.
Aktuality, Bezpečnosť, Civilná ochrana,

Delenie USA pokračuje: Bidenovci vyštvali z New Yorku najstaršie americké združenie vlastníkov palných zbraní

NRA, najväčšieho združenia vlastníkov palných zbraní v USA,má cez 4milióny členov.


 

NRA odchádza z New Yorku späť do Texasu a ohlasuje nový strategický plán

“NRA plánuje opustiť štát New York s cieľom využiť príležitosti pre rast a pokrok v Texase.” NRA oznámila, že reštrukturalizuje asociáciu ako texaskú neziskovú organizáciu, aby vystúpila z korupčného politického a regulačného prostredia New Yorku. Tento krok umožní dlhodobý udržateľný rast a zaistí pokračujúci úspech NRA ako vedúceho obhajcu ústavnej slobody – bez toxického politického prostredia New Yorku.

 

“V pláne NRA je využitie ochrany pred konkurzným súdom. Tento krok prichádza v čase, keď je NRA v najsilnejšej finančnej situácii za posledné roky. NRA bude pokračovať v ďalšom napredovaní – v boji proti činnostiam zameraným proti Druhému dodatku ústavy, v podpore bezpečnosti a odbornej prípravy majiteľov strelných zbraní a v presadzovaní verejných programov v celých Spojených štátoch. V prevádzke alebo pracovnej sile NRA nedôjde k žiadnym okamžitým zmenám. Asociácia sa bude usilovať o súhlas súdu na opätovné začlenenie asociácie v štáte Texas – domove viac ako 400 000 členov NRA a miesto konania výročného stretnutia NRA 2021 v Houstone.”

 

„Tento strategický plán predstavuje cestu k príležitostiam, rastu a pokroku,“ hovorí prezident NRA Wayne LaPierre.

„Je zrejmé, že dôležitou súčasťou tohto plánu je„ opustenie New Yorku.

“NRA sa usiluje o opätovné začlenenie do štátu, ktorý si váži príspevky NRA, podporuje členov, ktorí dodržiavajú zákony, a pripojí sa k nám ako partner pri ochrane ústavnej slobody. Toto je transformačný okamih v histórii NRA. Cieľom plánu reštrukturalizácie je zefektívniť náklady a výdavky, pokračovať v prebiehajúcich súdnych sporoch koordinovaným a štruktúrovaným spôsobom a realizovať mnoho finančných a strategických výhod. Cesta vpred NRA rýchlo prejde procesom reštrukturalizácie. Jeho každodenné činnosti, školiace programy a presadzovanie druhého dodatku budú pokračovať ako obvykle. Odchodom z New Yorku, kde je NRA zaregistrovaný približne 150 rokov, sa NRA vzdáva stavu, keď zvolení úradníci využívali zákonné a regulačné právomoci, ktorými disponujú, aby sankcionovali Asociáciu a jej členov na čisto politické účely. ”

 

“V lete 2018 sa vtedajšia kandidátka na generálneho prokurátora New Yorku NYAG – Letitia James zaviazala, že ak bude zvolená, využije právomoci svojej kancelárie na vyšetrovanie „legitimity“ NRA. Bez štipky dôkazov na podporu tohto tvrdenia označila združenie za „teroristickú organizáciu“ a „kriminálny podnik“. Ako sľúbila, začala „vyšetrovanie“ po zvolení do úradu a predvídateľne podala žalobu zameranú na rozpustenie NRA tesne pred národnými voľbami v novembri 2020. NRA podala v auguste 2020 žalobu na NYAG, podobnú žalobe na guvernéra New Yorku Andrewa Cuomo a newyorského štátneho ministerstva finančných služieb, ktorá bola podaná v roku 2018. NRA bude v týchto právnych krokoch pokračovať.”

 

NRA tiež oznámila, že Marschall Smith bude pôsobiť ako hlavný riaditeľ pre reštrukturalizáciu. Smith, bývalý senior viceprezident a hlavný právny zástupca spoločnosti 3M Company, má viac ako 35 rokov právnych a obchodných skúseností s dôrazom na dodržiavanie predpisov, podnikové financie a správu a riadenie spoločností.

