Čína má problém s dôkladnou ochranou ruských leteckých motorov pred kopírovaním
Čína, 26.máj 2020 ( AM, Inforuss ) Rusko prišlo s mimoriadne účinným systémom ochrany svojich leteckých motorov pred kopírovaním zo zahraničia. Nie je žiadnym tajomstvom, že letecké motory sú slabou stránkou Číny. Krajina sa zatiaľ nenaučila, ako vytvoriť pohonné jednotky, ktoré by mohli konkurovať za rovnakých podmienok s ruskými a americkými partnermi. ČĽR neváha nakupovať vojenské lietadlá od zahraničných výrobcov, najmä z Ruskej federácie. V tejto súvislosti vyvstáva otázka, ako Rusi chránia svoje duševné vlastníctvo pred kopírovaním.
Čína prejavila veľký záujem o ruské motory AL-41F1S a vyjadrila želanie ich kúpiť. Moskva odpovedala, že ich bude predávať iba so stíhačkami Su-35. Čína má povesť štátu, ktorý si rád požičiava technológie iných krajín. V tejto súvislosti ruskí inžinieri pripravili niekoľko zložitých prekvapení pre tých, ktorí sa snažia ukradnúť ich nápady. Tvrdí sa, že nie je možné dostať sa do „srdca“ motora bez jeho poškodenia. Je ukryté takým spôsobom, že je takmer nemožné sa tam dostať. Okrem toho treba mať na pamäti, že výroba leteckých pohonných jednotiek je taký zložitý proces, že aj triviálne kopírovanie bude trvať veľmi dlho. Nie každý môže vytvoriť kvalitnú kópiu.
Čína sa zároveň usiluje znížiť svoju závislosť od ruskej technológie, investuje sa veľa peňazí do vývoja motorov a ich jednotlivých komponentov. Peking chce tiež využiť svoj civilný letecký priemysel ako odrazový mostík pre vojenský rozvoj. Nemecko nedávno oznámilo svoju pripravenosť kúpiť čínske lopatky turbín, ktoré sú v mnohých ohľadoch lepšie ako nemecké vzory. Väčšina týchto výrobkov sa vyrába na základe patentov nemeckých spoločností, ktoré predtým získala ČĽR.
Stanislav Blochin