Švédsko: V prípade rozsiahlej vojny v severnej Európe bude mať Rusko výhodu pred krajinami NATO
V prípade rozsiahleho konfliktu v severnej Európe bude mať Rusko výhodu pred krajinami NATO. Tieto závery sú uvedené v správe štátnej Švédskejagentúry obranného výskumu (FOI), v ktorej sa zmieňuje systémová analýza mocenskej rovnováhy medzi Západom a Ruskom.
Analytici identifikovali rad kľúčových slabín, ktoré by mohli mať významný dosah v prípade rozsiahlej konfrontácie medzi NATO a Ruskom. Patrí k nim malý počet vykonaných cvičení, rôzne bojové schopnosti krajín Severoatlantickej aliancie a rozptýlenie jednotiek NATO .
Autori vykonali vojnovú hru, ktorá spočívala v posúdení rovnováhy síl medzi NATO a spojencami bloku vo vzťahu k Rusku. Experti FOI okrem iného simulovali ruský útok na pobaltské štáty cez Bielorusko bez použitia jadrových zbraní a dospeli k záveru, že v tomto prípade má Moskva “dobrú šancu na úspech”. Autori dokumentu poznamenávajú, že budovanie síl NATO nebude mať požadovaný účinok; namiesto toho sa v NATO musia naučiť, ako konať rýchlejšie.
V americkom magazíne The Diplomat prednedávnom uviedli , že moderné možnosti ruského námorníctva ukazujú na vysoko rozvinutý všeobecný vojenský potenciál krajiny a zákonite musia viesť k znepokojeniu krajín NATO.
Toto médium si všimlo, že Rusko má silné námorné tradície a v štruktúre jeho námorníctva sú aj ponorky hrajúce dôležitú úlohu tak pri jadrovom zadržiavaní, tak i pri demonštrácii sily. Od roku 1991 pritom vojenský potenciál Ruska značne vyrástol vďaka reformám v oblasti modernizácie a financovania, v neposlednom rade aj vďaka prechodu k technologicky vysoko rozvinutým zbraniam. To všetko sa silne odrazilo na stave flotily.
“Znovuzrodenie ruských ponoriek prestavuje veľké problémy pre USA a spojenecké krajiny,” uviedol autor materiálu.
Autor zdôraznil, že okrem vývoja ultramoderných ponoriek Moskva tiež sústredí svoje úsilie na posilnenie svojich existujúcich možností. Novinár tak poukazuje na ponorky triedy Jaseň a Borej a zdôrazňuje, že lode Jaseň získajú rakety Kaliber a ponorky Borej nové medzikontinentálne rakety Bulava-30. Okrem toho atómové ponorky špeciálneho určenia Chabarovsk a Belgorod sa stanú nositeľkami jadrových torpéd dlhého dostrelu Poseidon. Treba podotknúť, že vyhlásenia o “ruskej hrozbe” znejú zo Západu často. V Moskve však neraz uviedli, že Rusko nemá v úmysle napádať akúkoľvek krajinu, ktorá je súčasťou NATO.
Poľský generál o obrane Baltiku: „Rusi si pôjdu, kam budú chcieť“
V sovietskych časoch boli sily dislokované v Kaliningradskej oblasti určené na vylodenie vojsk na Jutskom polostrove, blokádu dánskych prielivov pre flotilu NATO, ako aj na pokrytie a podporu vykládok. V moderných realitách sú však smerované „do srdca Európy“.
“Kaliningradská opevnená oblasť vždy hrala kľúčovú úlohu v politickej a vojenskej stratégii bývalého ZSSR a teraz Ruska. Toto je ruská opora v Európe. Brána do Baltského mora a Poľskej nížiny umožňujúca prístup do strednej a západnej Európy”- varuje pred „hrozbou“ poľský generál tankových vojsk Waldemar Skšipčak.
Podľa jeho slov sú v počiatočnej fáze konfliktu vyzvané 11. armádny zbor a hlavné sily pobaltskej flotily umiestnené v opevnenom priestore Kaliningradu, aby blokovali jednotky NATO z pevniny, mora i zo vzduchu, čím podporia činnosť 6. armády v Pobaltí. Po jeho zajatí sa kaliningradská skupina sústredí na južnú časť Baltského mora, najmä na poľské pobrežie, zatiaľ čo hlavné úderné sily sa budú blížiť z východu.
“Vojenské vedenie NATO tvrdošijne hlása koncepciu potreby posilniť pobaltské štáty rozmiestnením významných síl na ich území. Nemyslím si, že toto je dobre premyslená stratégia,” – domnieva sa generál a poukazuje na to, že tu bude aliancia čeliť vyšším silám vrátane 1. tankovej armády, vojsk Kaliningradskej obrannej oblasti a ozbrojených síl Bieloruska.
„Rusi si vyberajú, kam pôjdu“
“6. ruskej armáde, ktorá interaguje s baltskou flotilou, bude trvať 2-4 dni, kým zaberie Baltské more. Sily nasadené v tejto relatívne úzkej oblasti (operačná hĺbka 180 – 230 km) budú rýchlo zbavené podpory a zlomené”, – Skšipčak si myslí, že Suvalský ruský koridor, démonizovaný americkými a poľskými odborníkmi, nemá operačný význam,“ pretože „Rusi nebudú pozerať na politickú mapu a obrysy hraníc medzi Poľskom a Litvou.“
“Budú jednoducho jazdiť v oblasti, ktorú si vyberú”.
Podľa generála netreba podceňovať bojový potenciál Kaliningradskej obrannej oblasti. Okrem nasadených jednotiek a ich posilnenia (najmä z dôvodu vytvorenia novej 18. motostreleckej divízie) umožňuje technika skladovaná v skladoch sformovanie minimálne 2 motorizovaných brigád a 2–3 tankových plukov. Okrem toho je možné zoskupenie rýchlo posilniť presunom personálu a vybavenia po mori a vzduchom.
“Sily rozmiestnené v Kaliningradskej obrannej oblasti sú nepochybne významné vzhľadom na malý potenciál síl NATO vo východnej Európe. To by malo podnietiť vedenie aliancie k prijatiu opatrení zameraných na minimálne vyrovnanie vojenského potenciálu v regióne”, – uzatvára poľský generál.
Karol Jerguš