 

“Je mi cťou, že sa v tomto dôležitom období môžem pripojiť k najstaršej a najväčšej organizácii pre občianske práva v krajine,” hovorí Smith. „Naším cieľom je efektívne a rýchlo prepracovať proces reštrukturalizácie – aj keď sa vedenie NRA blíži k roku 2021 s obnovenou energiou a rozširujúcou sa národnou platformou. Tento plán nemá žiadny vplyv na najdôležitejší cieľ NRA: slúžiť jeho členstvu a chrániť druhý dodatok. “

 

 

 

Útok na legálnych držiteľov zbraní v USA: Tentoraz žaloba za údajné zlé hospodárenie s financiami

V auguste generálna prokurátorka štátu New York podala žalobu s cieľom rozpustiť americkú Národnú asociáciu vlastníkov zbraní (NRA) za údajné zlé hospodárenie s financiami. Podľa Letitie James organizácia odviedla milióny dolárov jej lídrom, vrátane výkonného riaditeľa Waynea LaPierra, pre ich osobné použitie. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

 

Štyria menovaní obvinení, spomínaný LaPierre, Wilson Phillips, Joshua Powell a John Frazer, podľa prokurátorky „zaviedli v NRA kultúru sebazvýhodňovania, zlého hospodárenia a nedbanlivého dohľadu, ktorá bola nezákonná, represívna a podvodná“. Podľa žaloby newyorskej generálnej prokuratúry len za tri roky prišla organizácia následkom konania obvinených o viac ako 64 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 54 miliónov eur). Korupcia v NRA je podľa James taká rozsiahla, že je nevyhnutné jej úplné rozpustenie.

 

Legálni majitelia zbraní na Novom Zélande sa radšej stávajú kriminálnikmi ako by mali odovzdať svoje strelné zbrane

 

V reakcii na otázky demokratka James zamietla domnienku, že početné obvinenia voči NRA, ktorá má úzke väzby s Republikánskou stranou, sú ovplyvnené jej politickou príslušnosťou. „Nasledovali sme fakty a právo. Dospeli sme k záveru, že NRA, bohužiaľ, slúžila ako osobná pokladnička štyroch obvinených,“ vyhlásila prokurátorka.

Prezidentka NRA Carolyn Meadows žalobu odsúdila ako „jasný pokus o získanie politických bodov“ a uviedla, že pred ňou „necúvnu“, ale postavia sa jej a vyhrajú. Americký prezident Donald Trump, ktorého je NRA spojencom, žalobu zase označil ako „veľmi strašnú vec“. „Myslím, že by as NRA mala presťahovať do Texasu a viesť veľmi dobrý a krásny život. Texas by bol skvelé miesto, alebo iný štát podľa ich výberu,“ povedal novinárom pred Bielym domom.

 

Naopak, viacero prominentných demokratov, vrátane senátorky Kamaly Harris a kongresmanky Barbary Lee, krok privítalo.

Vo štvrtok tiež na NRA podal žalobu aj okresný prokurátor Washingtonu, D.C., a to za „zneužitie charitatívnych fondov na podporu nehospodárneho utrácania NRA a jej predstaviteľov“.

 

Právo vlastniť zbraň má v USA odjakživa silnú tradíciu.

Američania si svoju slobodu a práva, ktoré im iný uberali , vybojovali so zbraňou v ruke. Pochopiteľne ináč by ich stihol osud ďalšej britskej kolónie. Preto majú právo ľudu držať a nosiť zbrane zakotvené v druhom dodatku americkej ústavy. Na rozdiel od európskych krajín kde sa právo vlastniť zbraň stále obmedzovalo, a skôr sa čaká čo zákonodarci vymyslia, Američania sú zvyknutý bojovať za svoje práva. Preto neprekvapuje , že vlastníci zbraní majú organizácie , ktoré za nich bojujú, najväčšia je National rifle association of Amerika – NRA a má cez 4milióny členov.

 

Prvotný účel bol predovšetkým strelecký výcvik milícií a Newyorskej národnej gardy. Popri vojenskom výcviku založili tradíciu nadregionálnych streleckých pretekov , ktoré spopularizovali športovú streľbu. Najväčším impulzom však bol rok 1903, keď kongres na popud NRA rozhodol o podpore športovej streľby formou lacných nákupov streliva a zbraní zo štátnych arzenálov. Vtedy začala byť prioritná streľba športová, lovecká a streľba pre zábavu, činnosť sa rozšírila a lovecké kurzy a kurzy pre políciu. Rástol aj počet inštruktorov, dnes ich má NRA okolo 40.000.

