Ekranoplán – rusi znovuzrodili kaspickú príšeru
Rusko, 24.máj 2020 ( AM ) – Novinár Caleb Larson napísal o vývoji Ekranoplánu Čajka-2 v Rusku a označil to za znovuzrodenie “Kaspickej príšery” z čias studenej vojny. Informoval o tom časopis The National Interest. Článok uvádza , že ekranoplán využíva efekt, ku ktorému dochádza pri lete vo veľmi nízkej nadmorskej výške, prúd vzduchu medzi krídlami lietadla a povrchom vytvára “vzduchový vankúš” . Ekranoplán bol vytvorený v roku 1980 a 1990 pre sovietske námorníctvo. Snáď najznámejšie z nich bolo vysokorýchlostné obojživelné útočné lietadlo A-90 Orlenok, ktorý mal základne v Čiernom a Kaspickom mori.
Video: obojživelné lietadlo A-90 Orlenok
Na konci roku 1980 bol postavený väčší Ekranoplán pre projekt LUN, ktorý spôsobil rozruch v americkej spravodajskej komunite, ktorá nevedela, čo je Ekranoplán a nazvali ho “Kaspické monštrum” . Tento gigantický osem motorový klzák bol najťažším aj najväčším lietadlom, ktoré existovalo medzi polovicou šesťdesiatych rokov a koncom osemdesiatych rokov.
Video: Ekranoplán “Kaspické monštrum”
Larson píše, že Čajka 2 bude postavená v Nižnom Novgorode v centrálnej konštrukčnej kancelárii Alexejev. Podľa predbežných informácií Alexejev navrhuje prototyp 600-tonového ekranoplanu na zásobovanie základní v arktických a tichomorských oceánoch. Lietadlo, ktoré sa predbežne nazýva „záchranca“, bude mať údajne dĺžku 93 metrov s rozpätím 70 metrov. Bude mať najvyššiu rýchlosť 550 km za hodinu a bude schopné prepraviť naraz až 500 osôb. Ekranoplán je určený pre vysokorýchlostnú “prepravu cestujúcich a nákladu v morských pobrežných oblastiach”, a to aj v podmienkach nízkych teplôt. Novinár sa domnieva , že je to pre Rusko veľmi dôležité.
Autor poznamenáva, že kvôli topeniu ľadu sa Arktída stáva miestom, kde konkurencia rastie. A je celkom možné, že časom budú arktické vody po celý rok bez ľadu. To by pomohlo oživiť ruskú lodnú dopravu, pretože nezamrzajúce vody by mohli výrazne obmedziť trasy do Severnej Ameriky a Ázie, ale tiež by to vytvorilo priaznivejšie podmienky pre prieskum ropných a plynových ložísk.
Početné Ekranoplány s raketovou výzbrojou by mohli byť použité ako Sily rýchlej reakcie pre hliadkovanie na novo “rozmrazenom” ruskom severe. Alebo slúžiť ako pomerne pádny argument pre to, že v čase konfliktu sú schopné nachádzať sa v dostatočnej vzdialenosti od tohto regiónu. Napriek skutočnosti, že Arktída sa pre Rusko zjavne stáva stále dôležitejším regiónom, zatiaľ nie je jasné, ako vážny by mal byť projekt výstavby tohto Ekranoplánu.