Stíhací bombardér letectva ČĽOA, JH-7A „Lietajúci leopard”, dostal rakety, ktoré nemá ani najnovšie čínske lietadlo 5. generácie, J-20 „Mocný drak”
Čína, 8. jún 2020 (AM, topwar) – Na čínskom portáli Sohu bola zverejnená správa o možnosti ďalšej modernizácie stíhacieho bombardéra Sian (Xian) JH-7A Fei Bao (slovensky „lietajúci leopard – Flying Leopard, v kóde NATO Flounder). Ako uvádzajú čínski autori, velenie armádneho letectva ČĽOA však pravdepodobne už aj prestalo počítať, ktorá modernizácia v poradí to vlastne je.
V čom spočíva modernizácia útočného bombardéra JH-7A?
V spomínanom článku sa píše, že stíhací bombardér JH-7A dostal riadené rakety typu vzduch-vzduch toho najdlhšieho doletu (PL-15 al. PL-21?), aké sú používané v armádnom letectve ČĽOA.
V tejto súvoslosti sa však okamžite spustila živá diskusia čínskych blogerov okolo otázky, aký má vôbec zmysel vyzbrojovať uvedený stíhací bombardér riadenou raketou dlhého doletu, ak s najväčšou pravdepodobnosťou nebude schopný čeliť moderným bojovým lietadlám? Tu je vhodné poukázať na čínsky maximalizmus. Koniec koncov, stíhací bombardér JH-7 vzlietol na oblohu v roku 1992, jeho modernizovaná verzia JH-7A v roku 2004. A porovnávať sa ho rozhodli s lietadlami 5. generácie, v skutočnosti tak odkazujúc na „zastaranosť” stíhacieho bombardéra JH-7A.
Súčasne sa ale predpokladá, že tieto lietadlá môžu byť nasadené na hraniciach s Indiou, kde došlo v poslednej dobe k intenzívnemu vojenskému „oživeniu” na oboch stranách. V minulosti boli v Indii zverejnené družicové zábery zobrazujúce stavebný ruch na obnovenej čínskej vojenskej základni vo vysokohorskej (spornej) pohraničnej zóne Ladákh (Aksai Čin – územie spravované Čínou, historicky však časť Kašmíru).
Portál Sohu ďalej uviedol, že spomínané riadené rakety dlhého doletu, ktoré po novom získal stíhací bombardér JH-7A Fei Bao, neboli dosiaľ podvesené dokonca ani na najmodernejších stíhacích lietadlách 5. generácie Čchengtu (Chengdu) J-20 Mocný drak. Citujeme zo Sohu:
„Hoci manévrovacie schopnosti „lietajúceho leoparda” v malých výškach nie sú ani len dobré, nehovoriac už o praktickej nemožnosti plnohodnotného vzdušného boja, možnosť viesť raketový útok „za horozintom” odteraz nadobudol. Túto schopnosť získal vďaka novým riadeným raketám typu vzduch-vzduch dlhého dosahu.”
V samotnej Číne sa však tiež hovorí, že táto nová modernizácia JH-7A môže zároveň svedčiť o nedostatku skutočne univerzálneho (vrátane útočného) bojového lietadla za účelom realizácie programu národnej obrany, ktorý bol prijatý do roku 2025.
Stíhací bombardér JH-7A armádneho letectva ČĽOA sa medzitým už niekoľkokrát zúčastnil súťaže vojenských pilotov Aviadarts v Rusku.
Aviadarts 2019 – tréningové lety, vrátanie lietadiel JH-7A:
Prílet čínskych vojenských lietadiel do Ruska (v rámci súťaže Aviadarts 2019):
Ako schopný je čínsky lietajúci leopard – JH-7A?:
Zdroj: topwar, družicové zábery: Twitter/detresfa