“Po zuby ozbrojená”: čínske médiá zhodnotili novú ruskú ponorku Lajka
Čína, 31.máj 2020 ( AM ) – Čínske noviny Guangming Daily písali o pripravovanej novej ruskej ponorke piatej generácie projektu 545 Lajka. Ponorka bude mať výtlak 11 340 ton a rýchlosť 35 uzlov. Maximálna hĺbka ponoru Lajky bude 600 metrov a autonómia prevádzky – 90 dní.
Trup bude pokrytý niekoľkými vrstvami kompozitných materiálov absorbujúcich hluk. Preto by mala byť tichšia ako ponorky projektu “Jaseň”. Súčasne bude mať Lajka jednotný integrovaný riadiaci systém s umelou inteligenciou. Podľa očakávaní by mala byť ponorka v prevádzke 52 rokov. V publikácii sú tiež uvedené typy zbraní, ktoré môže Lajka niesť: patria k nim rakety s plochou dráhou letu 3M-14 Kaliber, protilietadlové rakety 3M-55 Onyx, prenosné protilietadlové rakety Igla, Hypersonické rakety ZM-22 Zircon, podvodné strely Predator, torpéda Physicist-1, a tiež minitorpéda MTPK-1, minirakety PMR-2 a ďalšie.
“Dá sa povedať, že Lajka je vyzbrojená až po zuby,” uvádza sa v článku.
Lajka by podľa úloh ruského vojenského námorníctva mala byť viacúčelovú ponorkou s modulárnou konštrukciou. V publikácii sa uvádza, že medzi zadnou časťou veliteľskej kabíny a zadkom ponorky sa nachádzajú vertikálne odpaľovacie systémy riadených striel. V prípade potreby je ich možné nahradiť modulom pre odpálenie balistických rakiet.
Tieto zmeny by mali znížiť potrebu počtu ponoriek v misii, čo by tiež malo umožniť znížiť počet námorníkov a technického personálu. To pomôže ušetriť “veľa peňazí”. Noviny však pripomenuli názor, že v praxi je výmena bojových modulov a vybavenie zložitou záležitosťou, ktorá vyžaduje veľa úsilia a peňazí. Okrem toho je z dôvodu malej priestrannosti teoreticky ťažké do nej uložiť dostatočný počet balistických rakiet.
Trieda Lajka tak bude tretia nová ponorka a nahradí ponorkové triedy Akula a Victor. Lajka s novými konštrukčnými prvkami má dohnať západné štandardy. Triedu Lajka vyvíja Malachite dizajn Bureau v ruskom Petrohrade. Ponorka bude mať výtlak 11 340 ton, čo je o veľa viac, než majú súčasné ponorky triedy USA ( 8 700 ton). U Lajky bude zrejme tiež kladený dôraz na rýchlosť a hĺbku ponoru. Ponorky tiež majú byť technicky dokonalé. Ich sonarové pole sa ovinie okolo trupu a poskytne tak detekciu zvuku vo všetkých smeroch. Ponorka bude mať pravdepodobne osem torpédových komôr s veľkosťou 533 mm, čo je štandardná veľkosť používaná námorníctvom po celom svete, vrátane amerického námorníctva. Rusko plánuje nahradiť svoje starnúce ponorky triedy Akula a Victor v pomere jedna ku jednej, čo by znamenalo celkom dvanásť ponoriek triedy Lajka. To však záleží na tom, ako bezproblémový bude vývoj tejto novej triedy ponoriek a ako na tom bude Rusko ekonomicky.