Najväčší americký klient v Afrike: Maroko prezbrojuje na plné obrátky
Maroko, 27. január 2021 (AM) – V posledných mesiacoch nakúpilo Maroko viacero vojenských zariadení z USA. Ide o 48 F-16 Viper (z toho 25 nových a 23 modernizovaných z F-16 C/D, ktoré už majú), 24 helikoptér AH-64 Apache a taktiež drony MALE MQ-9B SkyGuardien. Posledne menovaný aparát mal istú dobu problémy s lietaním na Africkom kontinente čo sa odrazilo na niekoľkých nevysvetliteľných pádoch z neba. (Problém vyriešili, len sa nevie či naozaj, alebo len tak, že už o tom už viac nepíšu).
Všetko čo Američania predajú do zahraničia podlieha nutnosti schválenia odporúčania v kongrese vydaného Defense Security Cooperation Agency (DSCA). Ide o agentúru pre vývoz amerických zbraní a vojenského vybavenia.
Ak sa nič nezmenilo je dokonca možné, že americké Patrioty sú dokonca už v Maroku. Ak tomu tak nie je, stane sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou v krátkom čase. V Afrike patrí Maroko k najväčším nákupcom amerických zbraní a vojenského materiálu. V poslednom desaťročí kládli dôraz na modernizáciu námorníctva a zdá sa, že vzdušné sily prebrali štafetu.
25 nových F-16 za 2,8 miliardy dolárov a 24 útočných vrtuľníkov Apache za 1,6 miliardy dolárov. Cena Patriotov nebola publikovaná a ani ďalšie zariadenia, ktoré sa Maroko rozhodlo kúpiť.
Za pozornosť stojí aj to, že nebola oznámená akvizícia lietadiel Gulfstream G550. Objednávka jedného exemplára však bola predmetom stanoviska DSCA v roku 2009. A priori, ďalšie kusy boli objednané priamo od americkej skupiny Raytheon, ktorá tieto zariadenia upravuje tak, aby lietadlá boli určené na prieskum. To isté sa pravdepodobne stalo so systémami Patriot, o ktorých nie je známe, koľko batérií bolo objednaných.
Maroko dodržiava svoju vôľu nezávislosti na jednom dodávateľovi. Je jasné, že vždy bude mať niekto väčší podiel ako iní. V každom prípade sa Marocká obrana tiež zaujímala o kúpu Ruských S-400. Nakoniec sa však rozhodli pre Čínsky HK9/B (s predĺženým doletom), ktorý je vernou kópiou výnimočného S-400.
Okrem tohto vybavenia sa v Maroku dočkajú tiež francúzskych rakiet VL Mika, ktoré sa dajú použiť z lodí, alebo lietadiel a sú výnimočne účinné na malé ciele ako sú napríklad drony. Len pre pripomienku, že Turci úspešne používali takmer bez prekážky istú dobu svoje drony v rôznych konfliktoch, kde boli (sú) prítomní (ešte prítomní), pretože obrana nebola pripravená na tento typ útoku.
Taktiež v radarovom pokrytí prebehne aktualizácia. Prioritou pre krajinu je plná modernizácia, pretože staršie systémy sa môžu stať ľahkou korisťou pre aktuálne super moderné technológie. Maroko by preto malo mať z krátkodobého hľadiska veľmi efektívne radarové pokrytie a viacvrstvovú protivzdušnú obranu, ktorá pokryje všetky nervové centrá kráľovstva (plošiny na skladovanie paliva, citlivé oblasti, ako sú vojenské základne, hranice, kráľovské paláce …).
Pripomíname, že Maroko a USA zintenzívnili svoju vojenskú spoluprácu vlani v októbri, počas návštevy Marka Espera v Rabat-e (hlavné mesto Maroka), vtedajšieho ministra obrany. Nedávno Washington oficiálne uznal marockú zvrchovanosť nad Západnou Saharou po normalizácii vzťahov medzi shereefovským kráľovstvom a Izraelom.
Adam Riečanský