Sýrska základňa Khmeimim: Putin zásobí Kinžalmi južné krídlo NATO
Sýria, 11. február 2021 (AM) – Urýchlená modernizácia ruského letiska znamená, že Moskva preberá kontrolu nad celým Stredomorím a polovicou Európy. Satelitné snímky ruskej leteckej základne Khmeimim v Sýrii nasnímané koncom decembra minulého roka ukázali, že na tomto už dosť modernom ruskom letisku sa začala rozsiahla rekonštrukcia dvoch dráh. Napokon, aj obrie a vojenské dopravné lietadlo ruských vzdušných síl An-124 „Ruslan“ úspešne pristálo na Khmeimime viackrát a bez problémov?
Americké prieskumné satelity však potvrdili, že „západná“ časť letiska, ktorej dĺžka bola predtým pôsobivých 2895 metrov, je urýchlene predĺžená na oboch stranách. Podľa rozsahu práce sa dráha predĺži o 304 metrov. Tento „betón“ sa zároveň rozšíril po celej dĺžke o 8 metrov (až do približne 52 – 54 metrov). Medzi oboma dráhami sa tiež buduje nová rolovacia dráha.
Americký The Drive naznačil, že Rusi potrebujú všetky tieto práce, aby umožnili pristávanie Ruslanov v Sýrii s ešte väčším nákladom na palube. Podľa publikácie navyše po predĺžení HDP budú ruské letecké sily pravdepodobne schopné nasadiť na leteckú základňu bombardéry Tu-22M3 s dlhým doletom a ešte ťažšie „strategické“ Tu-95MS alebo dokonca Tu-160.
Ďalší zdroj naznačil, že ruské diaľkové protiponorkové lietadlá typu Tu-142 s maximálnou vzletovou hmotnosťou 185 ton budú mať teraz základňu v Khmeimime. Pretože v takom prípade nebudú musieť na lety do týchto regiónov z vnútorných letísk v Rusku míňať obrovské množstvo paliva, ako je tomu dnes, rádius, čas hliadkovania, a teda aj efektívnosť hľadania amerických raketových ponoriek budú výrazne zvýšené. Ruskí protiponorkoví bojovníci teda ovládnu nielen celé Stredozemné more, ale aj časť Atlantiku. A nie je vylúčené (za určitých podmienok zahraničnej politiky) – Indický oceán.
Pravdepodobne sa to všetko naozaj môže uskutočniť. A Rusku to v týchto regiónoch určite prinesie ďalšie strategické výhody. Zdá sa však, že hlavná myšlienka súčasných transformácií na leteckej základni Khmeimim môže byť aj iná.
6. februára tlačová agentúra RIA-Novosti informovala, že ruské vzdušné sily vykonali úspešné testy najnovšej riadenej strely s diaľkovým dosahom CH-32, ktorá bola prijatá v roku 2016. Štarty navyše uskutočnil jeden z dvoch modernizovaných bombardérov Tu-22M3M s dlhým doletom, ktoré sú k dispozícii. Ich výroba sa v Kazani iba rozbieha. Práve pre tento typ lietadla bola vyrobená veľmi presná CH-32.
Okrem toho program modernizácie Tu-22M3 na Tu-22M3M je riadený na samom vrchole – v Kremli. Čo zjavne jasne ukazuje jeho mimoriadny význam. Pretože v januári 2018, keď sa s nami takéto práce ešte len začínali, považoval Vladimir Putin za potrebné osobne navštíviť leteckú továreň v Kazani. A o dva roky neskôr, v máji 2020, minister obrany Ruskej federácie Sergej Šojgu o nej informoval prezidenta pod televíznymi kamerami takto: „Modernizovali sme vybavenie – Tu-22. Sú to vlastne nové lietadlá, v kazanskom závode sa masívne modernizujú. ““
Teraz teda „dovybavený Tu-22M3 vykonal niekoľko odpálení riadených striel CH-32, ktoré budú tvoriť základ úderných zbraní modernizovaného bombardéra Tu-22M3M. K streľbe došlo v rámci pravidelného testovania výrobkov na vojenskej strelnici. Deklarované bojové vlastnosti rakiet boli potvrdené. Je logické predpokladať, že vyššie uvedené testy CH-32 a konštrukčné transformácie, ktoré sa začali horúčkovitým tempom na leteckej základni Khmeimim, sú článkami v rovnakom reťazci. Ak je to tak, s najväčšou pravdepodobnosťou sa Tu-22M3M skutočne pripravuje na presídlenie do Sýrie. Pristávacie plochy sa musia predĺžiť a rozšíriť kvôli tomu, že aj tento veľmi ťažký stroj (maximálna vzletová hmotnosť do 116 ton) zdedil jednu „všeobecnú“ nevýhodu pre všetky bombardéry Tu-22 – veľmi vysokú rýchlosť pristátia (až do 285 km / h). Na ubrzdenie nestačí iba ťahanie padákov. Vyžaduje sa značný priestor.
