Ilustračné foto
Aktuality, História,

Nemka o nemožnosti ospravedlniť nacizmus

Nemecko, 21. november 2020 (AM) – Práca Norimberského tribunálu znemožnila ospravedlniť zločiny nacizmu, holokaustu, vyhlásila profesorka Berlínskej slobodnej univerzity Helgarda Kramerová.


 

„V Nemecku vždy boli neveľké pravicovo extrémistické zoskupenia, ktoré sa pokúšali ospravedlniť nacistických zločincov. Existujú aj takí, ktorí odmietajú holokaust, hovoriac, že ho nebolo. Keďže sa tieto zločiny nedajú ospravedlniť, tak ich jednoducho odmietajú.
Preto je také dôležité, že dôkazy o tom existujú, že máme toľko kníh a správ o norimberských procesoch, ktoré boli predstavené svetovej verejnosti,“ povedala nemecká expertka.

 

Dňa 20. 11. 2020 uplynulo 75 rokov od začiatku Norimberského procesu nad vojnovými zločincami Nemecka. Medzinárodný vojnový tribunál v Norimbergu, ustanovený z iniciatívy ZSSR, USA, V. Británie a Francúzska po takmer ročnom pojednávaní vyniesol 12 rozsudkov smrti a za zločinecké organizácie vyhlásil SD (Sicherheitsdienst, bezpečnostná služba), Gestapo, NSDAP (Národno-socialistická nemecká robotnícka strana) a SS (Schutzstaffeln, „ochranné oddiely“). Potom nasledovalo v rokoch 1946-1949 ešte 12 norimberských procesov, ktoré vyniesli verdikty nacistickým činiteľom nižšieho stupňa.

 

Význam Norimberského procesu a následných súdov nad nacistami je podľa profesorky „veľmi veľký, pretože v ich priebehu boli sformulované obecné pojmy, týkajúce sa ľudských práv“. A „fakt, že proces sa konal, že Nemci sa nie sami zaoberali svojou minulosťou, bol mimoriadne dôležitý“.

 

Hitlera pod Moskvou zastavili „nadpozemské sily“

 

„Norimberský proces vyviedol toto skúmanie na medzinárodnú úroveň, čo priviedlo k tomu, že z morálneho uhla pohľadu nacisti niesli tresty v plnej miere. To sa stalo odrazovým mostíkom úsilia, smerujúceho do boja za mier, za medzinárodnú kontrolu na zachovanie mieru.

 

Aj keď mnohí bývalí nacisti neboli odsúdení právne, samotný fakt konania (Norimberského procesu), posúdenie zločinov nacizmu na úrovni svetovej verejnosti – bolo mimoriadne dôležité a doposiaľ je základom prístupu voči štátom, v ktorých sa porušujú občianske práva,“ hovorí expertka Kramerová a dodáva, že materiály Norimberského tribunálu „zohrali neoceniteľnú úlohu“ v rokoch 1967-1968 počas tzv. študentských protestov pri prehodnotení dejín nacistického Nemecka. Poznamenala, že v NSR nebolo obvyklé hovoriť o „nemysliteľných zločinoch, ktoré páchali nacisti,“ nebolo obvyklé hovoriť ani o ich tvrdeniach, že „sú nevinní“.
Vladimír Mikunda

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov