Po stopách nepolapiteľného denníka Hitlerovho dôverníka
tých 400 odhaľujúcich rukopisných strán. Denník nacistického teoretika Alfreda Rosenberga, ktorého názory na rasy sa stali pravdepodobne jedným zo stimulov likvidácie židov Hitlerom, zmizol po tom, ako jeho autora obesili v Norimbergu“, uviedol Serge F. Kovaleski v The New York Times v roku 2016.
„Vyslúžilý agent FBI Robert Wittman, špecializujúci sa na návrat ukradnutých umeleckých artefaktov a bývalý hlavný archivár Memoriálneho múzea holokaustu (USA) H. Meier, potrebovali 12 rokov na to, aby ho vystopovali“.
O nájdení denníka, ktorý sa dnes nachádza v Múzeu holokaustu, sa svet dozvedel pred takmer desiatimi rokmi. Avšak to, čo ho pomohlo nájsť, o pátraní po ňom pod prikrytím… prezrádza kniha z vydavateľstva Harper “The Devil’s Diary: Alfred Rosenberg and the Stolen Secrets of the Third Reich” (“Denník diabla: Аlfred Rosenberg a ukradnuté tajomstvá Tretej ríše“) od bývalého agenta FBI Roberta Wittmana a novinára Davida Kinneyho. Vraj sa to podobalo lovu tigra za chvost, tvrdí Wittman.
„Denník sa považuje za federálne vlastníctvo, no vyšetrovatelia oznámili, že norimberský prokurátor R. Kempner si ho po skončení tribunálu ponechal. Po jeho úmrtí v roku 1993 dediči odovzdali Múzeu holokaustu mnohé dokumenty, no denník sa medzi nimi nenachádzal“, hovorí sa v článku.
Nakoniec sa vďaka nápovedi bývalej sekretárky a Kempnerovej milenky objavila verzia, že denník môže mať newyorský vedec Herbert Richardson. Ten agentom národnej bezpečnosti povedal, že o artefakte nič nevie, no po predvolaní pred Veľkú porotu denník cez svojho advokáta odovzdal so zdôvodnením, že sa nachádzal medzi doteraz nespracovanými dokumentmi. Advokát to okomentoval, že „Richardson je vedec a vydavateľ, ktorý ak by vedel, že denník má, pravdepodobne by ho uverejnil“.
Vladimír Mikunda podľa inopressa.ru