Všetko, čo sa dnes deje v Khmeimime, je už adresované výlučne tým, ktorí pripravujú vojnu s Ruskom na druhej strane Stredozemného mora – pre NATO. Pretože v zóne dosahu nových ruských riadených striel bude pre alianciu úplne nový smer – bez výnimky štáty jej južného krídla. A dokonca aj v strednej a východnej Európe. A hrozba nebude prichádzať z východu, ako predtým, ale z juhu. Na to sa v Bruseli ani vo Washingtone nikdy nepripravovali.
Na odvrátenie tejto bolesti hlavy bude Západ potrebovať ďalšie peniaze a nové vojenské úsilie. Navyše nie je úplne jasné: aký druh a akým smerom? Posilniť protiraketovú a protivzdušnú obranu Talianska, Grécka a Francúzska? Ale s čím? CH-32 rýchlosťou 1,5 kilometra za sekundu sleduje cieľ vo výške asi 40 kilometrov. To je stratosféra. Ani jeden moderný americký systém protiraketovej obrany, vrátane rakiet štandardnej triedy z globálneho systému „Aegis“, ich nie je schopný dosiahnuť v takej výške.
Okrem toho je CH-32 za letu dvojnásobkom maximálnej konštrukčnej rýchlosti aerodynamických cieľov, pre ktorú je naprogramovaný americký Aegis. Ruská raketa navyše na konci trajektórie, priamo nad cieľom, prechádza do strmého letu. V tejto chvíli sa ocitá v akomsi slepom „lieviku“ sektoru kontroly akýchkoľvek radarových staníc, ktoré nikdy „nevidia“ nič priamo nad nimi. A preto nie sú schopné zabezpečiť ostreľovanie.
V tomto prípade je zrejmé, že najefektívnejším prostriedkom je samozrejme len zabránenie tomu, aby ruské diaľkové bombardéry niekedy vzlietli z Khmeimimu. To znamená, že v prípade kritického zhoršenia situácie vo svete, podniknete ako prví prekvapivý útok na leteckú základňu. Za starých čias považovali USA za najradikálnejšie prostriedky lietadlové lode. Ak sa ale Tu-22M3M čoskoro objaví v Sýrii, potom by bolo lepšie, keby americké „plávajúce letiská“ opustili východné Stredozemie. Pretože konštruktéri zabezpečili ďalšiu verziu výzbroje tohto lietadla – hypersonickú raketu CH-47M2 komplexu Kinžal s doletom až 2 tisíc kilometrov. Proti nej dnes nemá nikto absolútne žiadnu ochranu.
Dnes sú ťažké stíhacie stíhačky typu MiG-31K schopné zasiahnuť „lietajúcimi dýkami“ lietadlové lode. V ruskom južnom vojenskom okruhu sú už v pohotovosti. Ale diaľkové bombardéry sú pri použití týchto zbraní oveľa efektívnejšie. Pretože zasiahnu salvou nepriateľskéi lode. Pod trupom čoskoro všetci budú mať pre Kinžaly nie jeden, ale štyri podvesy. Tu-22M3M má oveľa väčší bojový rádius ako MiG-31K. Z týchto dvoch dôvodov bude v boji s lietadlovými loďami Tu-22M3M mimo konkurencie.
Milan Novický