Americký dôstojník skritizoval stíhačku F-35 za nepripravenosť na boj zblízka
USA, 29.apríl 2020 ( AM, Sputnik ) – Americké stíhacie lietadlá F-35 majú špecifiká, ktoré vážne obmedzujú nadzvukovú rýchlosť letu vo veľkých výškach. Lietadlo piatej generácie tiež nie je schopné boja v malej vzdialenosti. Ako povedal v rozhovore pre portál Defense News dôstojník Vojenského námorníctva USA vo výslužbe Bryan Clark, koncepcia využitia F-35 sa zakladá na technológiách stealth a schopnosti zostreľovať nepriateľské lietadlá skôr, než zachytia americkú stíhačku.
“Spoliehať sa na zásah z veľkej diaľky je perspektíva, ktorá z historických dôvodov vyvoláva u námorného letectva nedôveru. V čase vojny vo Vietname, kedy sa začali vo vzdušnej vojne čoraz častejšie používať rakety miesto kanónov, počet obetí vo vzdušných bojoch vzrástol, “uvádza sa v príspevku.
Vojenskí analytici okrem toho podotýkajú, že F-35 je nedostatočne pohyblivý a že nie je schopný boja zblízka. Portál tiež skôr informoval, že americké stíhacie lietadlá piatej generácie majú viacero podstatných nedostatkov, kvôli ktorým existuje riziko, že lietadlá nezvládnu bojové úlohy. Ide o typy F-35B a F-35C určené pre vojenské námorníctvo a námornú pechotu. Tieto modifikácie môžu lietať vo veľkých výškach nadzvukovou rýchlosťou len krátku dobu, pretože existuje riziko štrukturálneho poškodenia, straty stealth ochrany a detekcie nepriateľom.
Tieto problémy boli odhalené v roku 2011. Počas letu F-35B rýchlosťou 1,3-1,4 Ma sa stealth kryt nafúkol a F-35C utrpela konštrukčné poškodenie. Podľa údajov časopisu bol problém klasifikovaný prvým – maximálnym – stupňom rizika z hľadiska ohrozenia plnenia úloh.
Vo februári bolo takisto zverejnené, že stíhačka F-35 amerického výrobcu Lockheed Martin má ďalší problém – jej kanóny nedokážu strieľať rovno. Odhalil to zatiaľ posledný test amerického ministerstva obrany. Podľa agentúry Bloomberg ide o jednu z vyše 800 softvérových chýb programu, ktorý vyšiel USA na 428 miliárd dolárov (asi 387 miliárd eur). Test konštatoval, že 25 mm kanón stíhačky amerického letectva je pri zásahu pozemných cieľov nepresný. Lietadlo sa pre americkú armádu vyrába v troch verziách, avšak zatiaľ čo kanóny ostatných dvoch prešli posudkom bez väčších pripomienok, kanóny určené pre letectvo nie. Ako jediné majú zbrane inštalované vnútri v stroji a kontrolóri „považujú presnosť streľby, tak ako boli zbrane upevnené, za neprijateľnú“, a to pre „vychýlenie“ v plášti. Ten navyše praská. Podľa záverov vyhodnotení už existuje nová verzia upevnenia kanónov, nebola však ešte testovaná.