Hangárová kráľovná: Prečo sa najnovšie americké stíhačky nehodia do vojny
USA, 29. január 2021 (AM) – V Pentagone uznali, že na reálne bojové operácie je pripravená len jedna tretina stíhacích lietadiel piatej generácie F-35 Lightning. Boli vyrobené už stovky lietadiel, všetky ale doteraz trpia “detskými chorobami”. Navyše sa počet týchto “chorôb” stále zvyšuje. Odborníci sú toho názoru, že na papieri vyšiel skutočne kvalitný letecký komplex, v praxi ale niečo neklape.
Námestníčka ministra obrany Ellen Lordová oznámila, že iba 36 percent viacúčelových stíhacích lietadiel F-35 Lightning je úplne schopných letu a plnia všetky stanovené bojové úlohy. Tie ostatné “fungujú len čiastočne”.
Tak nízke ukazovatele bojovej pohotovosti F-35 sú spojené predovšetkým s konštrukčnými chybami lietadla a neschopnosťou amerických inžinierov tieto chyby napraviť. V priebehu využívania sa zistili vážne problémy s kabínou pilota, s takzvaným stealth povlakom trupu a s pohonnou jednotkou. Americkí odborníci podotýkajú, že nehľadiac na neustále dopracovávanie a na pokusy o odstránenie početných závad sa úroveň bojovej pohotovosti stíhačky zvyšuje len veľmi pomaly. Pričom problém s konštrukčnými vadami, ktoré sa stále objavujú tu a tam, nadobudol v posledných rokoch katastrofálny ráz.
Začiatkom januára Pentagon odložil zahájenie výroby F-35 v plnom rozsahu na neurčito kvôli tomu, že lietadlo nie je pripravené na plnohodnotné skúšky, ktoré sa aj tak neraz odkladali od roku 2017 a podľa skorigovaných plánov sa mali konať najneskôr v marci 2021. nový stroj plánovali testovať na pozemnom polygóne, kde sa imitujú podmienky čelenia systémom protivzdušnej obrany.
Prácu na odstránenie početných chýb ovplyvnila tiež pandémia koronavírusu a výmena moci vo Washingtone. Otázku sériovej výroby F-35 musí teraz riešiť tím Joea Bidena. A osud stíhačky zostane podľa všetkého na dlhú dobu neurčitý.
Podľa slov vojenského experta Alexeja Leonkova technické poruchy prenasledujú toto “neviditeľné” lietadlo od samého začiatku prevádzky. F-35 chceli tak rýchlo zaradiť do výzbroje miesto F-22 Raptor, že peniaze ani nepočítali a nad všetkými nedostatkami projektu jednoducho zatvárali oči, tvrdí Leonkov.
“V poslednej správe výskumnej skupiny Pentagonu sa uvádza 871 vád,” podotýka v rozhovore pre Sputnik. “Tie boli rozdelené na skupiny a podskupiny: vady, ktoré môžu ohrozovať život pilota, a menej podstatné. Ide o problémy spojené s povlakom, so zabezpečením kyslíka, s prilbovým riadiacim systémom, s programovým zabezpečením a iné., “dodal.
Po niekoľkých rokoch vyšlo najavo, že pri lete nadzvukovou rýchlosťou sa poškodzuje povlak niektorých častí trupu. Odstrániť túto vadu nebolo možné, a preto boli najnovším nadzvukovým stíhačkám povolené lety len podzvukovou rýchlosťou. Ďalšou vážnou závadou sú značné a nečakané výkyvy tlaku v kabíne, ktoré spôsobujú pilotom nielen bolestivé pocity, ale aj barotraumu.
Často po vykonaní niektorých manévrov vo vzduchu strácajú piloti riadenie a nemôžu plne kontrolovať klopenie, stúpanie a smer lietadla. A motory palubnej verzie stíhačky za horúceho počasia nezabezpečujú ťah potrebný k vzletu a pristátiu.
Leonkov pripomenul, že F-35 nie je jediným neprepracovaným projektom pre americkú armádu. Pentagon mal napríklad veľa problémov s bojovým vozidlom pechoty M2 Bradley, s tankami Abrams a s puškou M-16.
