.
Aktuality,

Francúzsky Nexter oznamuje pokrok vo vývoji riadenej delostreleckej munície “Katana”

Francúzsko, 22. júl 2020 (AM ) – Pre armádu je prioritou, umožniť jej delostreleckým plukom strieľať s riadenou muníciou vybavenou delostreleckým systémom [CAESAr]. To sa potvrdilo v bojoch v Iraku.


Džihádistické organizácie dokázali použiť veľa delostreleckých diel získaných zo sýrskeho a irackého arzenálu, ako aj domáce mínomety a kanóny namontované na nákladných vozidlách. Proti džihádistická koalícia teda musela počas svojej ofenzívy na Mosul (Irak) podstúpiť až 250 nepriateľských striel za deň, čo ju prinútilo vykonať protipaľbu. Účinnosť pri tomto type cvičenia však vyžaduje presnosť.

 

Riadená munícia dokáže eliminovať cieľ hneď na prvý krát. Tým sa ušetrí obrovské množstvo munície a logistických nákladov spojených s dodávkami streliva na bojisko. Veľký bonus pre riadenú muníciu je aj zníženie rizika kolaterálnych škôd, ktoré sú obzvlášť viditeľné pokiaľ ide o mestské oblasti. Len minimálna odchýlka v mierení spôsobí chybu aj 100m pri streľbe na 10 km.

 

.

Preto vyvinul Nexter 155mm kanónovú muníciu s navádzaním. V roku 2018, na výstave EuroSatory, výrobca vysvetlil, že tento navádzaný projektil sa bude navrhovať podľa „špecifickej architektúry”, čo umožňuje jeho použitie na „blízku podporu” a proti „akémukoľvek typu cieľa vďaka možnosti naprogramovať presný moment explózie. Buď v blízkosti cieľa, pri náraze, alebo s oneskorením”. To všetko pri dosahu CAESAr na 60 km.

 

„Projektil je vedený kombináciou medzi signálom GPS a inerciálnou meracou jednotkou. Metrická presnosť bude neskôr dostupná pridaním voliteľného poloaktívneho laserového snímača, “povedal Nexter.

Nexter uvádza vo svojej tlačovej správe z 20 júla, že delostrelecká munícia “KATANA” zvládla aj testy v aerodynamickom tuneli. Toto 155 mm monštrum zvládlo testy navádzania na cieľ v simulovaných podmienkach pri rýchlostiach od 0,1 až do 6,5 Mach-u.

 

Českí delostrelci dostanú nové húfnice Caesar od francúzskej spoločnosti Nexter

 

Spočiatku sa tieto testy zameriavali na riadenú časť letu projektilu, ktorá „umožnila vylepšiť digitálne modely a testovať rôzne konfigurácie streliva v celej predpokladanej oblasti letu. Potom to bola otázka overenia správania munície počas balistickej časti streľby ako aj pri veľmi vysokých rýchlostiach. Tieto testy teraz pripravujú cestu pre prvé „riadené strely”, ktoré by sa mali uskutočniť do konca tohto roka, uviedol Nexter.

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov