„Nie je čím zachytiť bombardéry”, v USA závidia Rusku ich MiGy-31
USA, 14. jún 2020 (AM, topcor) – Pred niekoľkými dňami vyšla na americkom portáli militarywatchmagazine krátka úvaha zaoberajúca sa otázkou, nakoľko sú schopné Spojené štáty vlastnými silami zachytiť bombardéry potenciálneho protivníka.
V spomínanom článku sa v tej súvislosti píše, že v období od 28. do 31. mája 2020 sa uskutočnilo rozsiahle cvičenie v oblasti Atlantiku, organizované Veliteľstvom severoamerickej vzdušno-kozmickej obrany (North American Aerospace Defense Command, NORAD), s cieľom otestovať zachytenie diaľkových bombardérov potenciálneho nepriateľa ako možnú hrozbu amerického územia. Zaujímavé na celej udalosti je to, že manévre podobných rozmerov, ktoré boli pomerne zriedkavé dokonca aj v časoch Studenej vojny, sa uskutočnili na pozadí rastúceho napätia s takmer rovnocennými protivníkmi – Ruskom a Čínou.
V súčasnosti sú Rusko a USA jedinými štátmi na svete, ktoré disponujú strategickými, diaľkovými – medzikontinentálnymi bombardérmi. Čína vybavila svoje bombardéry Sian (Xian) H-6 (licenčne vyrábaná kópia ešte sovietskych prúdových bombardérov z 50. rokov 20. storočia, Tu-16) novými raketami dlhého doletu, ktorými je schopná zasiahnuť ciele dokonca v Spojených štátoch a tým sa zaradila k Rusku a USA. Všetky tri uvedené mocnosti majú navyše veľmi ambiciózne programy týkajúce sa vývoja novej generácie diaľkových, strategických bombardérov.
Podľa autorov amerického článku bude mať Čína zaradenú v letectve už do konca tohto desaťročia celú flotilu bombardérov novej generácie H-20. Medzitým aj Spojené štáty vyvíjajú vlastný bombardér B-21 Raider a Rusko pracuje na pokročilom leteckom komplexe diaľkového letectva (PAK DA) s plánom začiatku ich testovania do roku 2025 (USA začali so stavbou prvého prototypu B-21 Raider v roku 2019, Rusko podľa nedávnych správ začalo s prácami na prvom prototype PAK DA v máji 2020). Rusko súčasne popritom modernizuje svoje aktuálne prevádzkované bombardéry a aj vďaka tejto priebežnej modernizácii je najnebezpečnejším bombardérom súčasnosti ruský strategický bombardér Tupolev Tu-160. Predpokladá sa však, že uvedením bombardéra H-20 Čínou a B-21 Raider Spojenými štátmi sa to zmení.
Článok militarywatchmagazine ďalej spomína, že Rusko vynaložilo značné prostriedky na modernizáciu ďalšieho svojho zaujímavého lietadla, konkrétne do ťažkého záchytného stíhacieho lietadla s dlhým doletom, MiG-31BSM, s cieľom lepšej ochrany svojho územia pred možnými bombovými útokmi. Je zaujímavé, že americkí autori priznávajú lietadlám MiG-31BM také letové schopnosti (dolet, dostup a rýchlosť), ktoré nemá žiadne iné stíhacie lietadlo USA.
Ako tiež podotýkajú, Spojené štáty v súčasnosti nedisponujú prakticky nijakým lietadlom, ktoré by bolo schopné zachytenia nepriateľských strategických bombardérov. Zároveň je skutočnosťou, že USA už dlhé roky neinvestovali do vývoja lietadiel tejto kategórie a vlastne posledné lietadlo, vhodné pre túto rolu, Grumman F-14D, v danej dobe zrejme najvýkonnejšie lietadlo svojho druhu, bolo vyradené zo služby v roku 2006 a nahradené sice prevádzkovo lacnejším, ale menej výkonným lietadlom F/A-18E/F Super Hornet. V blízkej budúcnosti sa má v letectve USA objaviť nová verzia stíhacích lietadiel F-15EX, ktorá by mohla potenciálne vyhovovať z hľadiska doletu, nedosahuje však možnosti, ktoré má ruská protistrana z pohľadu výzbroje – americká riadená strela dlhého doletu AIM-120D má slabšie parametre ako ruská strela R-37 na lietadlách MiG-31. V závere článku si tak americkí autori už len dodávali odvahu do budúcna vyjadreniami o väčšej výkonnosti amerických radarov a väčšom množstve lietadiel včasnej výstrahy v službe, ktoré môžu poskytovať kľúčové informácie pre jednotky poverené leteckou obranou, ktoré sú však zároveň prvým cieľom rakiet vyššie spomínaných lietadiel MiG-31.
Zdroj: topcor,