llustračné foto
Aktuality, Letectvo,

Spojené kráľovstvo plánuje “zaútočiť” na ruské a čínske družice

Britské vesmírne sily plánujú v prípade vojenského konfliktu vykonávať výcvikové misie na zničenie nepriateľských družíc, informoval denník Daily Express s odvolaním sa na zdroj z britského ministerstva obrany.


 

“Budúci konflikt možno nezačne vo vesmíre, ale nepochybujem o tom, že sa tam dostane veľmi rýchlo. A mohol by byť dokonca vyhratý či prehratý vo vesmíre, “povedal Mike Wigston, šéf britského letectva. 

“Takže musíme byť pripravení sa chrániť a v prípade potreby obhajovať naše kritické národné záujmy.”

 

Podľa novín chce úrad vyslať svoje stíhacie lietadlá Typhoon na “okraj vesmíru”, aby sa naučili “bojovať s čínskymi a ruskými vojenskými a komunikačnými družicami”. Stíhací piloti Top Gunu boli vybraní pre výcvikové misie zamerané na boj proti čínskym a ruským vojenským a komunikačným družiciam v čase vojny. Simulované cvičenia začnú pred začatím letových výcvikových cvičení. Lietadlá vzlietnu do výšky 12 kilometrov a potom budú vertikálne stúpať šesť kilometrov. Predpokladá sa, že počas skutočného konfliktu vypustia na nepriateľské družice špeciálne rakety a potom sa vrátia na základňu.

 

Rusko a Čína už vyvinuli pozemné, vzdušné a námorné rakety ASAT schopné zničiť GPS a telekomunikačné družice. Rusko teraz predviedlo dva typy vesmírnych zbraní: proti družicové rakety s odpálením zo zeme, a vesmírny systém. V minulom roku Pentagon potvrdil, že Čína už má pozemné rakety, ktoré môžu zasiahnuť družice pohybujúce sa na “nízkej obežnej dráhe Zeme” .

 

Šéf americkej NSA označil ako hrozbu pre USA vesmírne zbrane Ruskej federácie a Číny

“Vojenské programy Ruska a Číny predstavujú čoraz vážnejšiu hrozbu pre záujmy Spojených štátov vo vesmíre,” uviedol v decembri riaditeľ americkej národnej spravodajskej služby John Ratcliffe.

 

„Kritické záujmy USA sú čoraz viac ohrozené, pretože Čína a Rusko vyvíjajú a rozmiestňujú ničivé zbrane, ktoré ohrozujú schopnosti USA a ich spojencov vo vesmíre,“ uviedol na zasadaní Národnej rady pre vesmír v USA. Zároveň spomenul čínsky pozemný raketový systém, ktorý dokáže zasiahnuť satelity na nízkych obežných dráhach.

 

Škandál americkej rozviedky: NSA odpočúvala obranné podniky v Dánsku a Švédsku

 

“Rusko vyvíja podobný systém ako Čína, ktorý bude pravdepodobne pripravený na použitie v najbližších niekoľkých rokoch. Na zem umiestnil aj laserové zbrane, ktoré môžu oslepiť a poškodiť naše vesmírne optické systémy,” uviedol.

 

Ratcliffe tiež poukázal na ruské prejavy obzvlášť nebezpečného a „provokatívneho správania“ vo vesmíre, pričom poukázal na manévre ruskej kozmickej lode v blízkosti amerického vládneho satelitu. Poznamenal, že Rusko podobný satelit vypustilo už skôr. Ratcliffe zároveň pripomenul závery americkej rozviedky, ktorá sa domnieva, že Čína predstavuje hlavnú hrozbu pre USA, a to aj prostredníctvom svojich vesmírnych akcií.

 

USA obviňujú Rusko z testovania protisatelitnej zbrane

Americké vesmírne velenie naposledy v júli obvinilo z testovania protisatelitnej zbrane a Briti  sa pripojili k tomuto protestu. V roku 2019 tiež Francúzi kritizovali pochybné správanie Ruského vesmírneho zariadenia v tesnej blízkosti Francúzskej komunikačnej družice. Je vesmír odsúdený na militarizáciu?

 

V každom prípade obvinenia vo veci prebiehajú dobre. Najnovšie je to kozmické velenie USA proti Rusku, ktoré  obviňujú z vykonania nového proti družicového testu z 15. júla. Prípad bol zverejnený vo vyhlásení z 23. júla. “Ruský test z 15 júla je ďalším príkladom toho, že vesmírne systémy USA a spojencov sú v ohrození”, píše americké velenie. Pri tejto príležitosti sa Británia pripojila k americkému protestu, uvádza správa BBC. Je to po prvýkrát, čo Londýn hovoril o téme, ktorá sa zvyčajne odohráva za oponou, ďaleko od verejnosti.