 

Hneď od počiatku sa NRA tvrdo stavala proti pokusom o reštrikcie nadobúdania zbraní. Od 70.rokov sa začala prioritne venovať politike a zákonodarstvu, na miestnej, štátnej aj federálnej úrovni. Od tejto doby sformovala známe politické tézy o nezmyselnosti sprísňovania vlastníctva zbraní , ktoré zákon dodržiavajúcemu občanovi zamedzujú brániť sa a paradoxne kriminálnikom sa získanie zbrane nie lenže nesťaží, ale naopak uľahčí sa im život, lebo menej ich obetí bude ozbrojených. V NRA pochopili, že masová podpora, je dôležitá a rozšírili spoluprácu so skautmi, školami a ďalšími streleckými spolkami , ktoré združili v počte okolo 12.000.

 

Rôznorodosť štátov a výkladu práva v nich v USA prinútila NRA založiť aj dôležitú „strážnu“ organizáciu – Institute for legislative actions ILA. Ma za úlohu byť v strehu a včas odhaľovať všetky pokusy o sprísnenie zbraňovej legislatívy, sledovať dianie na politickej scéne a nálady zákonodarcov. Vďaka desiatkam lobistov v zákonodarných zboroch, ILA efektívne umožňuje volebnú podporu silnej organizácie v najbližších voľbách pre zákonodarcov s priaznivým názorom. Ale najefektívnejším nástrojom je sieť 250.000 legislatívnych aktivistov – dobrovoľníkov, ktorý sú na pokyn z ústredia pripravení písať zákonodarcom, oslovovať ich, presviedčať a šíriť informácie do svojho okolia , klubov a médií. Rozpočet NRA je tvorený predovšetkým príspevkami inzerentov v ich periodikách a prostriedkami spriaznených nadácií a fondov. Pre členov pripravuje zľavové programy na nákup tovarov a služieb a preventívne zdravotné programy. Okrem boja za lepšiu zbraňovú legislatívu sa väčšia časť rozpočtu používa na podporu streleckého športu a jeho propagáciu po celých USA.

 

V porovnaní s USA , v Európe boj so zbraňovou legislatívou sťažuje dlhšia národná a kultúrna kontinuita existencie jednotlivých európskych národov a štátov, ktorá rozriedila spoločenskú potrebu vlastníctva zbraní pre vlastné prežitie. Ak vynecháme etnický konflikt v bývalej Juhoslávii, občiansku vojnu na Ukrajine, tak povedomie jednotlivca v ostatných krajinách Európy, o potrebe vlastníctva zbraní pre vlastnú ochranu a prežitie môže byť len na základe sprostredkovaných skúseností z 2.svetovej vojny.

 

Historická absencia úspešnej kontinentálnej občianskej vojny za vlastnú slobodu, ktorá by v spoločnosti pestovala tradíciu boja jednotlivca za svoje práva so zbraňou v ruke, spôsobuje nezáujem a nepochopenie verejnosti o dôležitosti vlastníctva zbraní a brannej prípravy verejnosti pre prípad vojenského ohrozenia štátu. Paradoxne Európa možno už v krátkej dobe zažije vlastnú občiansku vojnu a bude tak konfrontovaná s nutnosťou mobilizácie a ozbrojenia verejnosti. Nekontrolovaný prísun ekonomických utečencov a s ňou rastúci islamský terorizmus a prudký nárast kriminality v západnej Európe, unáhlený kultúrny stret arabského a európskeho sveta na území Európy zákonite vyústi ak nie k celoeurópskej tak určite k občianskym ozbrojeným konfliktom na úrovni jednotlivých štátov.

 

Amerika môže byť vzorom pre Európu v riešení nepríjemnej budúcnosti. Vďaka NRA si bezbolestne a racionálne cvičí tu najlepšiu a najlacnejšiu armádu na svete. Armádu športových strelcov a vlastníkov zbraní, zodpovedných dobrovoľníkov pripravených postaviť sa na ochranu svojej krajiny.

Karol Jerguš

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov