Izraelský úspešný útok na iránske stredisko pre vývoj balistických rakiet v Sýrii
Izrael, 26. december 2020 (AM) – Lietadlá izraelského letectva zaútočili z libanonského vzdušného priestoru na ciele v Sýrii. Útok bol však podľa sýrskeho ministerstva obrany odrazený.
“Presne o 23:40 vypálili nepriateľské izraelská lietadlá rakety z libanonského vzdušného priestoru nad mesto Tripolis smerom na Musayyaf na západ od provincie Hama,” píše sa v komuniké. Podľa sýrskej armády sýrska protivzdušná obrana odrazila väčšinu nepriateľských vzdušných útokov.
Izraelská armádna tlačová služba informovala, že medzi cieľmi útoku boli “pozorovacie body, systémy zhromažďovania výzvedných informácií a prostriedky delostrelectva, ďalej systémy velenia a riadenia na základniach”. Služba tiež dodala, že izraelská armáda považuje sýrsku vládu zodpovednú za všetky činnosti, ktoré sa robia na území Sýrie a bude konať “proti akýmkoľvek narušeniam izraelskej suverenity”.
Nie je to prvýkrát, čo izraelské letectvo zaútočilo na oblasť Musayyaf
Vo štvrtok večer ľudia v dedinách a mestách v južnom a strednom Libanone sledovali let izraelských stíhačiek F-16. O pár minút neskôr sýrske médiá informovali o tom, že sa sily protivzdušnej obrany sýrskej arabskej armády pokúšajú čeliť izraelským riadeným strelám letiacim blízko dediny Safita na juhovýchod od Tartusu. Nakoniec vyšlo najavo, že izraelské letectvo sa pomocou rakiet opäť zameralo na sýrske výskumné a vývojové stredisko pre balistické strely v Musayyah. Nie je to prvýkrát, čo izraelské letectvo zaútočilo na oblasť Musayyaf, aby zabránilo Iránu vo vývoji a stavbe balistických rakiet v Sýrii. Od 10. septembra 2017 izraelské letectvo navštívilo štyri hlavné miesta spojené s konštrukciou a vývojom balistických rakiet.
Zariadenia na vývoj a konštrukciu balistických rakiet
Všetko siaha do roku 2009, keď revolučné gardové letectvo spolu s priemyselnou skupinou Shahid Bakri pridruženou k ministerstvu obrany a podpory iránskych ozbrojených síl vybudovali po podpísaní zmluvy so sýrskym ministerstvom obrany stredisko pre vývoj a výrobu balistických rakiet na tuhé palivo typu Fateh 110 a M-600 Tishrin v sýrskej oblasti Musayyah.. Cieľom Iránu bolo pomôcť Sýrii zvýšiť schopnosť čeliť Izraelu pomocou balistických rakiet na tuhé palivo.
Sýrske obranné výskumné stredisko a tri kasárne sýrskej arabskej armády boli odovzdané námestníkovi Vzdušných síl Revolučných gárd a Ministerstvu obrany pre letecký priemysel, v ktorom bola aj priemyselná skupina Shahid Bakri Industrial, výrobca balistických rakiet na tuhé palivá. Na severe, severovýchodne od Musayyah sa začala výstavba hangárov a stredísk podobných vývojovým strediskám iránskych balistických rakiet, ktoré sa nachádzajú v regióne Khojir.
Iránske sily boli rozmiestnené v bývalých kasárňach sýrskej arabskej armády neďaleko mesta Musayyah. Tie sa istý čas používali aj v rokoch 1996 až 1998 na výcvik síl a zahraničných milícií síl Quds. Na severozápadnej strane kasární bolo vybudovaných niekoľko laboratórií a zhromaždené systémy riadenia a kontroly balistických rakiet.
