Rostec: Turecko by mohlo v budúcom roku kúpiť nové ruské S-400
Rusko, 26. august 2020 (AM) – Podľa riaditeľa štátneho podniku Rostec, Turecko môže v budúcom roku získať novú ruskú várku leteckých a protiraketových systémov S-400. Turecko je na dobrej ceste k podpisu novej zmluvy na predaj ruských systémov protivzdušnej obrany a rakiet S-400, informovala agentúra Interfax, uviedol riaditeľ štátneho podniku Rostec Sergei Chemezov 23. augusta.
“Myslím si, že ho nepodpíšeme do konca roka”, vyhlásil počas vojensko-technického fóra Armáda -2020. Turecko získalo S-400 už v roku 2019, a to napriek vyhrážkam z Washingtonu. Vedúci federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Ruska Dmitrij Šugaev v rozhovore pre Interfax v marci 2020 uviedol, že Ruská federácia očakáva, že sa v blízkej budúcnosti dohodne na dodávka ďalšej várky S-400 do Turecka.
Hrozby amerických sankcií
Turecký minister obrany povedal, že 12. júla 2019 Ankara začala dostávať ruské S-400. Prvá dodávka prišla na základňu Murted v Ankare.
Spojené štáty požadovali, aby Turecko nákup zrušilo. Vyhrážali sa tým, že zrušia tureckú objednávku na viac ako 100 lietadiel F-35. Podľa Američanov spolunažívanie týchto 2 systémov nie je možné a mali prirodzenú obavu, že ruské S-400 budú schopné verejne dokázať detekovať americkú “neviditeľnú” technológiu. K detekcii netreba veľa. Stačí ak to “neviditeľné” lietadlo presiahne istú nadzvukovú rýchlosť. Potom príde k jeho samovoľnému “ošúpaniu” sa z jeho “špeciálnej vrstvy”, ktorá pomáha k jeho zníženej detekcii radarmi.
Americký viceprezident Mike Pence v lete roku 2019 uviedol, že kúpa ohrozuje jednotu NATO: „Turecko si musí zvoliť: chce zostať kľúčovým partnerom v “naj(lepšej-horšej-agresívnejšej-drahšej-nezmyselnejšej…pozn. r.) vojenskej” aliancii v histórii, alebo ohroziť bezpečnosť tohto partnerstva rozhodnutiami, ktoré podkopávajú našu alianciu? “povedal v tom čase. Možno zabudol na to, že pred krátkym časom sa mu niekto pokúšal urobiť prevrat v Turecku a vyhol sa tomu len o chlp. Erdogan asi pochopil, že USA a NATO nie sú tak spoľahliví partneri a hlavne to, že ho stále potrebujú z rôznych dôvodov ako napríklad sila Tureckej armády, kde je situované a pod.
Napriek americkému tlaku turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v júli 2019 opätovne potvrdil svoje pevné presvedčenie získať ruské vybavenie. “S-400 sú najlepším obranným systémom proti tým, ktorí chcú zaútočiť na našu krajinu,” uviedol počas prejavu. Čo, alebo koho tým myslel? Podsunul túto vetu tým, ktorí sa pokúšali o vojenský prevrat v Turecku?
„A vďaka Bohu, robíme to ako súčasť spoločnej investície a budeme to robiť aj naďalej,“ pokračoval, citoval Reuters.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu 16. júla 2019 vyhlásil, že systémy S-400 nepredstavujú pre NATO hrozbu. V tejto otázke, o ktorej bolo rozhodnuté, nie je potrebné vytvárať ďalšie zbytočné napätie.
Podľa tureckej tlačovej agentúry DHA 25. novembra 2019 popoludní preleteli nad základňou v provincii Ankara vojenské lietadlá s cieľom otestovať radary systému protivzdušnej a raketovej obrany S-400 a školiť tureckých prevádzkovateľov v zaobchádzaní s nimi. Krátko pred tým turecké ministerstvo obrany v krátkom vyhlásení uviedlo, že lietadlá preleteli nad Ankarou “v rámci projektov pilotovaných riaditeľstvom obranného priemyslu“. India a Čína tiež získali tento obranný systém, ktorý sa považuje za vlajkovú loď ruských zbraní a súčasne ako aktuálne najúčinnejší obranný systém.
Turci sa tiež netaja svojim záujmom o získanie úplne najnovšieho S-500. K ich túžbe patrí samozrejme aj prenos technológie. Ani Rusi a ani žiadny iný štát sveta nepredá najposlednejšiu vojenskú technológiu do zahraničia. Preto Turci budú musieť s najväčšou pravdepodobnosťou počkať do príchodu ďalšieho systému, alebo vyvinúť svoj vlastný na základoch S-400.