Ako to bude vyzerať ak Čína napadne Taiwan
USA, 8.jún 2020 ( AM, H.I.Sutton ) – Scenáre zahŕňajúce Čínu ako podnikne vojenské akcie proti Taiwanu, boli horúcou témou po celé desaťročia, v článku pre Forbes sa k tejto téme vyjadil odborník na ponorky H.I. Sutton.
Agentúra Reuters nedávno oznámila, že čínsky generál Li Zoucheng, uviedol, že krajina by mohla zaútočiť na Taiwan a ukončiť jeho nezávislosť. Ostrov je samostatnou krajinou, odkedy komunisti prevzali kontrolu nad pevninou v roku 1948. Hrozba čínskej sily tu vždy existovala, ale tento jeho posledný komentár sa považuje za eskaláciu rétoriky.
Modernizované čínske námorníctvo
Čínske námorníctvo, oficiálne známe ako námorníctvo ľudovej oslobodzovacej armády (PLAN), je v porovnaní s dvadsiatimi rokmi nerozpoznateľné. Najviditeľnejšou zmenou je, že teraz má dve lietadlové lode. A ďalšie sa stavajú. A všetky sú sprevádzané modernými torpédoborcami.
Toto námorníctvo robí životaschopné nepriame prístupy z tichomorskej strany ostrova. V minulosti bola schopnosť Číny pôsobiť v otvorenom oceáne ďaleko od pozemného vzdušného krytia spochybnená. Teraz sú nové vojnové lode, najmä torpédoborce a fregaty, dostatočne chránené, aby obkľúčili Taiwan. Týmto spôsobom by sa mohla použiť aj čínska flotila ponoriek, najväčšia na svete. To by mohlo Taiwanskému námorníctvu sťažiť obchádzanie inváznej flotily.
Pri invázii by lietadlové lode pravdepodobne pôsobili za horizontom, kde sú v bezpečí pred protiútokom. Na rozdiel od minulých vojen by však ich pozícia bola pravdepodobne väčšinu času známa. Otvorené spravodajské zdroje ako sú komerčné satelity, poskytujú relatívne časté pokrytie. Lietadlá môžu byť detekované dokonca aj pri snímkach s nízkym rozlíšením.
Chrbticu obojživelných lodí, ktoré sú potrebné na prepravu vojsk na pobrežie, tvorí trieda Yuzhao Type-071, ktorá je koncepčne podobná triede San Antonio v USA. Označované ako pristávacie plošiny LPD ( Landing Platform Docks), pretože majú vzadu zaplavenú palubu.
Na výsadky vojsk používajú vznášadlá a vrtuľníky. To im umožňuje robiť to z oveľa vzdialenejších pobrežných plavidiel ako z tradičných pristávacích plavidiel. Pripojili sa k službe s prvou čínskou útočnou vrtuľníkovou výsadkovou loďou Typ 075. Jedná sa o lode podobné triede America, s veľkými pristávacími bodmi pre vrtuľníky, ale majú tiež rozmerný dok pre vyloďovacie člny a vznášadlá. Číňania pravdepodobne budú mať na palube iba helikoptéry, najskôr Z-20, ktorý má podobnosť so Sikorsky UH-60 Black Hawk.
Vrtuľníková loď Typ 075:
Vojaci, ktorých sa to týka, prinajmenšom na počiatočnom útoku budú pravdepodobne pochádzať z armádnych obojživelných útočných brigád. Čínske námorné zbory môžu hrať tiež úlohu, ale hlavnou obojživelnou silou je armáda. Sú vybavené obojživelnými tankmi a transportérmi.
Obojživelné útočné brigády by založili predmostie, aby veľká flotila pristávacích lodí mohla čerpať čerstvé jednotky. Mnohé z týchto pristávacích lodí sú staršie a museli by sa vylodiť až na pobrežie, aby vyložili svoje jednotky a vozidlá. Pravidelné hlavné bojové tanky sa však čoskoro pripoja k prvým jednotkám. Vznášadlá by aj naďalej zohrávali úlohu. V prevádzke je dokonca aj niekoľko gigantických vznášadiel triedy Zubr, ktoré môžu prepravovať naraz až 500 vojakov.
Prečo invázia môže zlyhať
Za flotilou je veľa faktorov, ktoré by ovplyvnili výsledok. B.A. Friedman, vojenský analytik, ktorý sa zameriava na obojživelné vojny a je autorom knihy O taktike: Teória víťazstva v bitke, je presvedčený, že čínske pristátie by čelilo tvrdej opozícii.
„Ak si vezmeme Taiwan, bude to jedna z najťažších obojživelných operácií v histórii, ak nie najťažšia. Taiwan sa pripravoval desaťročia. Každé miesto pristátia je naplánované. “
Taiwanské námorníctvo, nazývané ako námorníctvo Čínskej republiky (ROCN), je tiež celkom moderné. Trpí však politickou izoláciou a snaží sa nakupovať zbrane v zahraničí. Plány na vybudovanie ponoriek spoločne s USA v roku 2000 neprišli k ničomu, takže zostali s malými a starnúcimi ponorkovými silami. Začína sa výstavba dvoch lokálne vyvinutých ponoriek, nikdy sa však nevyrovnajú čínskym.
A čo je dôležitejšie, úspešné vojenské operácie sú viac ako len zoznam vybavenia. Friedman súhlasí s tým, že Čína má tie správne nástroje a dosť z nich na uskutočnenie životaschopnej operácie. Spochybňuje však, či majú know-how, alebo vôľu zaplatiť za pláže krvou. „PLA (Ľudová oslobodzovacia armáda) má veľmi malé bojové skúsenosti a ešte menej obojživelné vojenské skúsenosti,“ poznamenáva.
Ďalšou zmenou za posledných dvadsať rokov je informačné prostredie. Ako sme povedali otvorené zdroje, sociálne médiá a satelitné snímky poskytujú rozsiahle pokrytie. Čínska armáda (PLA) by to musela urobiť pred očami celého sveta. Vysielala by sa celá operácia. Čína by sa mala zaujímať o dojem, násilný boj s veľkými stratami môže produkovať negatívne správy. A čím dlhšie, tým viac sa zvyšuje šanca Taiwanu na medzinárodný zásah.
A je na zvážení, či by iné krajiny poskytli pomoc Taiwanu. Keby sa USA zapojili do boja, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa bitka otočila. Čínske námorníctvo sa síce stáva silnejším, ale stále je za Amerikou. Americké námorníctvo má za sebou väčšie bojové skúsenosti a rozsiahlejšie operácie. Americké ponorky by mohli loviť čínske lietadlové lode, najmä ak by sa vydali do Tichého oceánu.
Čínska pôsobivá škála nových vojnových lodí a rozširujúce sa schopnosti, ktoré prinášajú, však značne zvyšujú dôveryhodnosť vojenského scenára. Nie je pochýb o tom, že rýchlo zhromažďujú nástroje rozsiahlej obojživelnej vojny. Už teraz predstihujú niektoré etablované námorné sily.