Päť útokov izraelského letectva na raketové objekty v Musayyah
Od 10. septembra 2017 uskutočnilo izraelské letectvo päť náletov na vývojové a výrobné strediská balistických rakiet v Musayyaf, posledný z nich bol predvčerom večer. Pri prvom útoku sa na výrobné a montážne stredisko balistických rakiet, štyri kilometre severovýchodne od Musayyah, zamerali strely Dalilah. Počas útoku bolo zničených deväť skrýš pomocou najmenej desiatich riadených striel, vrátane asi 50 percent zariadení centra.
Po prvom nálete začali tímy pozemného inžinierstva Revolučných gárd v spolupráci so sýrskou arabskou armádou budovať podzemné zariadenia na presun výrobnej linky a zhromažďovanie balistických rakiet do hôr juhozápadne od Musayyah. Následne sa začalo s razením dvoch tunelov a vstupy do tunelov boli pokryté látkami a plastovými fóliami, ktoré ich chránili pred satelitmi. Nakoniec sa im to však nepodarilo a táto akcia nebola skrytá ani pred pohľadmi izraelských obranných síl. Výsledkom bolo, že izraelské letectvo zameralo 4. septembra 2016 na vstup do týchto tunelov pomocou rakiet Delilah.
15. apríla 2009 izraelské letectvo zaútočilo opäť na oblasť Musayyaf. Počas útoku sa izraelské letectvo zameralo na stredisko pre výstavbu a montáž riadiacich a navádzacích systémov balistických rakiet v blízkosti základne iránskych síl zapojených do sýrskych raketových projektov. Kvôli dostupnosti dvoch novo dodaných systémov protiraketovej obrany S-300 PM-2 s dlhou vzdialenosťou sýrskych arabských vzdušných síl v blízkosti oblasti Musayyah izraelské letectvo používalo presne navádzané delostrelecké rakety Rampage.
6. júna izraelské letectvo zahájilo ďalšie nálety v oblasti Musayyah, tentoraz zamerané na sýrske priemyselné výskumné stredisko, miesto vývoja a konštrukcie balistických rakiet, izraelskými stíhačkami a riadenými strelami. . Podľa satelitných snímok získaných deň po nálete boli tri hlavné hangáre strediska zamerané pomocou najmenej siedmich riadených striel Dalilah.
Nakoniec dnes ráno izraelské letectvo opäť absolvovalo útok na jedno z výrobných a vývojových zariadení balistických rakiet v Musayyaf. Zatiaľ nie je jasné, na ktoré z týchto zariadení sa zamerali, ale zábery z rozsiahlych požiarov v horách naznačujú zničenie výbušnín a pravdepodobne aj výrobných alebo skladovacích zariadení na tuhé palivo alebo bojových hlavíc, ktoré sa v týchto zariadeniach vyrábajú. .
Sily PVO sýrskej arabskej armády nie sú schopné odraziť izraelské útoky na Musayyah
Zriadenie centier vývoja balistických rakiet v pohorí Musayyah ich nedokázalo ochrániť pred izraelskými náletmi. Sily protivzdušnej obrany sýrskej arabskej armády tiež nie sú schopné zostreľovať riadené strely odpálené stíhačkami F-16I a D izraelského letectva, pretože včera v noci ukázali desiatky videí miestnych obyvateľov pri Tartuse rakety zem-vzduch. 56E-6 vystrelené zo sýrskych systémov protiraketovej obrany Pantsir S1 a S2 ako nedokázali rakety zostreliť.
Na zlyhaní obranných síl sýrskej arabskej armády pri zvládaní izraelských náletov na Musayyah má vplyv niekoľko faktorov. Riadené strely Dalilah vstupujú do sýrskeho vzdušného priestoru po odpálení z izraelských stíhačiek v nízkych nadmorských výškach a v horách, ktoré sťažujú ich zameranie. A dôvodom je takisto množstvo izraelských riadených striel a malý počet systémov Pantsir S1 a S2, ako aj elektronický boj izraelských vzdušných síl.
Karol Jerguš