F-35 čelí ďalšiemu problému. Čoho sa týka tentoraz?
USA, 15. február 2021 (AM) – Program stíhacích lietadiel piatej generácie Lockheed Martin F-35 Lightning II čelí novému problému – nedostatku motorov Pratt & Whitney F135. Informuje o tom portál Defense News s odvolaním na Pentagon.
Po prvé ide o to, že údržbu motorov sa podľa publikácie nedarí plniť podľa plánu, a za druhé, u niektorých motorov je pozorované predčasné opotrebovanie povrchu lopatiek rotora. Zástupca Pentagonu označil tieto problémy za “vážny problém pripravenosti”. Na základe aktuálnych predpovedí by do roku 2022 mohlo byť bez motorov 5 až 6 percent flotily F-35 Lightning II.
Medzi dôvody, ktoré spôsobili problémy s F135 , patrí zvýšenie objemu opráv, nedostupnosť technických údajov, oneskorenie pri realizácii potrebných technických rozhodnutí, nedostatok vybavenia a kvalifikácia personálu. Odstránenie vyššie uvedených faktorov bude podľa publikácie vyžadovať niekoľko mesiacov a zahŕňa najmä posilnenie smien v oblasti opráv a údržby pracujúcich s F135.
F-35 je stíhací bombardér piatej generácie, ktorý okrem USA majú vo výzbroji niektorí ich spojenci (len v malom množstve). Program vývoja Lockheed Martin F-35 Lightning II už stál približne 1,5 biliónov dolárov – najdrahší program v dejinách výroby zbraní.
Agentúra Bloomberg s odvolaním sa na správu Pentagonu pre skúšky oznámila, že americké stíhacie lietadlo F-35 má skoro 900 vád, ktoré podkopávajú jeho bojovú pohotovosť. U najdrahšej americkej zbrane bolo zistené veľké množstvo nedostatkov. Mnohé z nich boli objavené ešte pred etapami vývoja a demonštrácie, ktoré boli ukončené v apríli roku 2018, kedy malo lietadlo 941 vád, vyhlásil riaditeľ skúšobnej časti programu Robert Beler. Teraz má stíhačka 871 vád – len o dve menej ako vlani. V článku sa spresňuje, že chyby sú spojené s programovým zabezpečením a zariadením lietadla a že desať z nich patrí k potenciálne vážnym problémom prvej kategórie: ide o kritické chyby, ktoré môžu ohrozovať bezpečnosť pilotov a znížiť efektivitu vojenských operácií.
Nehľadiac na tieto nedostatky spoločnosť Lockheed Martin uzavrela dohody na 970 lietadiel, časť z nich už bola dodaná zákazníkom. Pre potreby USA a iných krajín sa plánuje vyrobiť vyše 3 200 týchto stíhačiek.
Maroš Šolc