Su-35 vs F-35: Arabi opustili najlepšie lietadlo kvôli horšiemu
Spojené arabské emiráty, 10. november 2020 (AM) – Stačí, že je horšie. Preto je normálne, že je drahšie.
Zdá sa, že len parameter astronomickej ceny vyvažuje nezmyselnosť celého programu F-35. Mnohí inžinieri, technici aj piloti sa zhodujú na tom, že F-35 je síce nadupaná tým najmodernejším všetkým čo snáď na vojenskom trhu elektroniky je možné použiť. Ale ako celok je to len jeden veľký prepadák v porovnaní s inými modelmi 4. generácie. Aj Iránsky KOWSAR sa môže porovnávať s bojovými schopnosťami F-35. Nehovorí sa o technologickej vyspelosti, ale o bojových schopnostiach.
V roku 2017 začali Spojené arabské emiráty a USA rokovať o predaji stealth stíhacích bombardérov piatej generácie F-35 do Dubaja. Američania však s dohodou neponáhľali a konzultácie o tejto otázke prerušili kvôli politickým okolnostiam, píše indický denník EurAsian Times. Nemohli sa ponáhľať, keďže v Perzskom zálive sa dialo mnoho čudných vecí a jednou z nich bola určitá náklonnosť Arabských štátov k ruskej technike.
Ale aj USA sa snažia predsa len si uchovať svojich spojencov. USA síce súhlasili s predajom F-35 svojmu spojencovi v Perzskom zálive až v roku 2020, ale s výhradou, že bude zbavené niektorých “stealth” vymožeností, aby tak neohrozilo Izraelskú dominanciu v regióne. Stalo sa tak po tom, čo Spojené arabské emiráty uznali štát Izrael. Podľa odborníkov môže prítomnosť F-35 u Arabov ovplyvniť rovnováhu síl v regióne. Žeby si Trump podpílil Izraelský konár pod zadkom tým, že jeho administratíva povolila F-35 aj Arabom? Hovorí sa o všeličom, Trump je predovšetkým obchodník a nie politik. V tomto smere mu to moc nejde. Politika nie je kompatibilná s ekonomikou a preto je tam toľko rôznych živlov, ktorí by sa v skutočnosti nedokázali sami uživiť. Stačí ak vedia, do ktorého mrakodrapu ísť pre radu.
Je potrebné poznamenať, že Spojené arabské emiráty v posledných rokoch rokovali s Ruskom aj o akvizícii viacúčelových super-manévrovateľných stíhačiek Su-35 generácie 4 ++. A tiež je faktom, že Moskva bola len krôčik od predaja letky týchto lietadiel do Dubaja. Nakoniec však Arabi opustili najlepšie bojové schopnosti v prospech len zbytočne vysokej ceny.
Dnes sa dá povedať, že F-35 a Su-35 sú pravdepodobne dve najpokročilejšie bojové stíhačky na svete. Ruský stroj, bez technológii “stealth”, navyše v niektorých ohľadoch prekonáva Američana, ktorý je nabitý ultramodernými technológiami.
S astronomickou istotou sa dá povedať, že F-35 je z hľadiska rýchlosti a manévrovateľnosti výrazne horší ako Su-35, ktorého motory majú trojrozmerné vektorové riadenie ťahu. Ale na oplátku je pre Su-35 ťažšie nájsť F-35 vo vzduchu, pilotom však pomáhajú ruské pokročilé pozemné radary. Ruské bojové lietadlo má navyše vynikajúci systém elektronického boja a systém rušenia. Celkový pohľad na tieto 2 stroje môže byť preto v jednom parametri lepší pre jeden a v ďalšom lepší pre druhý. Ak by sa napríklad malo bojovať počas búrky, tak Rus bude vedieť, že F-35 s ním bojovať s najväčšou pravdepodobnosťou nebude po šokujúcich odhaleniach priamo od užívateľov tohto stroja.
Su-35 stúpa o 50 m / s rýchlejšie ako F-35, ale Rus má dva motory, zatiaľ čo americký iba jeden. Preto F-35 vyhráva v energetickej efektívnosti, ale beznádejne stráca na Su-35 v ovládateľnosti. F-35 navyše v tomto nemôže konkurovať F-22 Raptor a dokonca ani F-16. V modernom boji môžu iba schopnosti a skúsenosti zachrániť pilota F-35 pred smrťou.
A čo sa týka výzbroje, F-35 nesie rakety iba vo svojich obmedzených vnútorných priestoroch. Preto je žiaduce, aby Američan bojoval na diaľku a vyhol sa boju z blízka s Rusom. Su-35 je zároveň vyzbrojený celým arzenálom rôznej munície.
Ako som písal v inom článku, každý stroj má svoje parametre s ohľadom na jeho primárne určenie. Ak je to prienik hlboko do nepriateľského územia, tak je to spojené s takmer istou smrťou pre posádku tohto stroja či lietadla, ponorky či pozemného vozidla. Preto by sa piloti týchto zariadení nemali až tak uspokojovať s jeho (ich) technologickou vyspelosťou. Tá poslúži na pár chvíľ, to určite áno. Ale v istom momente bude stroj zachytený, zameraný a s istotou zničený.
Samozrejme v boji sa môže stať čokoľvek a žiadny plán na akciu nie je na 100% istý, že všetko prebehne tak ako sa predpokladalo. Vojak len vie, kedy sa misia začne, kam má ísť a čo má urobiť. Čo všetko ho však čaká počas cesty k jeho cieľu je zahalené v hmle neistoty. Z praxe viem, že technológie potrebujú svoj pohon, prípadne dáta, vďaka ktorým môžu pracovať. Ak jedna z položiek nie je, stroju zostávajú len jeho mechanické parametre. A verte či nie, schopnosť sa pružne pohybovať je často krát omnoho lepšia ako nefungujúci elektronický zameriavač poslednej generácie. Ako pešiak to prirovnám k tomu, že je lepšia dokonalá znalosť používania buzoly a mapy, ako najmodernejší GPS. Ten je závislý na energii, prípadne už len fakt, že je to elektronika ho radí k nestabilnejším ako mechanickú buzolu. Tento konkrétny prípad som zažil v africkej džungli, kde nás opustili všetky GPS systémy a satelity a bez znalosti mapy, schopnosti sa zorientovať a pokračovať len s buzolou by som dnes tento článok písať nemohol.
Adam Riečanský