Utajovaný vesmírny projekt: Protisatelitný raketový systém Burevestnik
Rusko, 29.December 2020 (AM) – Najskôr v júni 2021 sa začnú predbežné testy prototypu protisatelitnej rakety produktu 293 – vyplýva to z dohody o vytvorení viazaného plniva pre motory na tuhé palivá, ktorá je verejne dostupná. Jedným z cieľov spoločnosti je „vytvoriť protiraketový obranný systém (anti-satelitná vojna) prvej etapy vývoja založený na existujúcich vedecko-technických základoch a novovytvorených pozemných a vzdušných raketových obranných systémoch pre poškodenie paľbou a funkčné potlačenie zahraničných vojenských kozmických lodí na nízkej obežnej dráhe“.
Produkt 293 je vo vzduchu vypúšťaná raketa na tuhé palivo na vesmírne účely, ktorú pravdepodobne vyvinula spoločnosť JSC NPK KBM. Podrobnosti o čísle „293“ sú strohé. Podľa správy RAS za rok 2015 sa v raketovom komplexe používa palivo rakety novej generácie (SRT), ako aj zmluva o prácach na výbere bezchlórových oxidačných činidiel pre zmesi na výrobu plynu je zverejnená na webovej stránke vládneho obstarávania.
Produkt 08 – raketový nosič, úprava MiG-31
NPO Iskra vyvíja motory pre dvojstupňovú raketu na tuhé palivo s raketovým blokom na tuhé palivo pre ďalšiu detonáciu záchytného modulu AES. Prototypy motorov by sa mali vyrobiť do júna 2021. “. O rozdieloch medzi produktom 08 a jeho predchodcom sa vie veľmi málo. Je zrejmé, že došlo k zmenám v navigačných a komunikačných systémoch, ako aj k inštalácii nového vyhadzovacieho zariadenia pre zavesenie rakety. Pravdepodobne kvôli úľave od lietadla boli demontované systémy, ktoré neboli povinné na výkon funkcie dopravcu a nemôžu vykonávať funkciu interceptora.
S nosným lietadlom MiG-31 (objekt 08) v rokoch 2018 – 2020 sa používala maketa raketového „produktu 293“. Predbežné testy prototypu rakety sa majú vykonať po 5. 5. 2121. Po predbežných testoch jediného prototypu sa plánujú vykonať štátne testy s tromi prototypmi rakety produktu 293.
Podľa západných údajov NPO Iskra od decembra 2018 pracuje na úprave rakety 293, pravdepodobne s motormi, ktoré využívajú nové druhy tuhých palív – raketu 328. Raketa je zavesená pod trupom lietadla na konkrétnej centrálnej odpruženej jednotke špeciálne navrhnutej pre túto raketu. Konštrukcia strely je dvojstupňová balistická strela s injektorovou jednotkou a manévrovacím AES-zachytávačom. Prvý stupeň je vybavený sklopnými aerodynamickými kormidlami.
Označenie cieľa pre protisatelitný komplex pravdepodobne vydáva centrálne veliteľské stanovište pre riadenie kozmického priestoru (KKP) podľa údajov z radaru a elektronicko-optických prostriedkov KKP. Všeobecnú kontrolu nad komplexnou operáciou vykonáva pravdepodobne veliteľské stanovište komplexu. Štart nosného lietadla na miesto štartu sa okrem iného uskutočňuje podľa údajov satelitného navigačného systému. Vybavenie satelitného navigačného systému, pravdepodobne pre lietadlovú loď systému, bolo vyvinuté podľa stredného pásma OKP „Burevestnik-M-ASN“ MKB „Kompas“ na základe zmluvy s FSUE CNIICM č. 879-G z 1. januára 2012.
Riadiaci systém strely je pravdepodobne zotrvačný s korekciou dráhy letu podľa údajov pozemných prostriedkov protisatelitného zbrojného komplexu, ako aj s korekciou podľa údajov satelitného navigačného systému. Interceptor AES “Burevestnik-M” je kinetický (s konvenčnou alebo jadrovou hlavicou) manévrujúci satelit s kombinovaným riadiacim systémom kombinujúcim inerciálny riadiaci systém s astrokorekčným systémom “Burevestnik-M-ASN” vyvinutým MKB “Kompas” uzavretým kanálom rádiovej korekcie z pozemného komplexu anti-satelitného systému.
Výkonové charakteristiky rakety a komplexu:
Dĺžka rakety – 9,05 m
Dĺžka prvého stupňa – 3,5 m
Dĺžka druhého stupňa – 3,06 m
Priemer trupu – 1,02 m
Orbitálna nadmorská výška zachytených satelitov a objektov – 100 – 500 km
Bojový polomer lietadlovej lode – do 1 000 km
Bojová technika: satelitný zachytávač vesmírnych cieľov „Burevestnik-M“ / „Burevestnik-KA-M“, pravdepodobne kinetického typu s navádzacím systémom a konvenčnou, alebo jadrovou hlavicou
Vojenský expert Dmitrij Konev tvrdí, že jadrová strela Burevestnik sa stane ideálnou zbraňou odvetných opatrení, ak sa pripojí k komplexu Perimeter. Konev sa odvoláva na skutočnosť, že Burevestnik môže spôsobiť vážne škody nepriateľovi, aj keď ho zostrelí protivník. Energetické jednotky rakety môžu kontaminovať územie nepriateľa rádioaktívnymi izotopmi. Raketa sa okrem toho môže pochváliť neobmedzeným doletom a dlhou pohotovostnou dobou.
Odvetný systém, známy ako „Dead Hand“, bol uvedený do prevádzky v ZSSR v roku 1985. Stručne povedané, systém zabezpečuje automatické spustenie jadrových rakiet v prípade jadrového útoku na krajinu, aj keď už neexistuje nikto kto aby mohol takýto príkaz vydať. Systém obrany PERIMETER je plne automatický systém. Nemôže byť zrušený alebo vypnutý. Spustí sa jedine vtedy, ak celé velenie bude už zničené. Celý zmysel tohto systému je urobiť jadrovú vojnu nezmyselnou.
Milan Novický