 

 

Podrobnosti o udalosti sú nejasné. Americké velenie hovorí o nedeštruktívnom teste. Objekt – nejaký projektil, podľa BBC – bol vypustený do vesmíru z ruského satelitu Kosmos 2543 a to v blízkosti iného ruského satelitu. Rovnaký systém bol údajne použitý začiatkom tohto roka, ale v blízkosti satelitu USA. Satelit Kosmos 2543 sa považuje za súčasť družice Kosmos 2542, ktorá bola uvedená na obežnú dráhu v novembri 2019. Tieto dva stroje sa však na začiatku roka usadili na obežnej dráhe satelitu USA 245. Ten bol nasadený na obežnú dráhu v roku 2013 podľa programu KH-11 riadeného spravodajskou službou NRO (Národný úrad pre prieskum). Tieto satelity sa a priori používajú na optické rozpoznávanie.

 

Bolo to v roku 2017, kedy Rusko prvýkrát preukázalo túto tzv. Ruskú satelitnú matriošku, keď jeden satelit dokáže tajne vypustiť iný. Išlo o to, že v roku 2017 vypustili satelit, ktorý vypustil ďalší satelit. Veliteľ Amerických kozmických síl na začiatku roka po incidente so satelitom 245 vyhlásil:

“Tieto Ruské satelity predviedli schopnosti bojového systému, keď jeden z nich vypustil projektil vysokou rýchlosťou do vesmíru”.

 

Tieto tvrdenia sa však nedajú nijako potvrdiť. Faktom zostáva, že obvinení pribúda. Americké vesmírne velenie vo svojom vyhlásení z 23. júla pripomína, že „v roku 2018 a opäť v tomto roku štátne ministerstvo vyjadrilo obavy, že správanie ruských satelitov bolo nezlučiteľné s ich vyhlásenou misiou a že tieto satelity vykazovali vlastnosti vesmírnej zbrane. Podľa Američanov je toto správanie pokrytecké a znepokojujúce.“

 

Aj Francúzsko ukazuje prstom na Rusko

Ku kritike sa tiež pripája Francúzsko. Pred rokom ministerka ozbrojených síl Florence Parly verejne povedala, že ruský satelit Louch Olymp prišiel „až príliš blízko“ k francúzsko-talianskemu satelitu Athena Fidus, ktorý sa nachádza na obežnej dráhe od roku 2014 a slúži pre vojenskú komunikáciu. Je vraj zjavné, že zo strany Ruska išlo o pokus buď špehovania, alebo rušenia vojenských komunikácii. Odvtedy sa zdá, že sa Francúzsko chce vyzbrojiť na sebaobranu.

„Čoskoro budeme mať malé hliadkové satelity, ktoré nám umožnia odhaliť, identifikovať a podobnými manévrami nepriateľský objekt odstrašiť,“ informovala Florence Parly 23. júla pre denník “La Provence”. Týmto vyhlásením Francúzi potvrdili smer, ktorý si dali pred niekoľkými mesiacmi, že vynaložia potrebné prostriedky na odvrátenie hrozieb. Hovorí sa tiež o kamerách, s rozsahom 360 stupňov a dokonca aj „výkonných laseroch“ s účelom oslepiť akékoľvek cudzie teleso, ktoré by sa snažilo dostať sa do nežiadúcej tesnej blízkosti. K tomu sa pridáva pozemné sledovanie. Preto sa Francúzsko vybavilo systémom GRAVES s cieľom sledovať na obežnej dráhe čo najviac objektov vrátane veľmi malých. Aktuálne je GRAVES v rekonštrukcii.

 

.

 

Systém GRAVES je Francúzsky systém na detekciu satelitov. Dokáže zaznamenať každé teleso väčšie ako 10cm. Bol uvedený do prevádzky 15 decembra 2005. Už v 2007 evidoval a sledoval pohyb viac ako 2200 objektov. Aj keď dosť lacný čo sa týka investície (stál približne 30 miliónov EUR), GRAVES pomohol odhaliť 30 amerických a čínskych satelitov – špiónov.

 

.

 

.

 

Francúzi držali v tajnosti všetky informácie, ktoré ziskali o špiónoch. V rámci reciprocity Francúzi požiadali Američanov o údaje zo svojich vojenských satelitov Hélios-2, Syracus-2 a Essaim. Tejto požiadavke Američania vyhoveli. V roku 2015 boli Rusko, Spojené štáty americké a Francúzsko jediné vojenské sily na svete, ktoré mali tento typ operačného systému satelitného sledovania.

Karol Jerguš

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov