India sa vyzbrojuje pre konflikt s Čínou: Z USA objednáva 6 dronov MQ-9B Guardian na prieskum aj na útoky raketami
India, 24. september 2020 (AM) – Americký General Atomics nenechal na seba dlho čakať, kým sa spamätá zo sklamania z toho, že sa francúzsko-nemecký pár definitívne zaviazal k programu Eurodrone, a nie k ich MQ-9B Guardian. Defense Acquisition Council, orgán, ktorý potvrdzuje existenciu potreby vyžadujúcej dovoz vojenského vybavenia do Indii, práve zverejnil „Acceptance of Necessity“ (ďalej len AON) na dovozné povolenie týkajúce sa 6 bezpilotných systémov MQ-9B Guardian s rozpočtom 600 miliónov dolárov. Počíta sa s možnosťou na 24 ďalších systémov v nasledujúcich 3 rokoch, ktoré by mohli stáť Indického daňového poplatníka až 3 miliardy dolárov.
Podľa informácií zverejnených webom indiatoday.in tento AON umožní indickej vláde rýchlo zahájiť dodávku 6 systémov, z ktorých budú určené 2 pre pozemnú armádu, 2 pre letectvo a 2 pre Námorníctvo. Podľa indiatoday budú drony “Guardian” pre Indiu dodané so schopnosťou niesť okrem svojich detekčných zariadení aj zbrane typu vzduch-zem vrátane strely AGM-114 Hellfire.
Indické drony Guardian umožnia stály dohľad nad oblasťou Ladakhu, ktorý je teraz pod vysokým napätím s Čínou.
Pre indickú pozemnú armádu a letectvo potrebu tohto typu systému zdôrazňuje napätie, ktorému čelí s Čínou na Himalájskych náhorných plošinách v Ladaku. Čínska armáda má mnoho podobných systémov, či už ozbrojených, alebo neozbrojených a India musí urýchlene reagovať hromadným dozbrojovaním a v relatívne veľkých objemoch.
Guardiany môžu operovať vo výške nad 15 000 metrov (45 000 stôp) a to takmer 35 hodín nepretržite. Systém Guardian umožňuje udržiavať 24-hodinový dohľad nad veľkým územím s možnosťou, ak je to potrebné, použiť zbrane typu vzduch-zem, ktoré by potenciálne mohli dron vyzbrojiť. V tejto výške môže nepriateľ na tento dron zaútočiť len s bojovými lietadlami, alebo systémami zem-vzduch s dlhým dosahom.
Guardian bude pre Indiu monitorovať pobrežie krajiny a Bengálskeho zálivu, čo je oblasť napätia s námorníctvom Ľudovej oslobodzovacej armády. Námorná verzia Guardianu nenesie strelivo, ale má ďalšie detektory. Tie dokážu napríklad čerpať z dát zo sonarových bóji v spolupráci s námorným hliadkovým lietadlom P-8i Poseidon, alebo Indickým MH-60 SeaHawk.
Touto zmluvou Nové Dillí potvrdzuje silnú pozíciu USA, ako partnera v oblasti získavania zbraňových systémov. Za 12 rokov Washington v skutočnosti predal Indii obrannú techniku za viac ako 18 miliárd dolárov, od ľahkých húfnic M777 cez námorné hliadkové lietadlá P-8i vrátane bojových vrtuľníkov AH-64 Apache, alebo aj námorné vrtuľníky MH-60 SeaHawk. USA sú v súčasnosti druhým najväčším dodávateľom zbraní a obranných technológií pre Indiu. Stále sú však za Ruskom, ktoré si zachováva svoje dominantné postavenie v mnohých oblastiach (Su-30MKI a MIG-29, S400 a Brahmos, tanky T90MK, fregaty Talwar atď.). Ďalší hráč na Indickom obrannom poli je Francúzsko, ktoré však stále zaostáva aj napriek úspechu s dodanými Rafale a ponorkami P75 Scorpene.
Nakoľko Indická vláda počíta s vysokou možnosťou konfrontácie s Čínou, robí všetky kroky pre urýchlené dozbrojenie svojej obrany. Môžeme pozorovať takmer horúčkovitý prístup k tejto otázke a v skutočnosti je to legitímne. India si nemôže nechať “vypáliť rybník” len tak od Čínskeho suseda. V tejto otázke sa tiež rokovania s Moskvou o urýchlenom navýšení počtu ruských bojových lietadiel MIG-29 a SU-30MKI a potrebnej výzbroje dostali do konečnej fázy jednania. Toto zrýchlené konanie Indických orgánov je tiež dôsledok procesných zmien, ktoré zaviedol minister obrany Rajnath Singh krátko po svojom vymenovaní v roku 2019.
Očakáva sa reakcia Pekingu na oznámenie o akvizícii dronov Guardian. V očiach Číny ani tak nejde možno o to, že India kúpi niekoľko strojov, ale o ešte väčšie zblíženie Indie s USA, čo robí z Indie ešte väčšieho proamerického nepriateľa priamo na Čínskych hraniciach.
Moskva reagovala na podobnú hrozbu na Ukrajine navrátením Krymu pod svoju vlajku a podporou donbasskej revolty zbraňami a mužmi od roku 2014, čím zablokovala akúkoľvek možnosť vstupu Ukrajiny do NATO a do Európskej únie. Peking môže byť v rovnakom pokušení urobiť to isté v Ladakhu, alebo dokonca povzbudiť svojho pakistanského spojenca, aby sa zapojil do operácie na dobytie Kašmíru, ďalšej indickej oblasti pod napätím. V tejto súvislosti chápeme záujem indického generálneho štábu mať čo najrýchlejšie systémy schopné presne a v reálnom čase monitorovať pohyb Čínskych jednotiek v hraničných oblastiach, a aby bolo možné rýchlo reagovať čo najvhodnejšie a v čo najkratšom čase.
Adam Riečanský