Spoja sa proti USA? Severná Kórea a Irán – črtá sa nová vojenská spolupráca
Malá, pre radary neviditeľná ponorka, ktorá je schopná celé hodiny vyčkávať v hlbinách mora a dokonca vystreliť v ponorení silnú riadenú strelu je pre Čínu, alebo Severnú Kóreu nepochybne zaujímavá správa. Proti americký blok každým dňom naberá na sile a nové zbrane vyrobené už často krát len vo vlastnej réžii dodávajú na sile a odhodlaní pokračovať v obrane proti americkému teroru.
Irán, 9.október 2020 (AM) – ICBM: dohoda medzi Iránom a Severnou Kóreou? Proti lodná riadená strela Jask-2 z iránskej ponorky Ghadir naďalej udivuje “východné” mocnosti.
“Iránu sa podarilo zlepšiť dolet rakety typu Jask-2, ktorá je od teraz odpálená z ponorky Ghadir, postavenej počas sankcií a len s vnútroštátnymi prostriedkami,”- poznamenáva Rodong Sinmun, orgán komunistickej strany, ktorý cituje Russia Today (RT). Severokórejské noviny pri tejto správe nezostávajú až tak dlho a vracajú sa aj k dvom novým radarom iránskej výroby s názvom “Sorouch” a “Missagh”. Nie je neobvyklé, že Severokórejské médiá zverejňujú správy o nových iránskych zbraniach. Predpokladá sa, že Severná Kórea a Irán sú od 80. rokov úzko prepojené s vývojom rakiet, píše RT, ktorý vidí v týchto veciach nové oblasti spolupráce na oboch stranách.
Radarové systémy navrhnuté a vyvinuté expertmi iránskych vzdušných síl boli predstavené 24. septembra tohto roku za prítomnosti veliteľa armádnych vzdušných síl. Radarový systém Soroush môže detekovať ciele v malej a strednej nadmorskej výške v okruhu 220 kilometrov a pomocou polovodičových technológií môže vykonávať misie za každých poveternostných podmienok. Druhý radarový systém Misaq je inteligentný systém, zmes primárnych a sekundárnych radarov. Toto je veľká inovácia od Iráncov. A mohli by sme sa tým inšpirovať, tým skôr, že ide o integráciu radaru do integrovaného systému DCA. Zdá sa, že Severná Kórea prejavila bližší záujem o tieto Iránske systémy.
A RT dodáva, že medzi Iránom a Severnou Kóreou je toho ešte oveľa viac čo sa bude dať vymieňať. Pchjongjang odhalí a pri príležitosti 75. výročia Komunistickej strany svoju novú strategickú zbraň, medzikontinentálnu balistickú raketa Hwasung-15.
Irán by mohol zaujímať Severo-kórejský balistický program ktorý po prvý krát úspešne odpálila v novembri 2017. Hwasung-15 má dosah až 13000 km a Americké sily so sídlom v Južnej Kórei prehlásili, že môže zasiahnuť ktorý koľvek bod v USA.
Prvý iránsky vojenský satelit Nour-1 Irán položený na nízku obežnú dráhu v apríli pomocou odpaľovača Qassed, by mohol slúžiť ako základ pre ICBM (Inter continental ballistic missile – medzikontinentálna balistická raketa). Hwasung-15 je schopný vzbudiť záujem Iránu rovnako, ako Jusk-2, ktorý na oplátku zjavne láka Severokórejčanov.
Adam Riečanský