.
Aktuality, Bezpečnosť,

150 Indických a čínskych vojakov sa pobilo na hranici

India, 11.máj 2020 ( AM, Sputnik ) – Niekoľko indických a čínskych vojakov bolo zranených počas bitky na hranici indického štátu Sikkim a Číny. Informovali o tom indické médiá.


 

Podľa zdrojov, na ktoré médiá odkazujú, k incidentu došlo v sobotu neďaleko jednej z horských pohraničných hliadok. Tá sa nachádza vo výške asi päť tisíc metrov.

“Štyri indickí a sedem čínskych vojakov bolo zranených počas bitky. Do konfrontácie sa zapojilo viac ako 150 vojakov, “uviedol jeden z vojenských zdrojov.

 

© AFP 2020 / Biju Boro

 

Uvádza sa, že konflikt bol urovnaný na miestnej úrovni, ale prečo k nemu vôbec došlo, ešte nie je presne známe. Podľa predbežných údajov žiadna strana nepoužila strelné zbrane, niektorí vojaci však hádzali kamene.

 

Pripomeňme, že nejde o prvý podobný pohraničný incident medzi vojakmi Indie a Číny. V roku 2017 došlo k asi viac ako dvojmesačnému vzdorovaniu v oblasti  Doklamskej náhornej plošiny  na styku hraníc štátu Sikkim, Tibetskej autonómnej oblasti Číny a Butánu (indická strana protestovala proti výstavbe cesty vedúcej Čínou). Po dvoch rokoch si jednotky oboch štátov navzájom bránili v pohybe v oblasti jazera  Pangong Tso  v horskej oblasti Ladaku. V oboch prípadoch strelné zbrane neboli použité.

 

V decembri bolo uplatnené rozhodnutie indických úradov o zbavení štátu Džammú a Kašmír zvláštneho statusu. V súlade s iniciatívou boli namiesto štátu vytvorené dve zväzové teritória (Džammú a Kašmír, Ladak) s menšími právami a priamo podriadené federálnej vláde. Peking v tejto súvislosti vyslovil Novému Dillí rozhodný protest, ktorý odôvodnil tým, že sa v hraniciach indickej administratívnej jurisdikcie ocitla časť územia Číny.

 

Medzi Čínou a Indiou existuje dlhodobý územný spor o vlastníctvo časti horskej oblasti v severnom Kašmíre a tiež takmer 60 tisíc kilometrov štvorcových teritória v severovýchodnom štáte Arunáčalpradéš. Skutočná kontrolná línia je v oblasti Ladaku. Na jeseň roku 1962 tento spor vypukol do vojny. V rokoch 1993 a 1996 sa Čína a India dohodli, že budú dodržiavať mier v sporných oblastiach.

 

Odstupuje India od amerických F-16 a chce kúpiť ruské Mig-35?

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov