko sa stalo lídrom v oblasti rádioelektronického boja, a to ako kvalitatívne, tak aj kvantitatívne, pretože má k dispozícii široké spektrum systémov rádioelektronického boja, ktoré môžu podstatne ovplyvniť priebeh bojových akcií a pôsobiť dokonca vo vesmíre, povedal v rozhovore pre Sputnik vojenský odborník Alexej Leonkov .
“Západné armády sa donedávna domnievali, že rozvíjať vojská rádioelektronického boja nemá zmysel, a v dôsledku toho beznádejne zaostali, a preto ruskej systémy rádioelektronického boja fakticky nemajú vo svete obdobu,” povedal Leonkov.
“Ruská armáda zaradila do výzbroje komplexy lokálneho dosahu, ktoré chránia lietadlá, lode a živú silu na obmedzenom úseku, neutralizujú rozbušky munície, pôsobia na výzvedné komplexy, mätú samonavádzacie bojové hlavice , zachytávajú riadiace systémy bezpilotných lietadiel a pôsobia dokonca na kozmické objekty,” zdôraznil .
Podľa názoru odborníka sa bude význam rádioelektronického boja v najbližších rokoch len zvyšovať kvôli zvyšujúcej sa úlohe informačných technológií v riadení vojsk a zbraní.
“Trebárs DARPA (Agentúra pre pokročilý obranný výskum Ministerstva obrany USA) sa domnieva, že hlavným nebezpečenstvom pre skupiny družíc sú ruské komplexy rádioelektronického boja, a to nebezpečenstvo sa bude len zvyšovať,” povedal.
Možno najznámejší prípad demonštrácie vyspelosti niektorých ruských systémov rádioelektronického boja sa odohral v roku 2014 v Čiernom mori. Keď americký torpédoborec Donald Cook 10. apríla 2014 priplával do centrálnej časti Čierneho mora a neskôr sa priblížil aj k ruským brehom.
12. apríla sa k americkému torpédoborcu pri ruských hraniciach priblížila ruská stíhačka Su-24. Lietadlo bolo údajne vybavené komplexom rádioelektronického boja “Chibiny”. Na torpédoborci vyhlásili bojový poplach. Radary počítali kurz zblíženia s cieľom, “Aegis” korektne riadil navádzacie systémy, a zrazu všetko zhaslo. Všetky prístroje na torpédoborci prestali fungovať a ruská stíhačka preletela nad palubou Torpédoborca, urobila bojový obrat a simulovala raketový útok na cieľ. Ruská stíhačka takto úplne zosmiešnila americkú vojenskú loď. 12krát takto po sebe preletela nad Donaldom Cookom a imitovala útok – akoby ukazovala, že už 12 krát mohla zlikvidovať americké plavidlo. Na rozlúčku ironicky zamávala krídlami a odletela. Až vtedy ožili obrazovky na americkom torpédoborci a začali fungovať aj iné prístroje.
Video: Ruské stíhačky SU-24 prelietávajú nad USS Donald Cook o dva roky neskôr:
Elektronický systém Chibiny je určený pre zameranie signálu, vysielaného z určitého zdroja a následné skreslenie parametrov odrazeného signálu. Cieľom je zvýšenie obtiažnosti zachytenia napríklad lietadla nepriateľským radarom, príp. predĺženie doby, potrebnej na jeho detekciu. Použitie systému komplikuje určenie vzdialenosti od lietadla a taktiež jeho rýchlosť. Lietadlá využívajúce tento systém sa tak dokážu účinne maskovať, vytváraním falošných cieľov.
Každoročne sa 15. apríla pripomína v ruských ozbrojených silách Deň odborníkov Rádioelektronického boja – tento sviatok bol stanovený prezidentským výnosom z 31. mája 2006.