Irán plánuje uskutočniť najväčšie celoarmádne cvičenie bojových dronov. Video
TEHERÁN, 5. januára 2021(AM, MNA) – Prvé veľké spoločné bojové cvičenie bezpilotných lietadiel armády za účasti stoviek operačných dronov rôznych sekcií ozbrojených síl sa bude konať v Semnane počas dvoch dní.
Podľa armádneho oddelenia vzťahov s verejnosťou budú počas tohto rozsiahleho cvičenia drony domácej výroby armády Iránskej islamskej republiky uskutočňovať rôzne bojové, dozorné, prieskumné a samovražedné misie v rôznych letových rozpätiach od krátkeho do dlhého dosahu.
Drony používané pozemnými silami armády, vzdušnými silami a námorníctvom sa spoločne budú zúčastňovať cvičenia. Na cvičení za účasti vysokých predstaviteľov a veliteľov ozbrojených síl budú po prvýkrát predstavené aj ďalšie zariadenia a subsystémy UAV, ktoré vyrobili iránski odborníci v armáde a obrannom priemysle.
Veľké cvičenie protivzdušnej obrany – varovanie pre narušiteľa
Iránske ozbrojené sily spustili 21. októbra rozsiahle manévre PVO s názvom Obrancovia oblohy Velayat 99. Manéver na rozdiel od iných zahŕňal odhalenie iránskych schopností A2/AD pred očami americko-izraelských radarov a satelitov. Pretože dosť bolo kecov o tom, ako sú poriadané nálety izraelských stealth lietadiel, ktoré by chceli preletieť nepozorovane ponad Irán na pomoc malým štátikom ako sú Emiráty, Bahrajn a spol. Americký minister obrany Mike Esper v októbri uviedol, že normalizácia s Izraelom je ďalší krok k vytvoreniu tejto proti iránskej koalície, ktorú sa Amerika pokúsila vytvoriť v roku 2019, ale vtedy sa jej to nepodarilo.
Manéver „Velayat 99“ mal okrem iného odhaliť nepriateľom Iránu, aby sa v týchto „pro, alebo proti F-35“ hádkach príliš nestratili, či sú utajené, alebo nie, nijaký vzdušný objekt neunikne „Iránskej PVO, ktorá sa teraz rozprestiera na obvode takmer 2 000 kilometrov po celom Iráne s neuveriteľnými schopnosťami elektronického boja, ktoré môžu spôsobiť, že každý lietajúci objekt bude úplne zbavený svojich akýchkoľvek schopností (bojových, manévrovacích a pod).
Brigádny generál Abbas Farajpour, hovorca veliteľstva tohto cvičenia, tiež sľúbil prekvapenia v schopnostiach iránskych protivzdušných síl. Narážal pravdepodobne nato, že Iránu skončilo embargo na zbrane, čo samozrejme rozviazalo ruky ich ruským a čínskym spojencom, ktorí ochotne dodajú čokoľvek, čo bude v záujme ich spolupráce ako civilnej tak aj vojenskej. Dá sa preto predpokladať, že hovoríme o bezprostrednej integrácii Ruských S-400, alebo dokonca S-500 do iránskeho proti-raketového štítu a že Irán chce, aby všetci pochopili, že táto integrácia je vítaná ako =plus= k už existujúcej infraštruktúre PVO ktorú Irán intenzívne rozvíja a modernizuje.
„Počas prvej fázy tohto cvičenia,“ uviedol 21 októbra ráno generál, „sú nasadené raketové, radarové a PVO systémy s ohľadom na využitie ich bleskovej schopnosti sa premiestniť a reagovať tak na okamžité potreby vzhľadom k vývoju situácie. Týmto chcú ukázať, že nebudú ľahkým cieľom. V ďalšej etape bude nadviazaná bezpečná viacúrovňová komunikácia medzi obrannými systémami a integrovanou sieťou PVO v krajine s cieľom prijať príslušné rozhodnutie z hľadiska možnej hrozby”.
Karol Jerguš