“V USA pôsobia isté lobistické štruktúry, ktoré chcú zarábať všetkými spôsobmi,” vysvetľuje odborník. “Neberú ohľad na to, že v procese vývoja zložitej vojenskej techniky môžu vzniknúť závady rôzneho druhu, ktoré sa potom musia odstrániť v priebehu skúšobnej prevádzky,” uvádza.
Avšak F-35 sa predávajú dosť úspešne po celom svete. Americkému letectvu a spojeneckým armádam bolo dodaných už asi 600 strojov.
Jedna z posledných zmlúv bola uzavretá so Spojenými arabskými emirátmi, ktorým USA predajú asi päťdesiat stíhačiek F-35. Ďalším veľkým zákazníkom je Izrael, kde vyhlásili, že chcú rozšíriť park stíhačiek až na tri letky.
F-35 už lietajú vo Veľkej Británii, Nórsku, Južnej Kórei, Japonsku, Taliansku a Singapure. USA plánujú vyrobiť celkovo cez tri tisíc týchto stíhačiek. Podľa vojenského experta analytického klubu Valdaj Arťoma Kurejeva nehľadiac na nedostatky F-35 a na vysokú cenu lietadla a jeho obsluhovanie ich partneri USA v Severoatlantickej aliancii budú musieť kupovať aj naďalej.
“Trump, ktorý neraz vyhlásil, že cena F-35 je príliš vysoká, a žiadal o zníženie buď ceny stíhačiek alebo ich nákupov pre americké ozbrojené sily, pritom vykonával politiku exportu bezpečnosti,” podotkol Kurejev. “Pokúšal sa teda vytvoriť systém, v ktorom by mladší partneri v aliancii vydávali viac na obranu, zabezpečovali sami infraštruktúru pre americké vojská v ich krajinách a nakupovali americké zbrane. Je to v podstate taký štátny lobyzmus, “uvádza.
Za Joea Bidena sa situácia s presadzovaním F-35 sotva zmení. A vyhlásenie o vadách lietadla nikdy nepreváži politickú podporu Washingtonom svojich výrobcov zbraní, dodal Kurejev.
“Myslím si, že sa Biden nevzdá pre USA dosť výhodnej politiky vo sfére obrany spojencov,” vysvetľuje odborník. “F-35 sa bude dopracovávať a modifikovať, dodávky partnerom USA ale budú pokračovať. Trebárs Izrael pristúpil na transakciu za podmienky čiastočnej výmeny elektronického zariadenia a zbraní, “pripomenul.
Hodnota programu F-35 je rekordná, približuje sa biliónu dolárov. Značná časť prostriedkov sa pritom vynakladá na obsluhu stíhačiek. Trebárs v minulom roku Pentagón prisľúbil zaplatiť spoločnosti Lockheed Martin 1,9 miliardy dolárov za technické zabezpečenie.
Jedno lietadlo zákazníkov stojí približne 90 miliónov dolárov. Palubná verzia stojí okolo 120 miliónov. A to je cena “holého” lietadla. Za zbrane platia zákazníci zvlášť. To sa stalo napríklad Poľsku, ktoré objednalo od Američanov 32 stíhačiek za 4,6 miliardy dolárov. Okrem výdavkov na drahú muníciu Poliaci z vlastného budú musieť tiež postaviť celú infraštruktúru. Túto transakciu pokladajú doteraz mnohí v Poľsku za veľmi pochybnú.
“Neviditeľné lietadlá” sa dobre predávajú, aj keď sa ešte nijako zvlášť neprejavili v reálnej bojovej situácii. V máji roku 2018, kedy bolo rôznym krajinám dodaných už asi tristo týchto lietadiel, zaútočili F-35 izraelského letectva na ciele v Sýrii, o niečo neskôr zaútočili stíhačky F-35 Námornej pechoty USA na pozície ozbrojencov v Afganistane. Mnohí odborníci označili tieto bojové lety za ukážkovej PR akcie Pentagonu.
Nikolaj Protopopov