Ministerstvo zahraničia reagovalo na tvrdé Pompeove slová maľbou Napoleonovho ústupu z Moskvy
Rusko, 05. január 2021 (AM) – Americký minister zahraničných vecí predtým hovoril o tvrdej politike Washingtonu voči Moskve. Ruské ministerstvo zahraničia komentovalo slová amerického ministra zahraničia Mika Pompea o tvrdej politike súčasnej americkej administratívy voči Moskve.
“Pokračujte, drsní chlapci,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničia na Twitteri .
Agentúra k správe pripojila fotografiu obrazu Adolpha Northena „Napoleonov ústup z Moskvy“.
Pompeo predtým oznámil, že Trumpova administratíva zaradila na sankčné zoznamy na celé obdobie práce viac ako 365 fyzických a právnických osôb z Ruska. Podľa ministra zahraničia je táto politika prísnejšia ako kroky predchádzajúcej administratívy Bieleho domu.
Odstránia USA jadrové zbrane z Európy? Lavrov objasnil podstatu nezhôd medzi USA a Ruskom v zmluve ŠTART
USA ak chcú do rokovaní o obmedzení rakiet zahrnúť taktické jadrové zbrane, predtým však musia tieto rakety odniesť z území krajín NATO. USA nasadili taktické jadrové zbrane v piatich európskych krajinách NATO a pravidelne cvičia nejadrové sily na ich použitie. Toto vyhlásenie urobil v novenbri ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.
Vedúci ruského oddelenia zahraničnej politiky poznamenal, že kroky aliancie porušujú medzinárodné dohody. Lavrov odpovedal na otázku a vysvetlil, aké nezhody bránia Moskve a Washingtonu dosiahnuť dohodu o predĺžení platnosti zmluvy START-3.
„Dlhodobo sa zaujímajú o ruské taktické jadrové zbrane, a teda majú záujem o hlavice, pričom ignorujú všetko ostatné, a hovoríme, že sme pripravení hovoriť o nestrategických jadrových zbraniach vrátane hlavíc, keď Američania odstránia svoje taktické zbrane z územia cudzích krajín,“ vysvetlil. minister.
Ruský prezident Vladimir Putin 16. októbra navrhol predĺženie súčasnej zmluvy START o rok bez akýchkoľvek podmienok . Neskôr ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že Moskva je pripravená spolu s Washingtonom zaviazať sa k zmrazeniu jadrových hlavíc s cieľom predĺžiť rok START-3 o rok.
Vo februári 2021 vyprší platnosť Zmluvy o obmedzení strategických útočných zbraní (START). Dokument podpísali 8. apríla 2010 prezidenti Ruskej federácie a USA Dmitrij Medvedev a Barack Obama a do platnosti vstúpil 5. februára 2011. Nahradila Zmluvu START z roku 1991 (START) a po nadobudnutí platnosti nahradila Zmluvu o strategickom útočnom znížení z roku 2002 (START). Dohodu je možné predĺžiť na základe dohody strán, najviac však na päť rokov.
Podľa zmluvy START-3 strany znižujú počet svojich jadrových hlavíc na 1 500 jednotiek a obmedzujú tiež počet ďalších zbraní vrátane medzikontinentálnych balistických rakiet.
Karol Jerguš