Ako Kim Philby ľahko klamal MI-6
Veľké Británia, 30. novembra (AM) – „Kim Philby, dvojaký agent, ktorého vlastizrada na prospech ZSSR stále omračuje Britov, sa v roku 1981 nechal počuť, ako ľahko sa dala oklamať MI-6.
Philby, ktorý žil v Moskve od roku 1963 až do smrti v roku 1988 (zomrel vo veku 76 rokov), predniesol túto lekciu pre Stasi v Berlíne v angličtine. Prítomných poslucháčov oslovoval pojmom „drahí súdruhovia“. Vraj najlepšia rada, ktorú im poskytol, bola:
„Všetko odmietajte, dokonca aj vtedy, ak vám ako agentovi ukážu vlastnoručne podpísaný dokument“. V takých prípadoch treba tvrdiť, že ide o podfuk.
„V mojej situácii som si musel zachovať chladnú hlavu“, konštatoval a s úsmevom dodal: „Moja rada: povedzte vaším agentom, aby sa nikdy nepriznávali!“.
Kim Philby sa v skutočnosti menuje – Harold Adrian Russell Philby, a Kimom ho nazvali kvôli tomu, že vyrástol v Indii a na počesť mladého rozviedčika z Kiplingovho románu „Kim“. Zverbovaný bol počas štúdií na Cambridge.
V roku 1962 ho odhalili ako dvojitého agenta, no v Bejrúte sa mu podarilo ujsť spod pozorovania a v januári 1963 sa objavil v Moskve. Utiecť mu vraj pomohla nekompetentnosť britskej rozviedky. Agent, ktorý ho sledoval, totiž neodolal zalyžovať si keď v Bejrúte napadol sneh.
V roku 1965 bol Kim Philby povýšený do hodnosti generála KGB a vyznamenaný Radom Červenej zástavy.
„Nie bez úsmevu rozprával svojím poslucháčom zo Stasi ako mu sovietski nadriadení určovali aby sa stal šéfom antisovietskeho oddelenia MI-6 a aby odstránil svojho šéfa Felixa Cowgilla“, píše autor:
„Opýtal som sa: Navrhujete mi aby som ho zastrelil?“, opýtal sa Philby.
„Získajúc povolenie na odstránenie byrokratickými metódami, zorganizoval zhodenie svojho šéfa“, napísal americký list. „No nepočúvajte to, dodal sucho (Philby) a vyvolal vlnu smiechu poslucháčov“.
„Bola to špinavá historka, – povedal Philby. Jeho zrada spôsobila smrť stovák ľudí. – Lenže, niekedy si naša práca vyžaduje kvôli úspechu aj zašpinenie vlastných rúk“, uviedol autor pre The New York Times.
Vladimír Mikunda podľa zahraničnej tlače