Poľsko nechce umiestniť svoje stíhačky F-35 pri ruských hraniciach
Poľsko, 29. júl 2020 (AM ) – Portál Defence24 informoval o tom, že Poľsko sa rozhodlo neumiestňovať svoje nové americké stíhačky piatej generácie F-35 pri hranici s Ruskom na základni Malbork v blízkosti ruskej hranice a na základni neďaleko od bieloruskej hranice v Minsku-Mazowieckom.
Podľa informácií portálu sa Poľsko rozhodlo neumiestňovať najnovšie stíhacie stroje na východe krajiny, pretože sa bojí, že Rusko by v takom prípade mohlo skúmať ich rádiolokačný obraz a infračervené charakteristiky. Vojenské vedenie krajiny sa preto rozhodlo umiestniť F-35 na základni vo Świdwin, kde sa predtým nachádzali lietadlá sovietskej výroby Su-22.
Autor článku k týmto záverom došiel na základe toho, že študoval tender poľskej vlády na modernizáciu leteckej základne vo Świdwin. Informácie o tendri boli publikované ministerstvom obrany krajiny. Novinár predpokladá, že v budúcnosti by sa tam mohli nachádzať aj stíhačky F-16.
Poľsko podpísalo kontrakt na nákup 32 lietadiel F-35 na celkovú sumu 4,5 miliardy dolárov. Podľa očakávania krajiny pristúpia k plnohodnotnému používaniu týchto lietadiel v roku 2026. Prvé lietadlá v rámci dohody majú byť vyrobené v roku 2024.
Podľa plánov majú nové stroje nahradiť sovietske stíhačky Mig-29 a Su-22. Tieto stroje sú do dnešného dňa vo výzbroji poľskej armády.
Americká stíhačka piatej generácie F-35 je najdrahším zbrojným programom Pentagónu. Náklady na jeho realizáciu v priebehu rokov neustále rástli, spolu s tým dochádzalo k odkladu programu. V poslednej dobe vzniká mnoho rozruchu kvôli ruskému predaju protivzdušných S-400 do Turecka, ktoré malo tiež dostať stíhačky F-35. Americká strana sa bojí, že Rusi vďaka S-400 v Turecku budú mať možnosť odhaliť tajomstvo stíhačky a opakovane vyzývali Turecko, aby ruské zbrane nenakupovalo.
F-35 je druhou americkou stíhačkou piatej generácie, prvý bol stroj F-22, ktorého bolo vyrobených len necelých 200 kusov, a to aj kvôli jeho vysokej obstarávacej cene a vysokým nárokom na údržbu. Okrem USA stíhačky piatej generácie vyvíja aj Rusko a Čína. Rusko pritom už dosiahlo značné úspechy so svojou stíhačkou Su-57. Niekoľko desiatok kusov už objednalo ruské letectvo. Teraz sa pripravuje jej exportná verzia.
Začiatkom júla sa zrútila stíhačka Mig-29 patriaca spomínanej 22. taktickej základni v meste Malbork. Bojová stíhačka poľských vzdušných síl sa zrútila v noci pri meste Paslek v severnom Poľsku. Pilot lietadla typu MiG-29 sa síce stihol katapultovať, ale pri vraku lietadla ho našli mŕtveho. K incidentu došlo o 1.57 h, približne 50 kilometrov východne od príslušnej leteckej základne. Pilot mal nalietaných vyše 800 hodín vrátane 600 hodín na danom type tejto stíhačky ruskej výroby a zúčastnil sa na mnohých domácich i medzinárodných cvičeniach. Poľské vzdušné sily disponujú 31 kusmi MiGov-29, z ktorých niektoré zaradili do služby v roku 1989.