© CC BY-SA 2.0 / Wiltshirespotter / BG12-1001
Aktuality, Letectvo,

Ďalší trest Erdoganovi: USA zablokovali historicky najväčšiu dodávku tureckých vrtuľníkov Pakistanu

USA zabránili dodávkam 30 útočných vrtuľníkov ATAK tureckej výroby do Pakistanu, teraz vyhrá tento tender zrejme Čína, povedal hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin v komentári k následkom amerických sankcií proti jeho krajine kvôli nákupu ruských systémov PVO S-400.


 

Hovorca tureckého sekretariátu obranného priemyslu oznámil, že v júli 2018 podpísalo Turecko s Pakistanom dohodu o dodávkach 30 vrtuľníkov ATAK. Bola to najväčšia zmluva v tureckých dejinách na jednorazovú dodávku obrannej produkcie. Jej hodnota sa odhadovala na 1,5 miliardy dolárov. Splnenie zmluvy bolo zadržané kvôli odmietnutiu USA poskytnúť Turecku licenciu na export motorov v súvislosti s tým, že Kongres zakázal dodávky amerických zbraní Turecku, aby ho prinútil vzdať sa skôr kúpených systémov PVO S-400 od Ruska. Turecko dnes vyvíja vlastné motory pre vrtuľníky.

 

“USA zablokovali nami plánovaný predaj bojových vrtuľníkov Pakistanu. Následkom bude zrejme skutočnosť, že tender vyhrá Čína, kdežto USA prehrajú, ” povedal Kalin v rozhovore pre agentúru Bloomberg.

Podľa Kalina sa Turecko rozhodlo pre nákup S-400 kvôli postoju USA, ktoré odmietli dodať systémy PVO Patriot Ankare na výhodných podmienkach. Francúzsko zatiaľ pozastavilo rokovania s Tureckom o dodávkach systémov PVO francúzsko-talianskeho koncernu EUROSAI kvôli aktivitám Turecka v Sýrii.

 

“Turecko prekonáva rozpory s Ruskom vďaka konštruktívnemu dialógu, dokáže urobiť to isté s USA. Avšak, keď iná krajina nám vnucuje maximalistický postoj, “buď urobíte to, čo chceme, alebo nebude nič”, má to opačný účinok. Rozhodnutie o S-400 nebolo prijaté unáhlene, nebudú integrované do systému PVO NATO. Proces (pozn. Rokovania o dodávkach druhého pluku S-400) súvisiace s prvým nákupom pokračuje, ” dodal hovorca tureckého prezidenta.

 

Dodávky moderných ruských systémov PVO S-400, ktoré spôsobili krízu vo vzťahoch medzi Tureckom a USA, sa začali v polovici júla 2019. Washington požiadal Ankaru, aby sa vzdala nákupu, a namiesto toho kúpila americké systémy Patriot, inak sa vyhrážal, že zdrží alebo úplne zruší predaj moderných stíhačiek F-35 Turecku a tiež zavedie sankcie podľa CAATSA (zákon o čelení odporcom Ameriky prostredníctvom sankcií). Ankara odmietla ústupky a pokračovala v rokovaniach o ďalšej partii S-400.

Karol Jerguš

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov