Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos
Rusko, 28. november 2020 (AM) – Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúšali mechanizmy zbrane.
Lotos, ktorý má váhu 18 ton, sa pohybuje na podvozka BMD-4M a môže byť vysadený z lietadla spolu s posádkou a v bojovej pohotovosti. Väčšina operácií, ktoré sú potrebné na prípravu dela kalibru 120 milimetrov k streľbe, je automatizovaných. S delom sa používa digitálny zameriavač. Naviac je Lotos vyzbrojený dištančne riadeným guľometom kalibru 7,62 milimetrov a disponuje účinnou obranou proti vysoko presným zbraniam. Posádku tvoria štyria vojaci.
Ako uviedli v Rostecu, zbraň sa ukázala byť rýchlopalnou a rýchlou v teréne a ocenená bola aj vzdialenosť paľby Lotosu. V auguste bol Lotos prijatý k akceptačnom skúškam. Prvýkrát bol stroj verejne predstavený ruským Ústredným vedecko-výskumným ústavom precízneho inžinierstva (Klimovsk, CNIItočmaš) v roku 2019. Podľa hlavného konštruktéra samohybného dela Venjamin Sčastlivceva má Lotos dvojnásobnú muníciu v porovnaní so zbraňou predchádzajúcej generácie Nona.
V máji 2019 generálny riaditeľ CNIItočmaš Albert Bakov v interview pre Sputnik uviedol, že nové samohybné delo Lotos pre výsadková vojská bude strieľať na vzdialenosť 13 kilometrov, prvé vzorky samohybných zbraní budú montované v Konštrukčnej kancelárii automatických liniek LN Koskina.
CNIItočmaš pracoval donedávna na projekte samohybnej zbrane pre výsadkové vojská Zauralec-D, ktorá mala nahradiť delostrelecký komplex Nona-S nachádzajúce sa vo výzbroji výsadkárov. Neskôr však ministerstvo obrany RF nahradilo projekt Zauralec vylepšeným Lotosom. V CNIItočmaš oznámili, že hlavné rozdiely medzi Lotos a Zauralcem budú spočívať v dlhšom dostrele, ako aj v zavedení novej munície pre vysoko presnú streľbu.
V Rusku v apríli dokončili modernizáciu jedného z najsilnejších diel na svete Malka 2S7M
Modernizácia jedného z najsilnejších samohybných delostreleckých zariadení na svete 2S7M Malka je dokončená, prvý model je pripravený na odoslanie vojskám, informovala v apríli tlačová služba koncernu Uralvagonzavod.
Malka je pôvodne modernizovaná verzia Peony 2S7, ktoré bolo vytvorené v 80. rokoch a stále je považované za jedno z najsilnejších diel na svete. 2S7 je vyzbrojený kanónom 203 mm. Toto delo sa projektovalo v prvom rade práve pre streľbu špeciálnou muníciou. Bol do výzbroje prijatý v roku 1975 a v roku 1983 prešiel prvou modernizáciou. Zbraň je určená na likvidáciu dôležitých cieľov v taktickej hĺbke obrany za frontovou líniou. Reaktívne strely 3WOF35 vystreľuje do 47,5 kilometra, čo je porovnateľné s akčným rádiusom taktických rakiet. Okrem konvenčnej môže Malka užívať dva typy jadrovej munície – Kleveščina a Saženěc.
V priebehu modernizácie boli na Malke vymenené prevodovky, navádzacie mechanizmy a napájacie jednotky, boli obnovené pozorovacie zariadenia, zariadenia pre internú komunikáciu a rádiová stanica. Taktiež boli dovážané komponenty nahradené z domácej produkcie. V koncerne oznámili, že zbraň úspešne prešla celým cyklom testov, počas ktorých boli skontrolované vlastnosti mobility, spoľahlivosti podvozku, pohonného systému a prevodovky. Okrem toho bola počas skúšok skontrolovaná spoľahlivosť nakladacích mechanizmov, pevnosť dela 2A44 a systém riadenia paľby.
“Prvá vzorka je pripravená na odoslanie Ozbrojeným silám Ruskej federácie a závod je pripravený k sériovej modernizácii samohybných diel 2S7M Malka,” dodala tlačová služba.
Karol Jerguš