Putin mierotvorca: O historickom prejave ruského prezidenta v OSN
Rusko 28. septembra (AM) – Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin vystúpil predvčerom s prejavom na jubilejnom Valnom zhromaždení OSN. Predtým, ako však budeme diskutovať o samotnom prejave, je potrebné študovať, za akých medzinárodných okolností bol prednesený a čo povedali vodcovia iných krajín v ten istý deň.
V súčasnosti sú okolnosti nasledujúce:
– Rusko je obvinené bez najmenších dôkazov v prípade ” otrávenia” Navaľného;
– v Bielorusku sa za účasti Poľska a Litvy pokúšajú uskutočniť prozápadný a protiruský štátny prevrat;
– Turecko a Grécko vedú územný spor na pokraji vojny o oblasť Stredozemného šelfu bohatú na ropu;
– obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá za dva roky neviedla k dohode o zmierení;
– obrovské pouličné nepokoje v USA a vo Francúzsku;
– nadchádzajúce prezidentské voľby v USA na pozadí bezprecedentnej konfrontácie medzi dvoma hlavnými stranami;
– prebiehajúce vojenské konflikty v Sýrii, Líbyi, Jemene a mnohých krajinách strednej Afriky.
Pokiaľ ide o prejavy vodcov:
– Trump opäť ohlásil konfrontáciu s Čínou;
– Si Ťing-pching uviedol, že Číňania sú mierumilovný národ, ktorý nechce s nikým bojovať – ani chladný, ani horúci;
– Macron požadoval „vysvetlenie v prípade otravy opozičníka“.
A na pozadí toho všetkého Putin prichádza a hovorí: „Chlapi, poďme spolu žiť!“
Samozrejme, nie doslovne, ale všeobecný význam jeho posolstva bol práve ten. Počnúc dôrazom na pozitívnu úlohu OSN pri mierovom urovnávaní rôznych konfliktov (otvorene im polichotil, účinnosť OSN v tomto ohľade je, žiaľ, extrémne nízka).
A končiac vyhlásením o pripravenosti rozšíriť zmluvu START-3 a moratórium na nešírenie rakiet krátkeho a stredného doletu – pre prípad, že by ich nerozširovali ani USA. Posledná námietka je mimoriadne dôležitá, pretože Spojené štáty to zjavne neurobia, mohutne kývajúc a hrkajúc hrdzavými zbraňami.
Myslím si, že Vladimir Putin tomu tiež veľmi dobre rozumie. A práve o nich zazneli jeho slová o „nepodstatnosti a kriminalite pred našimi predkami“. Trestným činom je zničenie mieru, ktorý sa dosiahol v roku 1945, za tak vysokú cenu.
Musíme však pripustiť, že Američania sa nehanbia. A ich predkovia tiež plánovali uskutočniť operáciu Nemysliteľné a iba blesková porážka japonského zoskupenia Kwantung a následný Kurčatovov projekt zabezpečili, že ZSSR / Rusko nebudú bombardované jadrovými bombami.
Nie je potrebné robiť si ilúzie – nebyť hrozby zaručeného vzájomného ničenia, potom by Američania už dávno bombardovali Rusko, zabili by desiatky miliónov ľudí a premenili značnú časť územia na rádioaktívne pustiny. A nezastavili by ich nijaké úvahy o humanizme (ktoré vôbec nepoznajú). Putin bol však jednoducho povinný dodržiavať rituálnu časť. Výrok „rozumieš vôbec tomu, čo si urobil?“ je už tradičný v jeho komunikácii so západnými vodcami, zaslepenými západným centrizmom a túžbou po rabovaní.
Zamestnancom OSN dokonca ponúkol bezplatné očkovanie (čo nevyhnutne spôsobí ďalšiu hystériu medzi rusofóbmi).
Všetko je v poriadku. Rusko vždy dáva príležitosť na mierové urovnanie záležitosti. A keď Západ tiež tradične nevyužije túto príležitosť, budeme mať morálnu bezúhonnosť a dôveru v našu spravodlivosť (bez ktorej nemôžeme zvíťaziť). Rusko nezačína vojny. Ono ich dokončieva.
Alexander Rogers