Vojna v Karabachu: Azerbajdžan uviedol, že zostrelil útočiacu arménsku stíhačku Su-25
Azerbajdžan, 2.november 2020 (AM) – Azerbajdžanské ministerstvo obrany uviedlo, že zostrelilo útočné lietadlo arménskeho letectva Su-25, ktoré podľa ministerstva zaútočilo na pozície armády republiky.
“Dňa 1. novembra sa jednotky arménskych ozbrojených síl pokúsili zaútočiť na Zangilanský obvod arménsko-azerbajdžanskej štátnej hranice. Nepriateľ strieľal na pozície našich jednotiek z mínometov a rôznych zbraní veľkého kalibru. Úmysel protivníka o útoku bol odhalený včas našimi jednotkami a v dôsledku úspešnej operácie utrpel nepriateľ početné straty, “uvádza sa v správe vojenského oddelení. Podľa údajov ministerstva obrany stratil nepriateľ počas bojov až 30 vojakov a bol vynútený ustúpiť na arménske územie.
“Zostrelené bolo tiež nepriateľské útočné lietadlo Su-25, ktoré útočilo na naše pozície zo vzduchu,” dodali.
Armáda Republiky Arcach potom oznámila zničenie tanku a kolóny azerbajdžanských ozbrojených síl, a to počas nočných bojov. “V noci došlo na arcašsko-azerbajdžanskej frontovej línii k bojom rôznej intenzity. Na niektorých miestach jednotky objavili a zničili kolónu protivníka. Na juhovýchode sa potom pokúsil priblížiť svoje obrnené vozidlo k prednej línii, “ uvádza sa.
Taktiež sa poznamenáva, že azerbajdžanská strana pokračovala v raketovom ostreľovaní dedín. “Momentálne je operatívno-taktická situácia kontrolovaná armádou.” Podľa azerbajdžanského vojenského oddelenia Arménsko porušilo prímerie na štátnej hranici Baku.
“Jednotky arménskych ozbrojených síl strieľali z mínometu a ručných zbraní na pozície našich jednotiek na arménsko-azerbajdžanskej štátnej hranici. V noci na 2. novembra v rôznom čase strieľal nepriateľ na pozície našich jednotiek v Gazachskom, Tovuzskom a Daškesanskom rajóne v Azerbajdžane, “uvádza sa.
Azerbajdžanské sily sa vo štvrtok po viac ako mesiaci intenzívnych bojov priblížili ku kľúčovému mestu Náhorného Karabachu – Šuši. Udialo sa tak v čase, keď sa najvyšší diplomati Arménska a Azerbajdžanu v súvislosti s bojmi o tento odštiepenecký región pripravujú na ďalšie rokovania o mierovom urovnaní konfliktu.
Minulý týždeň Azerbajdžanské ministerstvo obrany oznámilo, že prápor 527. pluku arménskych ozbrojených síl sa odmieta zúčastňovať na bojoch na kontaktnej línii v Karabachu, informovala tlačová služba vojenského oddelenia.
“Strelecký prápor 527. motostreleckého pluku arménskych ozbrojených síl, ktorý počas ťažkých bojov utrpel veľké straty na pracovnej sile a vojenskej technike, je prakticky paralyzovaný. Medzi zabitými a zranenými príslušníkmi práporu vyslanými na posilnenie vojenských jednotiek 1. zboru arménskych ozbrojených síl, sú väčšinou dôstojníci a práporčíci, “informuje ministerstvo obrany. Takisto sa uvádza, že „vojenskej jednotke, ktorá bola v priebehu nepriateľských akcií porazená, sa neposkytujú žiadne ďalšie sily a vojenské vybavenie.“
“Prápor, ktorý nebol doplnený a má ťažkosti s muníciou, nedokáže úplne pokryť obrannú líniu. Z tohto dôvodu pracovníci práporu odmietli účasť na nepriateľských akciách,” informovalo vojenské oddelenie.
Arménsko obvinené z presunu militantov – hlavne Kurdov a Jezídov zo Sýrie do Karabachu
“Informácie o použití zahraničných bojovníkov Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu sú neopodstatnené fámy. Zatiaľ čo arménska strana sa skutočne uchýlila k pomoci dobrovoľníkov z iných krajín pri vytváraní protitureckej koalície.” – Tento názor v rozhovore pre informačnú agentúru URA.RU zdieľal zástupca zákonodarného zhromaždenia Vladimirského regiónu – politológ Maxim Ševčenko.
“Apelujem na všetkých novinárov prostredníctvom Vás.” Prečo Baku potrebuje používať zahraničných bojovníkov? Moderný štát, s veľkými rezervami peňazí, s modernými zbraňami, s armádou postavenou podľa štandardov NATO. Nikto nemôže odpovedať, pretože Azerbajdžan to nepotrebuje, “uviedol Ševčenko.
Politológ zdôraznil, že naopak Arménsko skutočne využíva služby zahraničných dobrovoľníkov. Na arménskej strane bojujú najmä skupiny pozostávajúce z Kurdov a Jezídov. Podľa jeho názoru ich Arménsko potrebuje, aby vytvoril jednotný front proti Turkom. Arménsko predtým oznámilo, že Azerbajdžan využíva služby afganských militantov v Náhornom Karabachu. Ševčenko uviedol, že Afganci sú veľmi neochotní bojovať mimo Afganistanu. Ich účasť na ozbrojenom konflikte je teda lož.
Ázerbájdžásnký prezident Ilham Alijev v nedávnom rozhovore pre denník MIA Rossiya Segodnya sa vyjadril k otázke, že na strane Azerbajdžanu bojujú žoldnieri zo Sýrie a Líbye:
“O tejto téme som hovoril už mnohokrát. Nijaká zahraničnú účasť v Azerbajdžane nie je nutná. Naša armáda sa skladá z viac ako sto tisíc vojakov a v prípade potreby možno s mobilizáciou toto číslo niekoľkokrát zvýšiť. Ozbrojené formácie, ktoré máme, sú plne schopné vykonať akúkoľvek pridelenú úlohu. Zábery zo zničenia arménskej vojenskej techniky sú k dispozícii na internete. A žiadny žoldnier samozrejme nemá takú kvalifikáciu ani také technické možnosti. Iba prostredníctvom bezpilotných útočných lietadiel sme zničili nepriateľské vojenské vybavenie v hodnote viac ako 1 miliardy dolárov, ak nepočítame iné prostriedky, ktoré máme k dispozícii. Potenciál azerbajdžanskej armády je známy, pre nikoho to nie je žiadne tajomstvo. preto nepotrebujeme žiadne ďalšie vojenské sily. Azerbajdžan bol vždy dôsledným bojovníkom proti medzinárodnému terorizmu, nikdy nedovolíme žiadnym teroristickým organizáciám stavať bunky na našom území, a to tým skôr, že predstavujú hrozbu pre náš ľud a našich susedov. Toto nedovolíme nikdy. Nikto nám neposkytol žiadne dôkazy o prítomnosti zahraničných ozbrojených formácií na území Azerbajdžanu, ktoré sa zúčastňujú terajších stretov. Naša oficiálna pozícia je, že žiadnych zahraničných žoldnierov nemáme.” – Dodal Alijev.
Pašinjan požiadal Rusko o konzultácie o bezpečnostných otázkach v Arménsku
Arménsky premiér Nikol Pašinjan požiadal Moskvu, aby poskytla konzultácie o otázkach bezpečnosti. Baku a Jerevan majú tiež počas týždňa poskytnúť zoznamy väzňov k výmene. Ako je uvedené v žiadosti, ktorá je zverejnená na webe ministerstva zahraničia republiky, Pašinjan poslal list, kde “dôkladne popísal situáciu” v Náhornom Karabachu a “výzvy s tým spojené”. V liste sa hovorí napríklad o “okolnostiach presunu zahraničných ozbrojených teroristov z Blízkeho Východu a ich účasti na bojových akciách proti Náhornému Karabachu”.
Arménska strana tam tiež žiada o “okamžité konzultácie”, aby došlo k zisteniu “druhu a rozsahu pomoci”, ktorú môže Jerevanu Moskva poskytnúť na základe Zmluvy o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci z 29. augusta roku 1997.
Baku a Jerevan poskytnú zoznamy väzňov pre prípadnú výmenu, a to do jedného týždňa. Uvádza sa to vo vyhlásení spolupredsedov Minskej skupiny OBSE (Rusko, Francúzsko, USA).
“Strany poskytnú počas jedného týždňa aktuálny zoznam zadržaných väzňov s cieľom zabezpečiť prístup a možnú výmenu,” uvádza sa.
Okrem toho sa píše, že strany sa budú aktívne podieľať na procese výmeny tiel zabitých v oblasti bojových akcií. V neposlednom rade sa ministri zahraničných vecí oboch štátov dohodli, že nebudú útočiť na civilistov a nevojenské objekty v oblasti karabašského konfliktu, uvádza sa vo vyhlásení.