F-35
Aktuality, Bezpečnosť, Letectvo,

Zákonom chránené stíhačky F-35: USA má novú stratégiu na ochranu pred ruským protivzdušným systémom S-400

USA, 3.november 2020 (AM) – USA obmedzí predaj pokrokových zbraňových systémov do iných krajín v prípade, že si krajiny zakúpia zahraničné technológie, ktoré ohrozujú Ameriku. Príslušný návrh zákona pripravuje americký Senát, píše Breaking Defense. Americkí senátori pracujú na návrhu zákona, ktorý pomôže „chrániť“ americké zbraňové systémy pred ruskými. Podľa nového zákona sa pokrokové zbrane nebudú predávať krajinám, ktoré majú zahraničné ( ruské) systémy, ktoré ohrozujú americké systémy. Reč je najmä o stíhačkách piatej generácie F-35 a ruskom systéme protivzdušnej obrany S-400.


 

USA teda výslovne varujú, že po zakúpení ruských systémov môžu krajiny zabudnúť na americké technológie. Najmä Ankara sa môže konečne rozlúčiť s americkými stíhačkami piatej generácie, pretože napriek opakovaným požiadavkám USA sa nechystá opustiť od kúpy ruských PVO systémov S-400.

 

USA majú navyše v úmysle prijať ďalší zákon, podľa ktorého krajiny Blízkeho východu, ktoré si želajú získať americké pokrokové technológie, napríklad stíhačky F-35, útočné drony a ďalšie, musia informovať Washington o cieľoch a plánoch použitia týchto zbraní. V USA sa obávajú, že získané ruské S-400 môžu jednotlivé krajiny použiť proti ich stíhačkám F-35. O tomto návrhu zákona sa hovorilo už v roku 2019, keď Trumpova administratíva chcela predať zbrane Saudskej Arábii a SAE v hodnote 8,1 miliárd dolárov, a americký kongres túto dohodu zablokoval. Ako východisko zo situácie, kedy by zbrane bolo možné predať a nebáť sa, že to bude „strieľať tam, kde to nie je nevyhnutné“, bola navrhnutá nová iniciatíva informujúca o plánoch použitia zbraní zakúpených z USA.

 

S najväčšou pravdepodobnosťou sa tento zákon pôvodne prijatý vo vzťahu ku krajinám Blízkeho východu bude vzťahovať aj na ďalšie krajiny, ktoré nie sú členmi NATO. O kúpe lietadla F-35 totiž uvažujú aj krajiny, ktoré nie sú členmi NATO, napríklad Fínsko a Švajčiarsko. Pokiaľ budú schválené akékoľvek verzie zákonov, budú musieť dodržiavať nové pravidlá.

 

 

 

 

V októbri Turci úspešne testovali nadobudnuté systémy S-400. A nikto nepresvedčí Erdogana, aby odstúpil od vzťahov s Ruskom. Ich systémy obracajú na ruby americké technológie a odhaľujú slabiny amerických vojenských technológii. Je pochopiteľné, že sa Washington stavia na zadné, pretože takto sa Turecko stane nezávislé v obrane. Prinajmenšom získajú možnosť porovnať vždy tú istú situáciu na nebi vďaka dvom nezávislým systémom. Jeden z nich je vysoko špičkový a dokáže vytvárať komunikačnú sieť medzi nimi a teda systém môže spolupracovať s iným, vzdialeným. To ten americký nedokáže v takej miere, ako to robí S-400.

 

Ankara, lepšie povedané prezident Erdogan prehlásil, že Turecko má záujem tieto systémy tiež vyrábať pod lokálnou faktúrou, prípadne aj tie úplne najnovšie S-500. Ako sa zachová v tejto otázke Moskva sa ešte nevie, aj keď rokovania určite prebehli. Žiadna strana k tejto otázke nevydala ešte informáciu.

 

Ako sa dalo očakávať, po pohyboch pozorovaných v posledných dňoch v regióne Sinop na pobreží Čierneho mora a zverejnení oznámenia o zákaze všetkých letov v jeho blízkosti turecké sily použili 16. októbra ruský systém protivzdušnej obrany S-400 „Triumf“ odpálením striel proti cieľovým bezpilotným lietadlám typu Banshee.

 

Zábery ukazujúce odlet jednej z týchto rakiet boli vysielané prostredníctvom sociálnych sietí. Vláde blízka televízna stanica Haber 7 túto správu potvrdila, rovnako ako ďalšie turecké médiá a agentúra Reuters. Ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na vojenský zdroj spomenula streľbu troch rakiet. „Všetky úspešne zasiahli určené ciele,“ uviedla.

 

 

Turecko však už začalo testovať systém S-400 testovaním svojich radarov s F-16 patriacich k jeho letectvu už v novembri 2019.
„Je to znepokojujúce. Stále si veríme a stále hovoríme s Turkami, aby sme sa pokúsili nájsť cestu von. Nechcem ísť do toho, čo prezident môže a čo nemôže. Ale jasne sme vyjadrili tureckej vláde naše želanie, aby sa vzdialila od úplnej prevádzky“ S-400, potom zareagoval šéf americkej diplomacie Mike Pompeo.

 

Pre Washington je použitie takého ruského systému nezlučiteľné s implementáciou lietadiel F-35. Výsledkom bolo, že Turecko bolo vylúčené z tohto programu vedeného spoločnosťou Lockheed-Martin, hoci si objednalo 100 exemplárov tohto zariadenia a prvé kusy mu boli práve dodané v Spojených štátoch (lietadlá, pôvodne určené pre Turecko prepadnú v prospech Americkej armády).

 

Začiatkom tohto mesiaca počas návštevy Ankary generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg opäť pripomenul tureckým predstaviteľom, že systém S 400 nebolo možné integrovať do systému leteckej a raketovej obrany Aliancie. Ale nič nezabralo. Rovnako ako hrozba sankcií zavedených Washingtonom v prípade aktivácie ruských systémov. Okrem toho, reakcia ministerstva zahraničia nenechala na seba dlho čakať.

 

USA vyjadrili tureckej vláde, že získanie ruských vojenských systémov, ako je S-400, je neprijateľné. Ak sa to potvrdí, potom dôrazne odsúdime vystrelenie testovacej rakety S-400, ktorá je nezlučiteľná s povinnosťami Turecka ako spojenca NATO a strategického partnera USA, reagoval Morgan Ortagus, hovorca ministerstva zahraničia. A varoval Ankaru pred potenciálne vážnymi následkami, ak Ankara prípadne ohrozí bezpečnosť vzťahov s Washingtonom.

 

Pripomíname, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už pohrozil Spojeným štátom, že im odoprú prístup na leteckú základňu Incirlik, kde sa nachádza depozit taktických jadrových bômb B61 poskytovaných NATO a uzavrú základňu v Kureciku, kde je umiestnený kľúčový radar pre protiraketový kordón Aliancie.

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov