Dobrodruh – cestovateľ Jules Mountain a jeho vrtuľník Bell 505
Pokiaľ ide o súkromné cestovanie, majitelia vrtuľníkov Bell 505 zistili, že im tento stroj ponúka všestranný a spoľahlivý spôsob, ako spoznať svet. Obchodníkom a podnikateľom napríklad rýchlo, bezpečne a v úplnom pohodlí umožňuje zúčastniť sa dôležitých obchodných rokovaní. Je ideálny pre dobrodružstvá ďaleko od davov, predovšetkým vďaka vynikajúcej viditeľnosti z kokpitu, ktorý je vybavený modernými technológiami. V Spojenom kráľovstve ho prevádzkovatelia využívajú napríklad na rodinné či golfové výlety alebo rekreačné lety.
Medzi popredných európskych pilotov Bellu 505, pre ktorých sa v priebehu neľahkého roku 2020 stroj stal neoceniteľným pomocníkom, patrí aj dobrodružný cestovateľ Jules Mountain. Jules, ktorý si prenajíma Bell 5050, nalieta na tomto stroji obvykle 100 až 200 hodín ročne a zmieňuje, že vďaka vrtuľníku sa mu život v mnohom výrazne zjednodušil. Väčšinou lieta na obchodné rokovania v rámci Veľkej Británie a Európy.
„Pracovne mi to veľmi pomohlo,“ vysvetľuje. „Pokiaľ niekam letím, nemusím riešiť čas strávený na letisku, čakať na komerčný spoj a riskovať stratu času kvôli meškaniu. Vrtuľník Bell 505 mi svojím spôsobom rozšíril obzory a zmenšil svet. Navyše mi umožňuje pohodlne a načas sa dostať tam, kde zrovna potrebujem byť.“
Jedna z posledných ciest vrtuľníkom Bell 505, ktorú Jules absolvoval, bola o niečo dobrodružnejšia než jeho priemerné poletovanie po Európe. Odvážny letec sa s ním rozhodol preletieť Atlantik, aby sa dostal domov. Vlani vzlietol Jules z výrobných závodov Bellu v kandaskom Mirabel a do Veľkej Británie letel cez Grónsko, Island, Faerské ostrovy a Guernsey. Jeho hrdinský let trval sedem dní.
„V priebehu cesty som sa musel vysporiadať s nepriazňou počasia, ako sú husté hmly nad morom. Tak ďaleko na severe je počasie veľmi nevyspytateľné. Teploty občas dosahovali až -14 stupňov. Lietať vrtuľníkom 450 míľ (cca 720 km) nepretržite nad vodou je skutočne dlhá cesta. Avšak stroj po celý čas fungoval fantasticky, nikdy nevynechával. Má obrovskú silu a výkon. Úprimne povedané, nie je nič lepšie ako dívať sa na svet z výšky 1000 stôp (cca 300 metrov), stretnúť sa s fascinujúcimi ľuďmi a zažiť neuveriteľné veci ako je pristávanie na ľadovom pancieri.“
Jules prekonal rakovinu a na druhý pokus dobyl Mount Everest, po tom, čo sa v priebehu prvého pokusu zosypala lavína. V súčasnej dobe sa venuje spisovaniu svojich dobrodružstiev, predovšetkým o transatlantickom prelete na stroji Bell 505, ktoré čoskoro vyjdú knižne.
Karol Jerguš